Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Jahnátek chce pre zlú kvalitu potravín zatvárať prevádzky

Jahnátek chce pre zlú kvalitu potravín zatvárať prevádzky
Ilustračné foto SITA
14. marca 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Situácia v oblasti potravín opätovne nadobúda negatívnu tendenciu a zase sa objavujú prípady, ktoré nie sú v súlade zo zákonom. Uviedol to na tlačovej konferencii minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek.
 
Minister obchodníkom odkázal, že ak sa aj v apríli zopakujú nedostatky, ktoré zistili inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy za prvé dva mesiace tohto roka, nekompromisne zavrie ich prevádzky.
 

Kontroly ukázali zhoršenie o 10 %

Pochvalné slová, ktoré Jahnátek ešte pred Vianocami obchodníkom adresoval, boli podľa neho predčasné, zároveň vyzval obyvateľov Slovenska, aby opäť zvýšili ostražitosť pri nákupoch. „S poľutovaním musím konštatovať, že kontroly, ktoré sme zrealizovali za január a február, ukázali tendenciu zlej manipulácie, zlej prepravy. Situácia sa nám vracia naspäť tak, ako sme boli svedkami v lete roku 2012. Priemerné zhoršenie je zhruba o desať percent,“ povedal Jahnátek.
 
Inšpektori vykonali počas prvých dvoch mesiacov roku 2013 celkovo 5 790 kontrol, z toho 194 mimo pracovného času kontrolovaných prevádzok. Potravinová Kobra realizovala 36 monitorovaní. Najhoršie podľa Jahnátka dopadli malé a stredné predajne a hypermarkety mimo pracovného času. V malých obchodoch objavili zlú kvalitu u 43,59 % potravín, v stredných predajniach to bolo 47,44 % a v super a hypermarketoch 65,22 %. 
 
 

Obchodníci zaspali

„Z týchto čísel môžeme skonštatovať, že obchodníci akoby prešli do aktívneho spánku, prestali sa venovať svojim prevádzkam a percento nezrovnalostí sa vrátilo skoro do júla minulého roka,“ skonštatoval minister. Najhoršie pri kontrolách skončilo CBA, ktoré malo celkovú nepodarkovosť na úrovni 29,05 %, nasledovalo Tesco s 27,78 % a prvú trojicu uzatvára Billa s 26,51 %. Inšpektori našli na pultoch predajní napríklad obaly kuracieho mäsa obhryzené od hlodavcov. Ako spresnil ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš, takto poškodených bolo až 90 kíl mäsa. Napríklad aj za takéto porušenia bude od apríla hroziť obchodníkom pokuta až do piatich miliónov eur a zatvorenie prevádzky. 
 

O apríla zvýšia pokuty

Inšpektori si posvietili aj na prepravcov potravín, u ktorých vykonali na celom území Slovenska sedem celoplošných kontrol s 294 hliadkami. Dohromady zmonitorovali 1 002 zásielok, pri ktorých zistili 191 nezrovnalostí, pričom 81 zásielok v množstve 25 ton vrátili. Začali deväť správnych konaní, uložili 67 pokút. Ako skonštatoval Jahnátek, pokuty bohužiaľ idú ešte podľa starého zákona a výška je len 5 074 eur. Upozorňuje však, že od apríla budú sankcie výraznejšie
 
Najviac nezrovnalostí zaznamenali u prepravcov z Poľska, 32,55 %. Na druhom mieste s podielom 29, 91 % nedostatkov skončilo Maďarsko, do prvej trojky sa dostalo i Slovensko, kde z celkového počtu kontrol 1 189 malo 9,84 % nezrovnalostí. Podľa ministra mali najväčší problém prepravcovia s nevyhovujúcou hygienou, ktorú zistili až v 40,31 % prípadoch. Najhoršie tu obstálo práve Slovensko, ktoré malo až 60 dodávok v zlej hygiene. Chýbajúce označenie sa vyskytlo u 17,08 % zásielok. V tomto smere vedie Poľsko s 23 prípadmi. Nevysledovateľnosť alebo chýbajúca dokumentácia mala podiel 12,04 % na nedostatkoch, kde opätovne najhoršie dopadlo Poľsko so 14 prípadmi. 
 

Posvietia si aj na slovenských prepravcov

Podľa Jahnátka údaje v prípade slovenských prepravcov naznačujú, akoby sa spoliehali na to, že k ním budú kontrolné orgány benevolentnejšie. „Upozorňujem ich. Ideme rovnakým metrom, či na zahraničného alebo slovenského dodávateľa či prepravcu a budeme aj rovnako postupovať a bez problémov zavrieme a zoberieme licencie aj prepravcom,“ dodal minister.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Prevádzka

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X