Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Miera nezamestnanosti v SR vlani klesla na 13,2 %

Miera nezamestnanosti v SR vlani klesla na 13,2 %
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
7. marca 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Vo štvrtom štvrťroku minulého roka v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2013 počet nezamestnaných na Slovensku klesol o 10,8 %, resp. o 41,8 tisíc na 344,8 tisíc osôb.

V štvrtok kvartáli bol najnižší počet nezamestnaných od tretieho štvrťroka 2009

Miera nezamestnanosti na Slovensku sa v minulom roku medziročne znížila o jeden percentuálny bod na 13,2 %. Počet nezamestnaných tak vlani medziročne klesol o 7,1 %, resp. o 27,3 tisíc na 358,7 tisíc osôb. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR na základe výberového zisťovania pracovných síl.

Vo štvrtom štvrťroku minulého roka v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2013 počet nezamestnaných na Slovensku klesol o 10,8 %, resp. o 41,8 tisíc na 344,8 tisíc osôb. Podľa štatistikov to bol najnižší počet nezamestnaných od tretieho štvrťroka 2009. Miera nezamestnanosti za september až december vlaňajška sa medziročne znížila o 1,6 percentuálneho bodu na 12,6 %.

U mužov klesla o 2,5 bodu na 11,9 % a u žien o 0,6 bodu na 13,5 %. Oproti tretiemu štvrťroku 2014 sa sezónne očistená nezamestnanosť znížila o 13,9 tisíc (o 3,9 %) na 341,2 tisíc osôb.

Pokles nezamestnanosti ovplyvnila predovšetkým dlhodobá nezamestnanosť, teda osoby nezamestnané dlhšie ako jeden rok. Ich počet sa oproti štvrtému štvrťroku 2013 znížil o 42,2 tisíc na 222,3 tisíc osôb. Podiel tejto kategórie nezamestnaných na celkovej nezamestnanosti tvoril 64,5 %, čo bolo o 3,9 percentuálneho bodu menej ako vo štvrtom štvrťroku 2013.

Počet nezamestnaných sa zvýšil len v kategórii nezamestnaných do jedného mesiaca o 15,9 tisíc a viac ako jeden mesiac až tri mesiace o 6,2 tisíc osôb. V úhrne krátkodobá nezamestnanosť (do jedného roka) sa zvýšila o 0,5 tisíc na 122,6 tisíc osôb. 

Nezamestnaní, ktorí ešte nikdy nemali zamestnanie, tvorili 24,1 % celkovej nezamestnanosti. Z hľadiska ekonomickej činnosti posledného zamestnávateľa najviac osôb naposledy pracovalo v priemysle (19,8 %). V tomto odvetví sa nezamestnanosť znížila o 17,6 tisíc osôb. Najviac vzrástla nezamestnanosť v administratívnych službách, o 3,2 tisíc osôb. 

Najvyšší počet nezamestnaných bol v Prešovskom (65,4 tisíc osôb) a v Banskobystrickom kraji (61,5 tisíc osôb). Nezamestnanosť klesla vo všetkých krajoch, relatívne najviac v Trenčianskom kraji (o 17,5 %). Najvyššia regionálna miera nezamestnanosti (17,9 %) bola v Banskobystrickom kraji. Miera nezamestnanosti sa znížila vo všetkých krajoch, najvýraznejšie v Košickom kraji (o 2,9 percentuálneho bodu).

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Právne minimum pre starostov a primátorov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X