Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ministri schválili stratégiu podpory elektromobility, zatiaľ nič konkrétne

Ministri schválili stratégiu podpory elektromobility, zatiaľ nič konkrétne
Toyota Pirius, hybrid, AP Photo/John Locher
10. septembra 2015 Zdroj Podnikam.SK, MV Tlačiť

Ministerstvo hospodárstva SR predpokladá, že aj vďaka tejto stratégii by mohlo byť už v roku 2020 na Slovensku od 10 do 25 tisíc hybridných a elektrických áut.

Vláda podporuje elektromobilitu, zatiaľ nič konkrétneho

Štát chce podporovať elektromobilitu na Slovensku. Vládny kabinet v stredu schválil stratégiu podpory elektromobility. Podľa nej by mohlo v budúcom a v nasledujúcom roku jazdiť po Slovensku od 600 do 4 tisíc hybridných a elektrických vozidiel. Ministerstvo hospodárstva SR (MH) predpokladá, že aj vďaka tejto stratégii by mohlo byť už v roku 2020 na Slovensku od 10 do 25 tisíc hybridných a elektrických áut, podľa toho, či sa naplní konzervatívny alebo optimistický scenár.

Podľa ministerstva hospodárstva, ktoré pripravilo stratégiu podpory elektromobility, ako vhodný mechanizmus systémových nástrojov podpory elektromobility sa javí potreba určenia nepriamej podpory, a to napríklad formou odpustenia niektorých nákladov. „Predstavuje to najtransparentnejší a zároveň administratívne najmenej náročný spôsob finančného stimulovania rozvoja záujmu o elektrické vozidlá a plug in hybridy,“ uviedlo ministerstvo.

Aké náklady by sa mohli pri kúpe elektromobilu odpustiť, však rezort hospodárstva v stratégii nekonkretizoval. „Ide zatiaľ o všeobecný materiál, ktorý popisuje, čo všetko sa dá v rámci podpory elektromobility robiť. Konkrétne opatrenia aj s konkrétnou výškou pomoci, alebo s nejakými motivačnými účinkami bude prijatý v rámci implementácie európskej smernice o alternatívnych palivách niekedy v priebehu budúceho roku,“ povedal po rokovaní vlády štátny tajomník ministerstva hospodárstva Rastislav Chovanec.

„Parciálne ciele stratégie, ako aj súbor systémových nástrojov pre podporu a rozvoj elektromobility, ktoré majú len odporúčací charakter, budú rozpracované v súlade s prípravou dokumentu Komplexná stratégia zavádzania alternatívnych palív v Slovenskej republike a jej vplyv na národné hospodárstvo z pohľadu potenciálnych možností a potrieb Slovenskej republiky,“ uviedlo ministerstvo.

Veľký dôraz pri podpore kúpy elektromobilu chce ministerstvo klásť aj na takzvané zelené obstarávanie, ktoré je definované v zákone o podpore energeticky a environmentálne úsporných motorových vozidiel. „Aplikovaním zásad zeleného obstarávania verejná správa pôjde verejnosti príkladom nielen využívaním obstaraných elektrických automobilov, ale aj celkovým prístupom k obstarávaniu rešpektujúc hospodárnosť a ekologickosť obstarávaných produktov,“ dodáva ministerstvo hospodárstva. Majitelia elektromobilov by mohli byť vďaka navrhovaným opatreniam zvýhodnení pri vstupe do centier miest či pri parkovaní.

Podľa ministerstva hospodárstva je podpora rozvoja elektromobility na Slovensku veľmi dôležitá. Elektromobilita je totiž okrem automobilového priemyslu mimoriadne dôležitá aj pre ďalšie stránky národného hospodárstva. „Elektromobilita môže z dlhodobého hľadiska pozitívne ovplyvniť vyššie využívanie alternatívnych palív v doprave, čím prispeje k zníženiu závislosti Slovenska od dovozu motorových palív,“ uzavrelo ministerstvo hospodárstva.

Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA) vníma schválenie stratégie pozitívne. „Doterajší rozvoj elektromobility na Slovensku bol iniciovaný a založený primárne na aktivite privátneho sektora a pasivita štátu v tejto oblasti bola citeľná. Verím, že prijatie stratégie prinesie nový dych pre rozvoj elektromobility na Slovensku, pretože prenesie potrebnú časť iniciatívy aj na úroveň štátnej správy a municipalít, čo je nevyhnutným predpokladom pre ďalší rast segmentu elektromobility,“ uviedol riaditeľ SEVA Peter Badík s tým, že teraz bude potrebné čo najskôr preniesť opatrenia do praxe.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X