Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Na e-trhovisku bude možné obstarávať aj nadlimitné zákazky

Na e trhovisku bude možné obstarávať aj nadlimitné zákazky
Fotobanka Pixmac
1. júla 2015 Zdroj Podnikam.SK, MV Tlačiť

Rozšírenie elektronického trhoviska aj na nadlimitné zákazky spolu s ďalšími zmenami v jeho fungovaní odporúča parlamentu schváliť gestorský výbor pre hospodárske záležitosti. Rozsiahly pozmeňujúci návrh k novele zákona o verejnom obstarávaní, ktorá umožní vznik registra konečných užívateľov výhod subjektov získavajúcich verejné zákazky, majú poslanci prerokovať v druhom čítaní na aktuálnej 53. schôdzi vo štvrtok.

Dočkajú sa podnikatelia aj nadlimitných verejných zakázok na e-trhovisku?

Obchodovanie na elektronickom trhovisku bude pravdepodobne možné aj v prípade väčších, nadlimitných zákaziek. Dôvodom plánovanej zmeny sú najmä pozitívne skúsenosti s jeho doterajším využívaním pri menších, podlimitných zákazkách. Rozšírenie elektronického trhoviska aj na nadlimitné zákazky spolu s ďalšími zmenami v jeho fungovaní odporúča parlamentu schváliť gestorský výbor pre hospodárske záležitosti.

Úpravy podľa návrhu nemenia podstatu princípov elektronického trhoviska, skôr ho majú priblížiť potrebám užívateľov. Rozsiahly pozmeňujúci návrh k novele zákona o verejnom obstarávaní, ktorá umožní vznik registra konečných užívateľov výhod subjektov získavajúcich verejné zákazky, majú poslanci prerokovať v druhom čítaní na aktuálnej 53. schôdzi vo štvrtok. Zmeny v zákone o verejnom obstarávaní by po schválení v parlamente mali nadobudnúť účinnosť 1. septembra.

Poradkyňa ministra vnútra pre verejné obstarávanie a koordinátorka Elektronického kontraktačného systému Tatiana Behrová v súvislosti s pozmeňujúcim návrhom poukázala na viaceré technické úpravy týkajúce sa čiastočnej transpozície nových európskych smerníc o verejnom obstarávaní. „Je nutná legislatívna úprava, aby bolo možné realizovať nadlimitné zákazky. Jedinou významnou výhradou, ktorú som zaregistrovala v oblasti tretieho sektora, bola, že trhovisko je dobré a užitočné, akurát sa týka len podlimitných zákaziek. Ak sa takáto novela prijme, tak do konca roku by sa mohli spúšťať testovacie obchody,“ očakáva odborníčka.

Pri rozšírení obchodovania na elektronickom trhovisku aj o nadlimitné zákazky je zástankyňou možnosti, nie povinnosti. „Nadlimitné obchodovanie určite bude najskôr možnosťou. Ak sa osvedčí, netrúfam si predvídať, či bude nutné legislatívne zakotvovať aj povinnosť,“ uviedla Behrová. Väčšina obchodov pri podlimitných zákazkách na trhovisku je totiž do tisíc eur a do tohto objemu nie sú povinné.

Poslanec Ľubomír Petrák (Smer-SD) cez novelu verejného obstarávania navrhuje zvýšiť spodný limit povinnosti pre obstarávanie podlimitných zákaziek na trhovisku pre samosprávy a ich organizácie zo súčasných tisíc na päťtisíc eur. Podobne ako poslanec Igor Hraško (OĽaNO). Pre štátnu správu by mal zostať na terajšej úrovni. Poslanec Pavol Zajac (KDH) by chcel tento limit pre samosprávy zvýšiť až na desaťtisíc eur, ako je to v Rakúsku. Súčasný limit mestám a obciam sťažuje verejné obstarávanie. Ministerstvo vnútra s návrhom KDH nesúhlasilo s tým, že by išlo o krok späť k neprehľadnému obstarávaniu v samospráve.

Behrová uviedla, že diskusii o finančných limitoch nerozumie. Už od roku 2006 totiž platí, že každý verejný obstarávateľ musí obstarávať zákazky bez ohľadu na jej hodnotu, teda od nuly. „Každý transfer verejných prostriedkov, ktoré sa vynakladajú, za ktoré sa niečo nakupuje, musí byť verejne obstarávaný, optimálne prostredníctvom súťaže,“ upozornila Behrová. Kto vynakladá verejné zdroje, musí aj zdokumentovať, že ich v danom čase a na mieste vynaložil najefektívnejším a najúčinnejším spôsobom. „To dokumentovanie je tak náročné, že trhovisko prináša úľavu práve pri administrácii. Takže nerozumiem debate o limitoch, lebo pre mňa je nezrozumiteľná,“ dodala expertka.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Podnikam

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Marketing

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X