Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Schránkové firmy by sa mali ťažšie dostať k zákazkám

Schránkové firmy by sa mali ťažšie dostať k verejným zákazkám
Ilustračné foto: SITA
20. novembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Zákon má zamedziť a znemožniť tzv. schránkovým firmám uchádzať sa o získavanie zákaziek z verejných zdrojov. 

O zákazky verejných zdrojov sa majú uchádzať iba firmy s jasnými vlastníkmi

Novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorú vo štvrtok schválila vláda na návrh premiéra Roberta Fica, má zamedziť a znemožniť tzv. schránkovým firmám uchádzať sa o získavanie zákaziek z verejných zdrojov. Podmienky účasti na verejnom obstarávaní týkajúce sa majetkového postavenia budú prísnejšie.

Na verejnom obstarávaní by sa mohli zúčastňovať iba spoločnosti so známou vlastníckou štruktúrou, čo by malo odhaliť možné prepojenia na politiku. Vláda zároveň schválila návrh na skrátené legislatívne konanie o novele verejného obstarávania, keďže po schválení v parlamente má nadobudnúť účinnosť 1. januára 2015. 

Firma so sídlom v štáte, ktorého právny poriadok neumožňuje preukázať jej vlastníkov, bude mať podľa premiéra zakázanú účasť na verejnom obstarávaní. „Rovnako platí, že ak by sa do verejného obstarávania prihlásila firma, ktorá by síce mala sídlo na Slovensku, ale by mala akcionárov, spoločníkov nejakej firmy, kde nevieme zistiť, kto stojí za touto firmou, aj v tomto prípade je vylúčená z možnosti zúčastňovať sa verejného obstarávania,“ povedal Fico po rokovaní vlády. 

Na verejnom obstarávaní sa podľa premiéra nebudú môcť zúčastniť ani firmy, v ktorých majú verejní funkcionári, vrátane poslancov a členov vlády, účasť 10 % a viac. „Nebránime sa tomu, aby tento návrh zákona bol predmetom širokej diskusie v parlamente. Pokiaľ budú schopní poslanci prísť ešte s ďalšími spresneniami, vylepšeniami tohto mechanizmu, radi takéto vylepšenia zrealizujeme,“ dodal Fico. 

Novela má umožniť účinnejšiu kontrolu a adresnosť verejných finančných prostriedkov prideľovaných príjemcom zákaziek. „Štátu, ako aj občanom budú známe osoby, ktoré nakladajú s verejnými prostriedkami. Podstatou návrhu zákona je uložiť povinnosť obchodnej spoločnosti, ktorá sa chce uchádzať o získanie verejnej zákazky, preukázať svoju vlastnícku štruktúru až po úroveň fyzických osôb,“ vyplýva z predkladacej správy k návrhu novely zákona o verejnom obstarávaní. 

Výnimkou budú akciové spoločnosti kótované na burzách

Výnimkou budú akciové spoločnosti kótované na burzách v členských štátoch Európskej únie, štátoch združených v Európskom hospodárskom priestore a štátoch OECD a ich dcérske spoločnosti. Dôvodom tejto výnimky je, že spoločnosti kótované na burze musia splniť celý rad náročných kritérií, a teda nemôže ísť o klasické schránkové firmy. 

Rozšíriť sa má skutková podstata správneho deliktu, za ktorý môže Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) uložiť pokutu od tisíc do desaťtisíc eur. A to v prípade, ak uchádzač, záujemca alebo dodávateľ predloží sfalšované alebo pozmenené doklady tak, že nezodpovedajú skutočnosti a majú alebo by mohli mať vplyv na posúdenie preukázania majetkovej účasti. 

Opozičné subjekty SaS, OĽaNO a NOVA nedávno žiadali, aby spoločnosť, ktorá sa bude uchádzať o verejnú zákazku a súťaž vyhrá, musela preukázať svojho vlastníka. Podnetom pre ich návrh bolo zisťovanie vlastníka firmy Medical Group SK dodávajúcej prístroje nemocniciam. 

Platný zákon je deravý

Platný zákon o verejnom obstarávaní čiastočne upravuje preukazovanie vlastníkov spoločností pri nadlimitných zákazkách s predpokladanou hodnotou najmenej 10 mil. eur. Verejný obstarávateľ je povinný pri vyhodnocovaní splnenia podmienok účasti požiadať uchádzačov, záujemcov a členov skupiny dodávateľov, ktorí sú obchodnou spoločnosťou, aby predložili zoznam všetkých svojich spoločníkov a známych akcionárov s podielom najmenej 30 %. Tí musia oznámiť aj všetkých spoločníkov a známych akcionárov, ktorí vlastnia aspoň 30 % akcií právnickej osoby, ktorá je spoločníkom alebo akcionárom obchodnej spoločnosti. 

„Zákon o verejnom obstarávaní už v súčasnosti definuje, kto sa môže, resp. nemôže zúčastniť procesu verejného obstarávania. Subjekt musí spĺňať podmienky osobného postavenia,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ÚVO Ján Mažgút. Jednou z týchto podmienok je aj skúmanie osobného postavenia vo vzťahu k zákazu účasti vo verejnom obstarávaní, a to nielen subjektu, ale aj spoločníkov, či akcionárov, ktorí vlastnia najmenej 34 % akcií. „Splnenie tejto podmienky sa preukazuje čestným prehlásením,“ dodal Mažgút.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Podnikam

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X