Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Na východe Slovenska nemá prácu pätina ekonomicky aktívnych

Na východe Slovenska nemá prácu pätina ekonomicky aktívnych
Riaditeľ Národnej dialničnej spoločnosti Milan Gajdoš, premiér Robert Fico, predseda KSK Zdenko Trebuľa a náhodne zastavený vodič z Gelnice Ľubomír Trojan počas strihania pásky pri príležitosti otvorenia rýchlostnej cesty R4 pri Košiciach. Ilustračné foto
11. novembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Miera nezamestnanosti presahujúca v Bratislavskom kraji za január až jún tohto roka úroveň šiestich percent znamená v tomto regióne takmer trojnásobne vyšší počet nezamestnaných oproti predkrízovým úrovniam z roku 2008.

Najnižšie sumy vidia na výplatných páskach obyvatelia Prešovského kraja

Najdlhšie rady uchádzačov o zamestnanie evidujú úrady práce v Banskobystrickom, Košickom a Prešovskom kraji. Vyplýva to z analýzy Poštovej banky. V týchto regiónoch, kde miera nezamestnanosti v prvom polroku tohto roka bola vyše 18 %, je totiž bez práce takmer každý piaty ekonomicky aktívny obyvateľ.
 
Najnižší podiel nezamestnaných eviduje Bratislavský kraj. Miera nezamestnanosti presahujúca za január až jún tohto roka úroveň šiestich percent znamená v tomto regióne takmer trojnásobne vyšší počet nezamestnaných oproti predkrízovým úrovniam z roku 2008.
 
 
Najviac, v priemere vyše 1 000 eur, podľa analýzy Poštovej banky zarábali v prvom polroku tohto roka obyvatelia Bratislavského kraja. Naopak, najnižšie sumy vidia na výplatných páskach obyvatelia Prešovského kraja, a to v priemere iba niečo cez 600 eur. Najvyšší hrubý mesačný príjem pripadá na jedného člena domácnosti v Bratislavskom kraji, ide o 549 eur. Najnižšia suma 369 eur mesačne sa vzťahuje na jedného obyvateľa Prešovského kraja. Obdobná situácia je aj v prípade výdavkov. Najvyššie ich v prepočte na jedného člena domácnosti eviduje Bratislavský kraj (490 eur) a najnižšie zase Prešovský kraj (326 eur). 
 

 

Príjmy domácností aj naďalej prevyšujú výdavky

Podľa analýzy naprieč celou republikou platí, že príjmy aj naďalej prevyšujú výdavky slovenských domácností. Najvyššiu potenciálnu úsporu pritom každý mesiac evidujú v Bratislavskom kraji, a to 59 eur na jedného obyvateľa. Naopak, najmenší rozdiel medzi príjmami a výdavkami je vykázaný v Žilinskom kraji. Ide o 34 eur mesačne v prepočte na jedného člena domácnosti.
 
Najvyššie úspory v bankách majú obyvatelia Bratislavského kraja, a to vo výške 16 027 eur na hlavu. V tomto regióne sú tak vklady obyvateľstva v bankách približne päťnásobne vyššie ako v ostatných regiónoch Slovenska. V drvivej väčšine regiónov sú vklady obyvateľstva aj naďalej vyššie ako úvery. Výnimkou je iba Banskobystrický kraj, kde majú ľudia o niečo viac peňazí z bánk požičaných, ako v nich uložených. Najvyšší objem úverov v prepočte na obyvateľa eviduje ale opäť Bratislavský kraj (12 056 eur). Obyvatelia Bratislavy a jej okolia tak dlžia bankám takmer šesťnásobne vyššie sumy ako obyvatelia ostatných regiónov na Slovensku. 
 

 

Úvery idú najmä na bývanie

Bývanie je najčastejší dôvod, kvôli ktorému idú Slováci do banky a požiadajú o úver. V prípade úverov na bývanie ide o kúpu alebo väčšiu rekonštrukciu nehnuteľnosti, po spotrebných úveroch zase siahame z dôvodu menších rekonštrukcií alebo nákupu zariadenia, či spotrebičov. Najdrahšie sa byty predávajú v Bratislavskom kraji, kde ich cena dosahuje 1 669 eur za jeden meter štvorcový. Naopak, za menej ako 600 eur sa dá kúpiť jeden meter štvorcový nehnuteľnosti v Nitrianskom kraji. 
 
V prípade cien bytov a domov sú tak regionálne rozdiely oveľa výraznejšie ako v prípade platov. Aj preto je ekonomická dostupnosť bývania najvyššia v Nitrianskom a Trenčianskom kraji, kde si obyvateľ z hrubého platu môže dovoliť kúpiť 1,12 metra štvorcového nehnuteľnosti. Naopak, najmenej si zo svojho platu môže dovoliť kúpiť priemerný Bratislavčan, a to iba 0,62 metra štvorcového nehnuteľnosti. Na druhej strane ale v Bratislave a jej okolí môže na kúpu bytu či domu pomýšľať vďaka nižšej nezamestnanosti vyšší podiel ľudí.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

22júl8:30Ako vyrobiť interaktívny report v Exceli od A po Z - workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X