Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Nadácia Billa Gatesa žaluje brazílsky Petrobras pre masívne straty na akciách

Nadácia Billa Gatesa žaluje brazílsky Petrobras pre masívne straty na akciách
Wikipedia.org
28. septembra 2015 Zdroj Reuters Tlačiť

Nadácia Billa Gatesa žaluje brazílsky Petrobras pre masívne straty na akciách spôsobené obrím korupčným škandálom tohto ropného gigantu.

Gatesovci požadujú kompenzáciu za vysoké straty

Nadácia Billa a Melindy Gatesových chce prostredníctvom súdu vykompenzovať vysoké straty z investovania do akcií štátom vlastneného energetického koncernu Petrobras. Za ich veľkým prepadom stojí najmä v súčasnosti prešetrovaný korupčný škandál obrovských rozmerov.

Podľa žaloby podanej vo štvrtok v noci na federálnom súde v newyorskom Manhatane, všade prítomné a prekvitajúce úplatkárstvo, rôzne druhy korupčných praktík a metódy prania špinavých peňazí realizované brazílskou spoločnosťou, spôsobili nadácii Billa a Melindy Gatesových, ako aj ďalšiemu zo žalobcov, ktorým je investičný fond WGI Emerging Markets Fund, straty vo výške desiatok miliónov amerických dolárov. V žalobe sa ďalej uvádza, že vyčíslené straty boli obom žalujúcim subjektom spôsobené práve tým, že obe inštitúcie investovali do akcií úspešného energetického koncernu Petrobras. Avšak, vyzerá to tak, že tento obrovský škandál ešte len čaká eskalácia, pretože stále viac priznaní viny, stále viac zatknutí a stále viac odhalení ďalších tajomstiev v súvislosti s bankovými účtami, vychádza na povrch, hovorí sa ďalej v žalobe.

The Petrobras logo is seen in front of the company’s headquarters in Sao Paulo April 23, 2015. REUTERS/PAULO WHITAKER

Koncern Petrobras, ktorého oficiálny názov je Petroleo Brasileiro SA, čelí v Spojených štátoch amerických hromadnej žalobe, v rámci ktorej sa obžaloba snaží preukázať, že roky praktikovania korupcie a úplatkárskych metód v jej radoch umelo nafúkli hodnotu viac ako 98 biliónov jej akcií a dlhopisov. Nadácia Billa a Melindy Gatesových však podala voči Petrobrasu samostatnú žalobu, pričom sa domnieva, že práve touto cestou by mohla najlepšie vykompenzovať vyššie uvedené straty na akciách. V súvislosti s kauzou sa však objavila aj ďalšia zaujímavá informácia, ktorá hovorí o tom, že obžalovaná je aj známa audítorská spoločnosť PricewaterhouseCoopers (PwC). Všetky spomínané spoločnosti sa však k uvedenej záležitosti odmietli vyjadriť.     

Obrovský korupčný škandál položil úspešnú spoločnosť na kolená

Trhová hodnota brazílskeho energetického koncernu sa v dôsledku zverejneného korupčného škandálu prepadla o viac ako 90 % z jeho pôvodnej hodnoty vo výške 300 biliónov amerických dolárov spred siedmych rokov. Obžaloba v tejto súvislosti zároveň tvrdí, že za viac ako desaťročné obdobie bolo zo strany ropného gigantu výkonným pracovníkom zo stavebného a inžinierskeho sektora vyplatených viac ako dva bilióny amerických dolárov vo forme úplatkov.Zakladateľ Microsoftu Bill Gates spolu s manželkou Melindou založili Nadáciu Billa a Melindy Gatesových, ktorá začala svoju činnosť prvým dňom nového storočia, teda prvého januára roku 2000. Odvtedy manželia Gatesoví dokázali, že majú významný podiel nielen na revolúcii v počítačoch, ale aj v charitatívnej oblasti. Nadácia Billa a Melindy Gatesových sa orientuje najmä na riešenie príčin chudoby. Svoje úsilie zameriavajú hlavne na zlepšenie zdravia a vzdelania, ako aj zníženie počtu chudobných obyvateľov. Spoločnosť má sídlo v americkom meste Seattle a patrí medzi najväčšie filantropické organizácie na svete s hodnotou vo výške 41,3 bilióna amerických dolárov.   

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

10oct8:30Trestné a finančné následky konania konateľa a vedúceho zamestnanca8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X