Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Návrh zákona o ŠFRB má podporiť najmä nájomné bývanie

Návrh zákona o ŠFRB má podporiť najmä nájomné bývanie
Ilustračné foto SITA/AP
9. januára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Hlavnými cieľmi zákona o Štátnom fonde rozvoja bývania (ŠFRB), ktorý v stredu schválila vláda, je podľa ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja podpora rozvoja nájomného bývania a zefektívnenie existujúceho systému podpory.

 
Zákon po prvýkrát umožní získať výhodné úvery na výstavbu nájomných bytov aj súkromným subjektom.
 

Nájomné byty musia byť na 30 rokov

„Možnosť poskytnúť úver aj súkromnému sektoru na nájomné byty overí reálny záujem trhu o takýto typ výstavby,“ povedal rezortný štátny tajomník František Palko.
Podmienkou získania výhodného štátneho úveru je, aby novopostavená budova ponúkala sociálne nájomné byty minimálne 30 rokov. Zákon zároveň umožní, aby výhodný úver žiadali aj neziskové organizácie založené s väčšinovým podielom samosprávy.
 
 
Ďalšou novinkou podľa ministerstva je, že sa zvýši priama dotácia na obstaranie nájomných bytov pre samosprávy, a to na 30 % až 40 %. Doteraz bola táto podpora o desať percentuálnych bodov nižšia. 
 
„Cieľom návrhu zákona je efektívne podporiť tie mladé rodiny, ktoré si zabezpečujú svoje bývanie. Podporu môžu získať mladí manželia vo veku do 35 rokov, ale aj tí, ktorí sa starajú o maloleté dieťa, alebo domácnosti, ktorých členom je ťažko zdravotne postihnutý občan. Zvýhodnenie môžu získať aj odchovanci z detských domovov,“ uviedol hovorca ministerstva Martin Kóňa. 
 

Zákon má pomôcť obnove bytových domov

Nový zákon o ŠFRB, ktorý by mal nadobudnúť účinnosť 1. januára 2014, má zároveň motivovať vlastníkov bytových domov k ich komplexnej obnove. Zvýhodnený úver už nebude možné získať iba na zateplenie, ale aj na rekonštrukciu technických zariadení, napríklad rozvodov vody, plynu a elektriny alebo výťahov. V rámci získaných úverov so zvýhodnenými úrokovými sadzbami sa budú môcť financovať aj úpravy, ktoré umožnia bezbariérový pohyb. Na projekty, ktoré podporí ŠFRB, je v tomto roku vyčlenených celkovo 165 mil. eur, čo je o 15 % viac ako v minulom roku. Novinkou je aj to, že na projekty budú smerovať aj prostriedky Európskej únie. 
 

Dotácie aj na odstránenie porúch

Vláda v stredu schválila aj návrh novely zákona o dotáciách na rozvoj bývania a o sociálnom bývaní. Dotácie bude štát poskytovať len na odstránenie systémových porúch bytových domov, ktoré ohrozujú bezpečnosť ich užívania. Na odstraňovanie systémových porúch domov budú súčasne využité zvýhodnené úvery zo ŠFRB. Novela určuje len limity podpory a podrobnosti o výškach dotácií upraví nariadenie vlády. Podobný postup bude aj v prípade limitu oprávnených nákladov, keď konkrétne hodnoty určí vládne nariadenie. 
 
Dotácie budú možné na odstránenie systémovej poruchy vystupujúcich konštrukcií schodiskového priestoru bytového domu, predsadených lodžií s kazetovými a dutinovými stropnými panelmi, ako aj balkónov a lodžií, atiky i predsadenej lodžie a súvisiaceho obvodového plášťa zo spínaných pórobetónových dielcov. Dotácia na obstaranie nájomného bytu bežného štandardu bude tvoriť 40 % oprávnených nákladov pri priemernej podlahovej ploche bytu do 50 štvorcových metrov, 35 % nákladov, ak plocha bytu neprevyšuje 56 štvorcových metrov a 30 % nákladov pri ploche bytu do 60 štvorcových metrov. V prípade obstarania nájomného bytu nižšieho štandardu bude dotácia predstavovať 75 % nákladov pri ploche bytu do 45 štvorcových metrov a 70 % nákladov, ak plocha bytu neprevyšuje 55 štvorcových metrov.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

10oct8:30Trestné a finančné následky konania konateľa a vedúceho zamestnanca8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X