Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Nezamestnané mamičky ostávajú poistenkyňami štátu

Ústredie práce spresňuje odporúčania nezamestnaným matkám
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
20. septembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Matka s dieťaťom vo veku do šiestich rokov nemusí požiadať úrad práce o vyradenie z evidencie nezamestnaných, ak chce byť dôchodkovo poistená štátom z dôvodu starostlivosti o dieťa.
 
Agentúre SITA to potvrdila riaditeľka sekcie služieb zamestnanosti Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR (UPSVAR) Katarína Dubovanová.
 

Ústredie práce spresňuje odporúčania nezamestnaným matkám

„Či je za mamičky odvádzané sociálne poistenie, a či má dieťa umiestnené v predškolskom zariadení, nie je pre evidenciu na úrade práce relevantné,“ uviedla. Informáciu o tom, že evidovanie na úrade práce sa nevylučuje s dôchodkovým poistením štátom, agentúre SITA potvrdil aj hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. „Žena môže byť súčasne evidovaná na úrade práce a byť dôchodkovo poistená z dôvodu starostlivosti o dieťa do šesť rokov, poistné tak za ňu platí štát,“ povedal.
 
Štátny tajomník ministerstva práce a sociálnych vecí Branislav Ondruš však na štvrtkovej tlačovej besede tvrdil, že žiadny uchádzač o zamestnanie nie je dôchodkovo poistený. „Keď je niekto nezamestnaný a je v evidencii nezamestnaných na úrade práce, tak taký človek nie je dôchodkovo poistený,“ povedal. Matka, ktorá sa stará o dieťa do šiestich rokov, však môže byť na úrade práce vedená ako uchádzačka o zamestnanie a súčasne môže byť dôchodkovo poistená štátom z dôvodu starostlivosti o dieťa, ak o to požiada Sociálnu poisťovňu.
 

 
„Ak je takáto matka alebo rodič dlhšie evidovaný a takýto uchádzač nemá záujem o nejaký nástroj aktívnych opatrení trhu práce, je mu doporučená možnosť, že sa môže dať vyradiť z evidencie uchádzačov o zamestnanie a nahlásiť sa na Sociálnu poisťovňu, kde si vyplní formulár starajúceho sa o dieťa a je rátaný ako poistenec štátu,“ povedala Dubovanová vo štvrtok. Štátny tajomník rezortu práce a sociálnych vecí Branislav Ondruš tieto rady označil za príklad hodný ocenenia. „My týmto ľuďom chceme ponúknuť niečo, čo je pre nich výhodnejšie. Pre nich výhodnejšie, nie pre nás, nie pre štát. Dokonca pre štát to je ešte drahšie, ako je to v súčasnosti,“ povedal. 
 
Šéfka sekcie služieb zamestnanosti UPSVAR už najnovšie nehovorí o tom, že sa majú dať matky s dieťaťom do šiestich rokov vyradiť z evidencie nezamestnaných a podať si do Sociálnej poisťovne prihlášku na platenie dôchodkového poistenia štátom. „Z praxe vieme, že ženy starajúce sa o deti do šiestich rokov nemajú informáciu o tom, že v prípade ak chcú, aby boli aj dôchodkovo poistené zo štátu, aj ak im zanikne nárok na materskú dávku, majú sa do Sociálnej poisťovne prihlásiť cez registračný list fyzickej osoby,“ uviedla v piatok šéfka sekcie služieb zamestnanosti UPSVAR.
 
Komunikácia sprostredkovateľky a ženy starajúcej sa o dieťa do 6 rokov veku je podľa nej vo vysvetľovaní, že ak sa chcú starať o dieťa, aj v prípade vyradenia sa z evidencie sú zdravotne poistené, nemajú povinnosti voči úradu práce a ak sa prihlásia do Sociálnej poisťovne, sú aj dôchodkovo poistené a taktiež môžu využívať služby úradu ako záujemcovia o zamestnanie.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X