Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Odpisy daňových strát v skrátenom období platia, rozhodol Ústavný súd SR

Odpisy daňových strát v skrátenom období platia, rozhodol Ústavný súd SR
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
12. novembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Ustanovenia zákona o dani z príjmov, ktoré stanovili lehotu odpisov strát na štyri roky vo výške 25 %, nie sú v rozpore s ústavou.

Zákon vraj neruší doterajšie povinnosti, ani nezavádza pre daňovníkov nové

Ústavný súd (ÚS) SR nevyhovel podaniu skupiny 51 opozičných poslancov NR SR, ktorá napadla ustanovenia zákona o dani z príjmov. Plénum ÚS na stredajšom verejnom zasadaní prijalo rozhodnutie, že ustanovenia zákona o dani z príjmov z roku 2013 s účinnosťou od januára 2014, ktoré stanovili lehotu odpisov strát na štyri roky rovnomerne vo výške 25 percent ročne, nie sú v rozpore s ústavou. 

Ako v zdôvodnení uviedla predsedníčka ÚS Ivetta Macejková, napadnuté ustanovenia sú súčasťou daňového zákona, kde je autonómia zákonodarcu väčšia ako u bežných zákonov. ÚS nedal za pravdu navrhovateľom, že tieto ustanovenia sú retroaktívne a nenapĺňajú princíp proporcionality právnej úpravy. Macejková uviedla, že ÚS dospel k názoru, že napadnuté ustanovenie vykazuje znaky nepravej retroaktivity a mení len spôsob odpisovania, neruší jeho možnosť, len sprísňuje podmienky.

ÚS dospel k záveru, že sprísnenie odpisovania aj za obdobie rokov 2010 až 2013 nie je v rozpore s ústavou. Konštatoval, že napadnuté ustanovenia nerušia doterajšie povinnosti, ani nezavádzajú novú povinnosť pre daňovníkov. Ustanovenia podľa ÚS sledujú legitímny cieľ – zvýšený výber daní. Podľa mienky ÚS nejde ani o náhlu zmenu právnych predpisov, pretože napadnuté ustanovenia boli prijaté v decembri 2013, pričom účinné sú od januára 2014, no postupovať podľa nich budú daňovníci až v roku 2015. 

Poslanci namietali reroaktivitu

Daniel Lipšic, ktorý zastupoval skupinu poslancov NR SR, po vyhlásení rozhodnutia uviedol, že je v poriadku, ak ÚS nezasahuje do ekonomickej regulácie, to je vecou parlamentu. Tu však zákon zasahoval retroaktívne do situácie, ktorá nastala v minulosti. Podnikatelia si budú odpisovať straty teraz v ďaleko horšom variante.

„Zákon znamená zhoršenie podnikateľského prostredia a prinesie neistotu a ťažko tu vznikne stabilné podnikateľské prostredie. Ťažko možno hovoriť o právnom štáte, ak právne predpisy pôsobia aj spätne do minulých rokov,“ povedal Lipšic. Podľa jeho mienky to bude mať negatívny dopad na podnikateľov a môže sa stať, že sa nedosiahne cieľ, ktorý sleduje zákonodarca – zvýšený výber daní. Ak pre to prestanú viacerí podnikatelia podnikať, môže sa stať, že štát bude mať nižší celkový objem daňových príjmov.

Podľa Lipšica zákon môže mať až likvidačné následky najmä pre malých a stredných podnikateľov. Na otázku novinárov uviedol, že ak sa bude konkrétny podnikateľ cítiť poškodený, môže sa obrátiť na Európsky súd pre ľudské práva. 

Lehota na možné odpisovanie daňových strát bola pôvodne sedemročná

Podľa pôvodných ustanovení zákona o dani z príjmov bola lehota na možné odpisovanie daňových strát sedemročná, pričom nebola stanovená výška pre jednotlivé obdobia a výška odpisu bola ponechaná na úvahu podnikateľa. V návrhu skupiny poslancov národnej rady, ktorú v konaní pred ústavným súdom zastupoval Daniel Lipšic, sa uvádza, že napadnuté ustanovenia zákona, ktoré stanovujú lehotu odpisov daňových strát na štyri roky vo výške 25 percent ročne, sú v rozpore s ústavou pre retroaktivitu.

Zákon totiž hovorí, že tieto ustanovenia platia spätne aj pre odpisovanie strát vzniknutých v rokoch 2010 až 2013. Namietali, že tým nebol naplnený ani princíp proporcionality právnej úpravy. Tým sa majú porušovať niektoré základné princípy právneho štátu zakotvené v ústave. 

Porušené právo na podnikanie

Podľa navrhovateľov uvedené ustanovenia zákona porušujú aj právo na podnikanie, pretože svojimi následkami spôsobia vážny zásah do tohto práva, resp. tieto ustanovenia sú spôsobilé dokonca prinútiť podnikateľa ukončiť svoju podnikateľskú činnosť. Zdôraznili, že napadnuté ustanovenia zákona majú potenciál spôsobiť následky, ktoré idú nad rámec zamedzenia daňovým únikom, môžu viesť až k zániku podnikateľského subjektu ako aj pracovných miest, a to je v rozpore s verejným záujmom.

Argumentujú, že NR SR sa pri schvaľovaní zákona týmito ústavnými princípmi neriadila, porušila ich, čím je spôsobené, že vyššie uvedené ustanovenia zákona sú v rozpore s ústavou. Navrhovatelia žiadali, aby ÚS rozhodol, že napadnuté ustanovenia sú v rozpore s ústavou. 

Problémy má aj posledná novela o dani z príjmov

Ďalšiu novelu zákona o dani z príjmov pritom schválili poslanci len nedávno, 30. októbra 2014, a aj tá má problémy. Ani nie hodinu pojej schválení už opozícia avizovala jej napadnutie na Ústavnom súde SR – opäť pre možnú retroaktivitu. Tentokrát namietajú možnú retraktívnosť schválených zmien v odpisoch.

Doba odpisovania nevýrobných nehnuteľností sa totiž podľa tejto zdvojnásobuje z 20 na 40 rokov a predĺženie sa bude podľa schváleného znenia uplatňovať aj na majetok, ktorý podnikatelia nadobudnú pred 1. januárom budúceho roku a teda ho už odpisujú podľa súčasných pravidiel.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Právne minimum pre starostov a primátorov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X