Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Oneskorené platby negatívne ovplyvňujú počty pracovných miest vo firmách

Oneskorené platby negatívne ovplyvňujú počty pracovných miest vo firmách
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
24. marca 2015 Tlačiť

Dopad oneskorených platieb na malé firmy, ktoré by chceli expandovať, je v porovnaní s veľkými korporáciami väčší až o 54%.

V ohrození je prístup k obchodným úverom

Nová globálna správa ACCA (Asociácia certifikovaných účtovníkov) upozorňuje, že odložené a oneskorené platby môžu mať veľmi vážne dopady na malé podniky – znižujú totiž ich možnosti získavať a prijímať nových zamestnancov. Z výsledkov tiež vyplýva, že u firiem s menej než 50 zamestnancami existuje až dvakrát vyššia pravdepodobnosť problémov s oneskorenými platbami než u veľkých spoločností. 

Ako sa uvádza v správe, oneskorené platby poškodzujú firmu i ekonomiku ako takú a to viacerými spôsobmi, od zvýšenia nákladov cez znížené kapitálové výdavky až po krachovanie dodávateľov. Ich dopady sú navyše obzvlášť veľké pre firmy, ktoré sú zaťažené dlhmi. Zásadný dopad majú tiež na počty zamestnancov a investičné rozhodnutia malých firiem. 

Kateřina Benešová, riaditeľka ACCA pre Českú republiku, Slovensko a Maďarsko, k tomu uviedla: „Malé firmy a malí podnikatelia majú výrazne nižšiu šancu zvýšiť počet zamestnancov, pokiaľ čelia problémom s oneskorenými platbami. Zistili sme, že dopad oneskorených platieb na malé firmy, ktoré by chceli expandovať, je v porovnaní s veľkými korporáciami podstatne väčší, a to až o 54%.“

Oneskorené platby a nedodržanie záväzkov zo strany zákazníkov pritom môžu mať dominový efekt na celý dodávateľský reťazec, cez priemyselné odvetvia a hranice až k veľkým finančným inštitúciám, kde sa vo viacerých prípadoch musí angažovať vláda.  

Aj keď výsledky správy ukazujú, že oneskorené platby sú nesmierne škodlivou obchodnou praxou, ktorú je potrebné rozhodnými krokmi napraviť, ACCA navrhuje, aby sa k riešeniu situácie pristupovalo obozretne. Ukazuje sa totiž, že značný podiel obchodovania na úrovni business-to-business prebieha tak, že pri ňom firmy využívajú obchodný úver, kedy sa platba nevykonáva v dobe doručenia tovaru alebo prevedenia služieb, ale neskôr, čo je oboma zmluvnými stranami vopred odsúhlasené. 

„Oneskorené platby sú často chápané ako výhradne negatívny jav pri obchodovaní, ale nemusí to tak byť vždy. Môžu byť tiež užitočným nástrojom rastu. Pokiaľ budeme chápať problematiku oneskorených platieb takto komplexne, je možné vyvinúť vhodné nástroje na riešenie negatívnych dopadov oneskorených platieb na firmy,“ dopĺňa Charlotte Chung, poradkyňa ACCA pre malé a stredné podniky. 

Zdroj: ACCA (Asociácia certifikovaných účtovníkov), globálna organizácia združujúca profesionálnych účtovníkov so 170 000 členmi a 436 000 študentmi v 180 krajinách celého sveta. 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X