- Podnikam.sk
- Články
- Ekonomika
- Opozícia chce zvýšenie ochrany poškodených veriteľov v reštrukturalizácii
Opozícia chce zvýšenie ochrany poškodených veriteľov v reštrukturalizácii
Firma, ktorá v reštrukturalizácii neuspokojí 60 % objemu pohľadávok svojich veriteľov, by sa nemohla uchádzať o verejné zákazky.
Opozícia vyzýva Fica k zmene zákona o reštrukturalizácii
Skupina 50 opozičných poslancov vyzýva premiéra Roberta Fica, aby urýchlene konal a zabezpečil zmenu zákona o konkurze a reštrukturalizácii. Firma, ktorá v reštrukturalizácii neuspokojí 60 % objemu pohľadávok svojich veriteľov, by sa nemohla uchádzať o verejné zákazky. Opozícia prišla s výzvou po tom, čo Smer-SD na poslednej schôdzi parlamentu zamietol jej dva návrhy novely zákona o konkurze a reštrukturalizácii na zvýšenie ochrany poškodených veriteľov.
„Tento návrh rieši situáciu aj komplexne, lebo sa stávame svedkami účelových reštrukturalizácií. Niekto zistil, že to je výborná vec realizovať reštrukturalizáciu, lebo súd potvrdí, že nemusíte zaplatiť faktúry,“ povedal v pondelok na brífingu poslanec Alojz Hlina. Ako príklad spomenul reštrukturalizáciu stavebných spoločností Doprastav, a.s. a Váhostav – SK, a.s.
V prípade, že by bol premiér pripravený zabezpečiť zmenu v reštrukturalizácii, tak Váhostav, ak sa bude chcieť uchádzať o verejné zákazky, by podľa Hlinu musel pripraviť reštrukturalizačný plán ináč, ako plánoval.
„Je vysoký predpoklad, že Váhostav predpokladá reštrukturalizovať (svoje záväzky) rovnako ako Doprastav, to znamená na úrovni 30 %. Pokiaľ bude vedieť, že je pripravovaná takáto novela zákona, je vysoký predpoklad, že dôjde k vyššiemu uspokojeniu veriteľov, ktorých je tisíctristo,“ dodal Hlina.
Poslanec Pavol Zajac (KDH) upozornil, že problém nevyplácania pohľadávok malých podnikateľov a živnostníkov na Slovensku naberá obrovské rozmery. Pripomenul, že spolu s kolegom Jánom Hudackým už viackrát predložili v parlamente návrh zákona o ochrane subdodávateľov vo verejnom obstarávaní, ale Smer-SD to štyrikrát odmietol.
„Aj na najbližšiu schôdzu prídeme s takýmto návrhom zákona, ktorý bude ešte vylepšený oproti predchádzajúcim,“ uviedol Zajac. Odmietol tvrdenia Fica, že subdodávatelia nedostávajú peniaze preto, lebo počas vlády Ivety Radičovej boli vysúťažené lacné diaľnice.
„Ceny kalkulovali slobodne a dobrovoľne manažmenty firiem. Váhostav aj Doprastav ponúkli takéto ceny, boli na úrovni cien, ktoré sú v Európe bežné,“ dodal Zajac. Živnostníci podľa neho na diaľničných stavbách často robia za polovičnú cenu oproti tomu, čo fakturuje napríklad Váhostav štátu.