Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Opoziční poslanci by privítali zvýšenie limitu platby DPH až po úhrade faktúry

Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
23. júna 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Novelu zákona o DPH poslali poslanci do druhého čítania.

Opatrenie malo dotýkať viac ako dvoch tretín z 200 tisíc subjektov platiacich DPH

Parlament posunul do druhého čítania novelu zákona o dani z pridanej hodnoty (DPH), ktorá mení systém úhrady dane malými firmami a živnostníkmi. Tí budú môcť štátu odviesť daň až po tom, keď im odberatelia zaplatia za ich tovary a služby. Súčasne sa podľa rezortu financií odkladá vznik práva na odpočítanie dane z kúpených tovarov a služieb až do momentu zaplatenia.

Opatrenie by podľa vládneho návrhu mohli využívať tí podnikatelia, ktorých ročný obrat neprekročil 75 tis. eur. Zástupcovia malých a stredných podnikateľov žiadali navýšenie tejto hranice. Minister financií Peter Kažimír po stretnutí s podnikateľmi konštatoval, že hranica sa zvýši na 100 tis.

Po zvýšení hranice na 100 tis. eur by sa opatrenie malo dotýkať viac ako dvoch tretín z 200 tisíc subjektov platiacich DPH. „Tento návrh je naozaj dobrý a škoda, že neprišiel už dávno,“ skonštatoval v rámci rozpravy poslanec Jozef Kollár. Zároveň však dodal, že tento limit by mohol byť zvýšený aj na vyššiu hranicu, napríklad na 500 tis. eur.

Do tohto návrhu by tak potom mohli byť zahrnutí podľa Kollára aj stredne veľké firmy. Prípadne v Bruseli by sa dala podľa neho aj dohodnúť výnimka, kedy by limit mohol byť až 2 mil. eur. 

To, že limit je nízky, skonštatoval aj poslanec Pavol Zajac (KDH). „Bolo by dobré zvýšiť ho aspoň do tej úrovne 500 tis. eur, hoci ja si viem predstaviť aj vyššie limity,“ povedal Zajac. Zvýšenie limitu by privítali aj ďalší opoziční poslanci. No ako skonštatoval poslanec Ladislav Kamenický (Smer-SD), ide o novú úpravu.

„Treba to najprv podľa mňa odskúšať a potom, keď tak, upraviť,“ povedal Kamenický. O ostražitosti hovoril aj minister financií Peter Kažimír. Podľa neho je ostražitosť namieste, zároveň dodal, že k tomuto návrhu sa vedia vrátiť aj neskôr. 

Do druhého čítania prešli aj novely zákonov o spotrebných daniach, a to z alkoholických nápojov a z tabakových výrobkov. Tie sú podľa rezortu financií súčasťou pokračujúceho boja proti daňovým únikom. V súvislosti so zavedením nových kontrolných známok predĺži rezort financií lehotu na dopredaj liehovín so starými kontrolnými známkami tak, aby obchodníci neboli poškodení.

Zmeny by sa mali dotknúť aj zdaňovania tabaku, kde v súčasnosti najmä v súvislosti s predajom cigár dochádza k daňovým podvodom. Po novom by sa tak nemali zdaňovať na základe počtu kusov ale podľa hmotnosti.

eBooky: 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X