Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Parlament schválil veľkú novelu verejného obstarávania

Parlament schválil veľkú novelu verejného obstarávania
Fotobanka Pixmac
19. marca 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Za jednu z najrevolučnejších zmien vo verejnom obstarávaní, ktorého veľkú novelu v utorok schválil parlament, považuje minister vnútra Robert Kaliňák zavedenie elektronického trhoviska.
 
Týmto spôsobom sa podľa neho bude dať obstarávať už v priebehu 72 hodín za veľmi prísnych, jasných a transparentných pravidiel.
 

Podnikatelia budú dostávať informácie o súťažiach v príslušnej oblasti

„Myslím si, že je to novinka, ktorá bude jedna z najväčších. Sú to vlastne povinné aukcie tovarov a služieb v rámci systému podlimitných zákaziek,“ reagoval na schválenie návrhu zákona o verejnom obstarávaní Kaliňák. Schválený zákon je podľa neho taký rozsiahly, že ho možno pokojne označiť ako reforma verejného obstarávania.
 
Minister vnútra označil za dobrý signál, že k schválenej podobe návrhu zákona prispeli popri poslancoch vládneho Smeru aj zástupcovia opozície. Parlament totiž schválil aj viaceré pozmeňujúce návrhy opozičných poslancov. „Snažili sme sa vyjsť v ústrety návrhom opozície, ktoré vylepšovali zákon, zjednodušovali situáciu a tak šesť alebo sedem návrhov zo strany opozície bolo akceptovaných,“ uviedol Kaliňák. Tento zákon je podľa neho výsledkom toho, ako si predstavuje spoluprácu na vládnej a parlamentnej úrovni, nielen v rámci Smeru. 
 
 
Schváleniu veľkej novely verejného obstarávania mesiac po tom, čo nadobudla účinnosť zrýchlená malá novela, predchádzalo podľa šéfa rezortu vnútra asi najdlhšie obdobie legislatívnej prípravy. Pôvodný návrh novely ministerstvo predložilo do medzirezortného pripomienkového konania ešte vlani v júli. „Aj to svedčí o tom, že sme mali mimoriadnu snahu, aby sme prijali všetky vylepšujúce návrhy a nakoniec, aby bol prijatý zákon, ktorý zjednoduší situáciu v obstarávaní, stransparentní, zabráni mnohým škandálom, ktoré sa v minulosti udiali,“ vyhlásil Kaliňák. 
 

Informácie o obstarávaní na internete

Novela podľa ministra zjednoduší mnohé procesy, aby bolo ľahšie obstarávať, a aby čo najviac informácií bolo možné nájsť na internete. Takto by sa mala aj zvýšiť kontrola všetkých, ktorí hospodária so štátnymi finančnými prostriedkami. Podnikatelia podľa nových pravidiel obstarávania nebudú musieť veľmi ťažko vyhľadávať súťaže. Po novom budú priamo dostávať informácie o súťažiach v príslušnej oblasti. 
 
Kvalita zákona sa podľa ministra vnútra ukáže až v praxi, vzhľadom na množstvo zmien. „Mohli sme sa správať tak, že pripravíme vládny návrh, ten príde do parlamentu a bez akýchkoľvek zmien ho schválime. A vy by ste mali vtedy oprávnenie nás kritizovať, že valcujeme demokraciu, že nepripúšťame žiadne zmeny,“ dodal Kaliňák. „Akonáhle sme boli otvorení, nastala situácia, že pozmeňujúcich bodov bolo veľa. Vzájomne sa prekrývali a v mnohých prípadoch vznikal pomerne komplikovaný právny text,“ uviedol. Návrh zákona bol podľa neho v poriadku už vtedy, keď ho predložil do parlamentu.
 

Nadlimitné zákazky sa zmenia

Poslankyňu za SDKÚ-DS Luciu Žitňanskú teší, že prešli pozmeňujúce návrhy opozície, vrátane jej, ktoré podľa nej pomáhajú vylepšovať návrh zákona. „Za SDKÚ-DS môžem povedať, že nás teší, že sa podarilo obmedziť monopol ministerstva vnútra na spoločné verejné obstarávania pre všetky ostatné ministerstvá. Podarilo sa presadiť, aby ministerstvá, pokiaľ v prieskumoch trhu zistia, že vedia nakúpiť lacnejšie, budú môcť nakúpiť lacnejšie,“ povedala Žitňanská. Podľa nej sa podarilo presadiť aj zmenu pre nadlimitné zákazky.
 
Ako uviedla, uchádzači o nadlimitné zákazky nebudú musieť preukazovať, že už dodali v inom obstarávaní rovnakú zákazku v hodnote tristonásobne vyššej než je samotné obstarávanie. „Myslím si, že to je dobré a podporí to súťaž,“ dodala. Poslankyňa SDKÚ-DS ocenila aj dosiahnutie kompromisu v zložení a kompetenciách budúcej Rady Úradu pre verejné obstarávanie. 
 
Veľká novela verejného obstarávania má nadobudnúť účinnosť 1. júla, s výnimkou časti o certifikácii elektronických zariadení, ktorá bude účinná od 1. januára 2014.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X