Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Počet nebankoviek sa zrejme pre licencovanie zredukuje

Počet nebankoviek sa zrejme pre licencovanie zredukuje
FreeDigitalPhotos.net
29. novembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Doteraz totiž mohol poskytovať úvery takmer ktorýkoľvek podnikateľ, ktorý si na túto činnosť zriadil živnosť a splnil podmienky pre zápis do registra veriteľov.

Teraz je v SR vyše 200 nebankoviek, ostane ich 20 až 50

Počet nebankových firiem sa pravdepodobne zredukuje. Dôvodom je novela zákona o spotrebiteľských úveroch, ktorá je v parlamente. Tá má zaviesť povinné licencovanie nebankových spoločností. Ako uviedol výkonný tajomník Asociácie poskytovateľov spotrebiteľských úverov Ivan Kahanec, kým v súčasnosti je na trhu vyše 200 poskytovateľov, ktorí nie sú bankami ani lízingovkami, očakáva sa, že licencovaním prejde okolo 20 až 50 spoločností.

Okrem malých poskytovateľov, pre ktorých bude získanie licencie príliš nákladné, skončiť by mali podľa neho aj tí, ktorí využívali nekalé praktiky a poškodzovali svojich klientov.

Požičať si peniaze od poskytovateľa spotrebiteľských úverov, teda nebankovky, bude podľa Kahanca od budúceho roka z pohľadu spotrebiteľskej ochrany veľmi podobné, ako keby si klient požičal v banke. Doteraz totiž mohol poskytovať úvery takmer ktorýkoľvek podnikateľ, ktorý si na túto činnosť zriadil živnosť a splnil podmienky pre zápis do registra veriteľov. Novela zákona o spotrebiteľských úveroch však zavádza pre nebanky podľa Kahanca veľmi tvrdé podmienky na podnikanie. 

Všetky spoločnosti, ktorú budú chcieť poskytovať spotrebiteľské úvery, budú musieť prejsť podrobným posudzovacím procesom v Národnej banke Slovenska. Tento proces povoľovania je inšpirovaný bankovým licencovaním. Druhou novinkou v zákone je povinné používanie tzv. úverových registrov pri posudzovaní bonity spotrebiteľov. Úverový register využívajú banky pri žiadosti o hypotéku, spotrebný úver, kreditku či povolené prečerpanie na účte. Po novom budú musieť všetci poskytovatelia úverov obozretne posúdiť, či spotrebiteľ pravdivo informoval o všetkých svojich finančných záväzkoch. 

Ako uviedol Kahanec, časť členov asociácie už využíva niektoré registre a zmena vylepší ich schvaľovací proces. „Niektorí členovia však doteraz aj napriek svojim snahám nemali možnosť získavať informácie z registrov. Zákonná povinnosť zabezpečí pre všetkých rovnaké podmienky pri posudzovaní tzv. bonity klienta,“ povedal Kahanec. Táto systémová regulácia podľa neho však prichádza pomerne neskoro. Jej neskorý príchod podľa Kahanca spôsobil, že snahy zákonodarcov ochrániť spotrebiteľov viedli k zavedeniu pravidiel, ktoré znižujú komfort klientov, ich ochranu a zvyšujú im náklady na úver.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

28máj8:30Microsoft Copilot: Váš AI asistent8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Umelá inteligencia

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X