Etablovať sa na cudzích trhoch vám môžu pomôcť aj štrukturálne fondy v novom programovacom období 2014- 2020.
Ak produkujete zaujímavú komoditu, no náš trh nemá dostatočné možnosti, je možnosť skúsiť preraziť aj v zahraničí. Štát má pritom pripravených niekoľko foriem, ako exportu slovenských podnikateľov pomôcť. „Pre podnikateľov pripravujeme nástroje na získavanie kapitálu pre rozbeh a zároveň aj rozvoj existujúceho podnikania, rozvoj alternatívnych foriem podnikania, rôzne formy poradenstva a podobne,“ vysvetľuje kľúčové body nového operačného programu Stanislav Jurikovič, hovorca ministerstva hospodárstva.
Alternatívne formy pritom znamenajú aj podporu elektronického obchodu. Podnikatelia takisto dostanú možnosť etablovať sa na zahraničných trhoch a získať dôležité kontakty prostredníctvom výstav i veľtrhov. A to nielen v Európskej únii, ale i v tretích krajinách.
Celý operačný program Výskum a inovácie je však zatiaľ v štádiu prípravy. Všetko musí v najbližšom období oficiálne schváliť Európska komisia. Následne ministerstvo predstaví tento program detailnejšie. Oproti predchádzajúcemu programovaciemu obdobiu ale dochádza k istým zmenám. Zavedú sa opatrenia výlučne pre malé a stredné podniky.
„Celkovo dochádza k rozšíreniu nástrojov o pestrejšie spektrum intervencií, ktoré majú potenciál rozvíjať podnikanie a prinášať tvorbu nových pracovných miest,“ dodáva Jurikovič.
Žiadosti o príspevky často zlyhajú na formálnych chybách
Podľa Ivana Schultza, odborníka na prípravu projektov, konateľa GS Solutions, sa pri príprave môžu žiadatelia stretnúť s niekoľkými nástrahami:
- banálna chyba, ktorá vylúči projekt z ďalšieho hodnotenia
- niektoré agentúry majú zložité príručky, čo žiadateľov odradí, aby podali grant
- niekedy je pre žiadateľov zložité pochopiť, čo je vlastne predmetom danej výzvy.
„Za hrozbu však považujem najmä zložitú byrokraciu,“ podotýka Schultz. Najmä v poslednom období kontroly zo Správy finančnej kontroly, či Európskej komisie komplikujú celý proces. „Ide častokrát o vykonštruované a údajné chyby v projektoch, zväčša vo verejnom obstarávaní, ktoré predtým prešlo niekoľkými kontrolami a bolo schválené,“ vysvetľuje Schultz. Preto si musia žiadatelia dať pozor najmä na splnenie podmienok zmluvy, a to aj po realizácii projektu. Ich nedodržanie totiž môže viesť k finančným sankciám.
Test pripravenosti
Nový trh nie je len potenciálnym zdrojom príjmom, ale i konkurencie. Preto export do zahraničia treba poriadne zvážiť. Podnikateľ by mal mať predstavu aj o tom, čo ho v zahraničí čaká. Agentúra SARIO pripravila pre podnikateľov malý test pripravenosti na podnikanie v zahraničí.
Ochrana obchodu
V prípade, že prichádzate na trh do inej krajiny mimo Európskej Únie, môže sa vaša podnikateľská aktivita stretnúť aj s menej príjemnou časťou podnikania. A to prešetrovanie na ochranu obchodu. Domáce podnikateľské subjekty totiž môžu nadobudnúť pocit, že vaše podnikanie ohrozuje ich postavenie na trhu. Preto oslovia domáce orgány, aby prešetrili, či nejde o nekalé praktiky ako napríklad dumping. Vám ako podnikateľovi to môže výrazne zmeniť postavenie na trhu.
Následne orgány na základe prešetrovania môžu zaviesť opatrenia na ochranu domácich podnikateľov. To však ovplyvní váš budúci vývoz a podnikanie v zahraničí už nemusí byť zaujímavé ako predtým.
Čo je to dumping, čo vám ako podnikateľovi hrozí pri prešetrovaní a aká je to nekalá obchodná súťaž sa dočítate v nasledujúcej príručke.
Zdroj: Podnikam.SK, LS