Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Podnikatelia si budú môcť bonitu preveriť v registri exekúcií

Exekútori vítajú schválenie vzniku Centrálneho registra exekúcií
Zdroj: www.ske.sk
23. októbra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Register pomôže aj občanom, pomocou neho si budú môcť skontrolovať, či voči nim nie je vedená exekúcia.

Vznik registra víta aj Slovenská komora exekútorov

„Sme radi, že naša dlhodobá iniciatíva sa konečne pretavila do konkrétnej legislatívnej podoby. Centrálny register bude po svojom spustení výrazným prínosom pre občanov i podnikateľské prostredie,“ povedal prezident komory Miroslav Paller.

Pomocou registra si budú môcť občania v budúcnosti skontrolovať, či voči nim nie je vedená exekúcia. „Dlžníci veľmi často argumentujú, že o exekúcii voči sebe nevedeli, a preto nespolupracovali s exekútorom a nesnažili sa svoj dlh čím skôr vyrovnať,“ vysvetlil Miroslav Paller.

Register by mal oceniť aj podnikateľský sektor

„Podnikatelia si budú môcť bonitu svojho partnera v biznise preveriť aj prostredníctvom tohto inštitútu a vyhnúť sa tak nepríjemnému prekvapeniu v budúcnosti,“ poznamenal Paller. 

Register exekúcií bude k dispozícií aj bankám, ktoré by tak mohli vedieť reálnejšie posúdiť schopnosť klienta splácať prípadný úver. „Roztočenie dlhovej špirály, keď občan jeden úver prekrýva ďalším, je často prvým krokom k osobnej finančnej katastrofe a následnej exekúcii,“ dodal prezident SKE. 

Register bude plne funkčný od júla 2016

Centrálny register exekúcií bude mať v neposlednom rade výrazný prínos aj pre zistenie reálneho stavu o počte exekúcií na Slovensku. Na SKE sa neustále obracia množstvo organizácií so žiadosťou o štatistiky, ktoré by ukázali trendy v exekučných konaniach. „Pre takéto štatistiky však doteraz nebolo možné zosumarizovať konkrétne údaje, pretože ich vedú len príslušné súdy a príslušní exekútori, ktorých je dnes na Slovensku 345,“ konštatoval Paller. 

Vznik registra odsúhlasil v utorok parlament v novele zákona o spotrebiteľskom rozhodcovskom konaní. Prevádzkovať ho bude Slovenská komora exekútorov a budú sa v ňom nachádzať všetky exekúcie, ktoré ešte nie sú právoplatne skončené. Register bude plne funkčný od júla 2016. Hovorkyňa rezortu spravodlivosti Alexandra Donevová pre agentúru SITA uviedla, že zákon začne platiť od januára 2015, ale celý systém bude potrebné naprogramovať, naplniť údajmi a počíta sa aj so skúšobnou prevádzkou. 

Okrem vzniku Centrálneho registra exekúcií patrí k dlhodobým prioritám SKE aj zavedenie náhodného elektronického prideľovania exekúcií na krajovom princípe. „Je to významný protikorupčný nástroj, ktorý stransparentní a zlacní exekučný proces a vyrovná nevyvážené postavenie veriteľa a dlžníka. Veríme, že ministerstvo spravodlivosti pristúpi v blízkej budúcnosti k zavedeniu tohto inštitútu a spraví tým ďalší významný krok k zlepšeniu vymáhateľnosti práva na Slovensku,“ uzavrel Miroslav Paller.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Podnikam

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X