Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Podnikateľská aktivita na Slovensku vlani výrazne poklesla

Hard decisions every day.
Thinkstock
16. júna 2016 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Podnikateľská aktivita etablovaných podnikateľov na Slovensku, teda tých, čo podnikajú dlhšie ako tri a pol roka, v roku 2015 výrazne poklesla a dosiahla úroveň 5,7 %, čo je pod päťročným priemerom (7 %), ale aj priemerom Európy (6,6 %). Zároveň sa približuje k historickému minimu z roku 2013 (5,4 %). Vyplýva to z výsledkov výskumu Univerzity Komenského v Bratislave, ktorý je súčasťou renomovaného medzinárodného výskumu Globálny monitor podnikania (GEM) za rok 2015.

Tento trend je podľa výskumu nepriaznivý jednak preto, lebo ubudlo firiem, ktoré by mali byť v štádiu rastu a tvorby pridanej hodnoty, ako aj preto, že sme pod priemerom krajín, ktorých rozvoj je založený na inováciách (7 %) a sme predposlední v rámci Vyšehradskej päťky.

Celková podnikateľská aktivita začínajúcich podnikateľov na Slovensku v minulom roku v medziročnom porovnaní tiež oslabila a vykázala úroveň 9,6 %, čo je pod úrovňou päťročného slovenského priemeru (10,9 %). Napriek tomu je Slovensko stále nad európskym priemerom (7,8 %) a má piatu najväčšiu počiatočnú podnikateľskú aktivitu v tomto regióne. Medzi krajinami Vyšehradskej päťky sme na prvom mieste (priemer V5 je 8,2 %).

Motivácia začať podnikať sa mierne zlepšuje v prospech podnikania ako príležitosti zvýšiť si príjem a zlepšiť samostatnosť. Znižuje sa podiel tých, ktorí začínajú podnikať z nevyhnutnosti. Avšak,
podľa motivačného indexu (pomer príležitosť/nevyhnutnosť), ktorý v roku 2015 evidoval hodnotu 1,7 na Slovensku, sme pod priemerom Európy (2,1), Vyšehradskej päťky (1,8), ako aj krajín, ktorých rozvoj je založený na inováciách (3,0).

Najvyššiu celkovú počiatočnú podnikateľskú aktivitu vypočítanú z päťročného priemeru má Bratislavský samosprávny kraj (14,2 %). Nad päťročným priemerom Slovenska je ďalej Nitriansky a Banskobystrický samosprávny kraj (12 %; 11,6 %). Tesne pod priemerom je Žilinský (10,8 %) a Prešovský samosprávny kraj (10,7 %). Ostatné kraje sú výrazne pod priemerom Slovenska.

Slovenskí podnikatelia sa významne angažujú v sociálnom podnikaní

Slovenskí začínajúci i etablovaní podnikatelia sú viac angažovaní v sociálnom podnikaní ako priemer Európy.  Zatiaľ čo na Slovensku je 3,9 % začínajúcich podnikateľov zaangažovaných v sociálnych podnikateľských aktivitách, európsky priemer je 3 %. Podnikatelia v etablovaných firmách sa na Slovensku angažujú v sociálnom podnikaní 4,1 % a európsky priemer je 3,8 %.

Vzťah obyvateľstva k podnikaniu

Vnímanie príležitostí na podnikanie, ako jedna jeho kľúčová charakteristika, má síce pozitívnu päťročnú dynamiku, teda zvyšuje sa podiel tých, ktorí vidia vo svojom okolí príležitosti na podnikanie, napriek tomu je Slovensko svojimi 26,4 % výrazne pod priemerom Európy (36,7 %), Vyšehradskej päťky i skupiny krajín, ktorých rozvoj je založený na inováciách.

Spoločenské postoje k podnikaniu sa, v porovnaní s minulými obdobiami, nezmenili. Na Slovensku je veľmi nízke vnímanie podnikania ako kariérnej voľby (50,8 %), zatiaľ čo európsky priemer je 55,9 %. Nízke je aj vnímanie spoločenského statusu podnikateľov na Slovensku v porovnaní s Európou (64,2 % vs. 66 %). Spoločenské postoje čiastočne vylepšuje pozornosť médií, ktorú venujú podnikaniu. Táto je na úrovni Európy (55 %). Vnímanie podnikania v našej spoločnosti má negatívny vplyv na rast podnikateľských aktivít. Tento negatívny vplyv vylepšuje sebahodnotenie Slovákov, pokiaľ ide o podnikanie, ako aj ich nízky strach zo zlyhania v podnikaní.

Sebavedomie Slovákov z hľadiska dôvery vo vlastné schopnosti má počas piatich rokov výskumu rastúci trend. V to, že má schopnosti pre začatie podnikania, verí 52,4 % opýtaných na Slovensku, pričom to isté si myslí iba 43,1 % Európanov. Len 41,4 % Slovákov by odradil od podnikania strach zo zlyhania, čo je pod priemerom Európy (44,9 %), Vyšehradskej päťky a skupiny krajín, ktorých rozvoj je založený na inováciách.

Podnikanie žien, mladých a seniorov

V porovnaní s rokom 2014 (34 %) klesol podiel začínajúcich podnikateliek len o percento na 33 %. Takýto podiel je však rovnaký ako v roku 2012 (33 %). Slovensko je v tomto ukazovateli naďalej pod európskym priemerom, ktorý je na úrovni 35 % a ktorý tiež v porovnaní s predchádzajúcim rokom klesol o 1 %.

Mladí začínajúci podnikatelia (18 až 24 rokov) sú jedinou kategóriou, ktorá dosahuje hodnoty nad európskym priemerom, ale aj tu je prudký medziročný pokles o 6 % (z 18,2 na 12,1 %)
a z prvého miesta v Európe sme klesli na 4. miesto.

Podnikanie seniorov je, žiaľ, tradične v druhej polovici v európskom rebríčku, a to aj v kategórii začínajúcich (hodnota Slovenska je 3,5 %, európsky priemer je 4,2 %) aj etablovaných podnikateľov (5,9 %, európsky priemer je 8,4 %).

Podnikateľské prostredie na Slovensku nepraje podnikateľom

Výsledky expertného prieskumu za rok 2015, ako aj pri zohľadnení päťročného priemeru, poskytujú jednoznačné, a žiaľ, nie priaznivé zistenia. Podľa názorov expertov podnikateľské
prostredie na Slovensku vo všeobecnosti skôr podnikateľskú aktivitu obmedzuje, ako by podporovalo vznik a rozvoj nových podnikateľských aktivít. Výnimkou sú len dve oblasti, a to hodnotenie
prístupu podnikateľov k fyzickej infraštruktúre, energiám a službám a prístupu podnikateľom k infraštruktúre komerčných služieb pre ich podnikanie.

Všetky ostatné oblasti vnímajú experti s rezervami, pričom najviac problematickými sú oblasti vládnych politík z hľadiska byrokracie a daňového zaťaženia podnikania, podpory podnikania v systéme vzdelávania na úrovni základných a stredných škôl, transferu poznatkov z vedy a výskumu do podnikateľských aktivít a kultúrnych a spoločenských noriem súvisiacich s vnímaním a podporou podnikania.

Experti sa v otvorených otázkach vyjadrili aj k vnímaným najpálčivejším obmedzeniam pre podnikanie. Medzi najčastejšie citované prekážky podnikateľskej aktivity patrili v roku 2015 už chronické problémy, ako sú vysoké odvodové a daňové zaťaženie, administratívna náročnosť, komplikovaná a nepredvídateľná podnikateľská legislatíva, problematická vymožiteľnosť práva či stále prítomná korupcia.

Globálny monitor podnikania – GEM
Globálny monitor podnikania je najväčšia svetová štúdia o podnikaní. Do globálneho monitoru podnikania za rok 2015 bolo zapojených 62 krajín. Na rozdiel od väčšiny iných výskumov, ktoré sú zamerané na nové, resp. malé a stredné podniky, GEM skúma správanie jednotlivcov pri začínaní a riadení podnikania, ako aj ich postoje k podnikaniu. Toto poskytuje detailnejší obraz podnikateľskej aktivity v porovnaní s oficiálnymi národnými štatistickými údajmi dostupnými v príslušnej krajine. GEM sa realizuje od roku 1999. Slovensko sa do neho zapojilo prvýkrát v roku 2011. Národným koordinátorom projektu je Fakulta managementu Univerzity Komenského v Bratislave. Hlavným partnerom Fakulty managementu UK v tomto výskume je Slovak Business Agency.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

GEMpodnikaniepodnikateľské prostredieZačiatok podnikania

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

28máj8:30Microsoft Copilot: Váš AI asistent8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Umelá inteligencia

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X