Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Predaj Slovenských elektrární bude vláda bojkotovať

Zľava: Predseda vlády SR Robert Fico a predseda vlády Ruskej Federácie Vladimír Putin poèas TB po rokovaní v Dome prijatí vlády Ruskej Federácie. Moskva, 16. november 2009. Foto: SITA/Michal Burza Foto: SITA
17. apríla 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Premiér Robert Fico varoval taliansku spoločnosť Enel, aby sa vzdala predaja svojho 66-percentného podielu v elektrárňach pokiaľ si nesplní všetky záväzky voči Slovenskej republike.

Len tak ľahko nám neutečú z lopaty

Slovenská vláda bude bojkotovať predaj 66-percentného podielu Slovenských elektrární. Premiér Robert Fico varoval taliansku spoločnosť Enel, aby sa vzdala predaja svojho 66-percentného podielu v elektrárňach, pokiaľ si nesplní všetky záväzky voči Slovenskej republike.

„Nie, že žiadam, ale veľmi dôrazne varujem taliansku spoločnosť Enel, že ak sa rozhodne predávať akcie Slovenských elektrární, len tak ľahko od zodpovednosti neutečú. Majú na krku dostavbu tretieho a štvrtého bloku v Mochovciach, tak nech sú takí láskaví a naštartujú si svoje talianske mozgy a nech to dokončia. Potom nech uvažujú o tom, že čo ďalej so Slovenskými elektrárňami,“ povedal Fico na piatkovej tlačovej besede.

Predseda vlády už po niekoľkýkrát zdôraznil, že vláda nebude v tomto okamihu súhlasiť s predajom akcií novému investorovi. „Budeme to aktívne obštruovať. Len tak ľahko nám neutečú z lopaty. Kúpili to od Mikuláša Dzurindu a jeho spolupracovníkov zadarmo, majú zodpovednosť za chod Slovenských elektrární, ale nepredajú 66 % akcií len tak ľahko, ako si predstavujú,“ zdôraznil Fico. Enel pritom očakáva záväzné ponuky od kupujúcich do 9. mája tohto roka. 

Premiér sa neobáva ani medzinárodných arbitráží

Tie zrejme budú rozhodovať o odškodnení za vypovedanie zmluvy o prenájme Vodnej elektrárne Gabčíkovo. Denník Hospodárske noviny priniesol v piatok informáciu, že pre vypovedanie zmluvy budú Slovenské elektrárne pod vedením talianskeho Enelu žiadať od štátu odškodné vo výške necelých 600 miliónov eur.

„Čo majú iné povedať. My sa absolútne tohto nebojíme. Koľko tu už bolo kriku o všelijakých sporoch a nikdy Slovenská republika neprehrala v takom rozsahu,“ reagoval Fico. 

Štát sa bude podľa neho práve od Slovenských elektrární snažiť získať súdnou cestou späť vyše 300 miliónov eur naspäť. „My sme postupovali prísne v súlade so zákonom, a o tom, že zmluva o prenájme Vodnej elektrárne Gabčíkovo je v rozpore so zákonom, rozhodol právoplatne a definitívne súd. Zmluva je tak od samého začiatku neplatná a všetky peniaze, ktoré si za osem rokov za prenájom vodnej elektrárne brali Taliani, žiadame súdnou cestou naspäť, keďže išlo o neoprávnené obohatenie sa,“ konštatoval Fico. 

Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 % akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje vyše päť tisíc megawattmi inštalovaného výkonu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

09máj8:30Rast cien stavebných materiálov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X