Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako presvedčiť aj tých najodolnejších ľudí? Trik je v jednej veci

Premýšľanie, otázka, mladá žena
ilustračné: thinkstockphotos.com
30. apríla 2017 Img_2614.jpg Mgr. Silvia HanováZdroj www.entrepreneur.com Tlačiť

Či už presviedčate svojho šéfa, aby podporil váš projekt alebo vášho predškoláka, aby si išiel pred spaním umyť zuby, táto vlastnosť je kľúčovou na ceste za akýmkoľvek úspechom. Tajomstvo presvedčivých ľudí tkvie v ich obľúbenosti. Dokážu totiž zariadiť, aby ste ich mali radšej, ako ich myšlienky. Niektoré z trikov, ktoré pritom používajú, nájdete aj v nasledujúcom texte.

Poznajú svoje publikum. Presvedčiví ľudia sú si väčšinou veľmi dobre vedomí toho, s kým majú dočinenia. Svoje „obete“ dokonale poznajú zvnútra aj zvonku a dokážu tak k nim prehovárať ich vlastným jazykom.

Spájajú sa. Ľudí presvedčíte o čokomkoľvek, ak majú pocit, že vás poznajú. Platí to však aj opačne. Bez ohľadu na to, aký presvedčivý je váš argument, ak pochybíte v spojení na osobnej úrovni, pravdepodobne svojho adresáta napokon nepresvedčíte.

Netlačia na pílu. Títo šťastlivci prezentujú svoje myšlienky asertívne a s poriadnou dávkou sebavedomia. Ich veľkou prednosťou je aj to, že pritom nie sú agresívni a netlačia na ľudí, ktorých sa snažia ovplyvniť.

Dohoda, zmluva, spolupráca
Predžalobná výzva. Zdroj: Thinkstock

Hovoria pozitívnou rečou tela. Ak dobre poznáte reč vášho tela, gestá, výrazy, tón hlasu, dokážete s nimi takmer zázraky. Všetky uvedené prvky vám minimálne pomôžu získať pozornosť druhej strany a primäť ju k tomu, aby si aspoň vypočula vaše argumenty.

Sú autentickí. Byť originálnym a čestným je základom k tomu, aby ste sa stali presvedčivými. Nikto nemá rád napodobeniny ani lži. Ľudia skôr uveria niekomu, kto pôsobí autenticky a u koho majú pocit, že ho poznajú.

Kladú správne otázky. Jednou z najväčších chýb mnohých ľudí je skutočnosť, že pri počúvaní slov niekoho iného sa sústredia najmä na to, čo plánujú povedať oni sami. Ľudia však radi vidia, že počúvate, čo hovoria. Niekedy je preto lepšie v strede rozhovoru položiť kontrolnú otázku, ktorá rečníkovi prezradí, že ste jeho oddaným poslucháčom a že vás nezaujíma len to, čo chcete k téme povedať vy sami.

Atraktívna mladá žena, úsmev
thinkstockphotos.com

Silný prvý dojem. Niektoré výskumy tiež potvrdzujú, že väčšina ľudí sa rozhodne o tom, či ste im sympatickí, v priebehu niekoľkých sekúnd po vašom zoznámení. Zvyšok konverzácie potom trávia tým, že presviedčajú sami seba o tom, že toto ich rozhodnutie bolo správne.

Vedia, kedy ustúpiť. Urgencia je priamym ohrozením presvedčivosti. Keď neustále nútite ľudí, aby s vami súhlasili, môže to mať úplne opačný efekt. Dajte im preto čas, aby spracovali vaše podnety. Ak je vaša myšlienka dobrá, nemusíte sa báť. Pamätajte si, že veľké idey sa nikdy nepresadili z noci do rána.

Volajú ľudí po mene. Vaše meno je základným prvkom vašej identity. Je to úžasné, keď ho počujete z úst niekoho iného. Zapamätajte si mená ľudí, s ktorými jednáte a používajte ich v rozhovore tak často, ako sa len dá. Ich vyslovovanie v komunikácii má magnetickú moc, ktorá k vám pritiahne vášho poslucháča.

Rozhovor, dohoda, rokovanie
ilustračné: thinkstockphotos.com

Úsmev roztápa ľady. Ľudia prirodzene a podvedome reflektujú reč tela človeka, s ktorým vedú rozhovor. Ak chcete, aby vám uverili a mali vás radi, usmievajte sa na nich počas konverzácie a oni vám toto krásne gesto opätujú. Presvedčiví ľudia sa usmievajú veľmi často. Nie je to však nútený holywoodsky úsmev. Väčšinou je úprimný a odrážajúci ich prirodzený entuziazmus a vášeň pre predstavované myšlienky.

Presvedčiví ľudia sa okrem iného vyznačujú tým, že majú vysokú emocionálnu inteligenciu, ktorú využívajú aj v procese presvedčovania iných. Lákajú ich najmä svojou prirodzenosťou a vášňou pre všetko, o čom sú sami presvedčení. Všetky tieto vlastnosti sa však možno naučiť a pravidelne ich trénovať. Nikde tak nie je napísané, že sa nezaradíte medzi týchto šťastlivcov aj vy sami. Chce to len trochu tréningu a praxe.

Img_2614.jpg
Mgr. Silvia Hanová

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Vo svojej praxi sa venuje oblasti korporátneho práva a copywritingu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

presvedčivosťtriky

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

05dec8:30Čierne stavby v obci a prechod kompetencií na nové stavebné úrady8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X