Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Pri žiadaní o hypotéku sú ženy stále trochu opatrnejšie

Pri žiadaní o hypotéku sú ženy stále trochu opatrnejšie
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
16. marca 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Samostatne si ženy berú hypotéku výnimočne, väčšinou sú žiadateľmi páry, pričom aj v tomto prípade je častejším hlavným žiadateľom muž.

Muži si berú zhruba o 3,5 tis. eur vyššie hypotéky ako ženy

Ženy sú trochu stále viac opatrnejšie v požičiavaní. Podľa údajov VÚB banky z februára tohto roka vyplýva, že muži si berú zhruba o 3,5 tis. eur vyššie hypotéky ako ženy, čo podľa banky súvisí s ich vyššími príjmami.

Priemerná výška hypotéky za február tohto roka bola u mužov vo VÚB banke 69 tis. eur a u žien 65,5 tis. eur. „Samostatne si ženy berú úver výnimočne, častejšie sú to páry, no aj v tomto prípade sú hlavnými žiadateľmi muži,“ povedala hypotekárna špecialistka VÚB banky Renáta Holecová.

Podľa údajov Sberbank Slovensko hovorí zloženie čerpateľov úverov na bývanie taktiež v prospech mužov. Muži z celkového počtu čerpateľov úverov tvoria podľa hovorkyne Sberbank Ľubomíry Chmelovej 31 %, ženy 20 % a páry 49 %. „Z toho sa dá usúdiť, že žiadatelia si najčastejšie berú úver na bývanie vo dvojici. V prípade samostatnej žiadosti o úver je to častejšie muž,“ skonštatovala Chmelová.

V ČSOB dve tretiny zo žiadateľov o hypotéku z roku 2014 boli muži, zvyšok pripadol na ženy. Ako doplnila hovorkyňa ČSOB Zuzana Eliášová, muži si berú priemerne o 10 % vyššiu hypotéku ako ženy, pričom zdokladovaný priemerný príjem mužov je o 25 % vyšší ako príjem u žien. 

Ženy sa už viac zaujímajú o vlastné bývanie

Avšak internetová banka mBank analýzou interných údajov zistila, že ženy sú z roka na rok emancipovanejšie. Osamostatňujú sa aj v oblasti vlastného bývania. Kým v roku 2008 bolo samostatných majiteliek hypoték v mBank len 12 %, o šesť rokov neskôr to bolo už 18 % žien. Toto šesťbodové zvýšenie čisto ženských hypoték bolo na úkor mužov.

Slovenské ženy sa tak podľa vyjadrení banky viac zaujímajú o vlastné bývanie, ako muži a ich finančná samostatnosť im to aj umožňuje. „Dnešné ženy sú úspešné a zaujímajú sa o produkty, ktoré boli donedávna doménou mužov,“ povedal riaditeľ distribučnej siete mBank Andrej Köllner. 

V Slovenskej sporiteľni väčšinou žiadajú o úver na bývanie páry, teda ide o úvery s viac ako jedným dlžníkom. „Hlavným žiadateľom o úver sú dvakrát častejšie muži ako ženy,“ uviedla hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.

Približne v dvoch tretinách prípadov je v Tatra banke žiadateľom o hypotéku muž. Priemerná výška hypotéky je mierne vyššia v prípade mužov.

„Na základe pohlavia banka žiadnym spôsobom neobmedzuje prístup k hypotékam. Muži a ženy sú si rovnocenní, uvedené rozdiely vyplývajú pravdepodobne z prirodzeného správania populácie, resp. môžu byť dané inými faktormi,“ dodala hovorkyňa Tatra banky Marína Masárová.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dotácie a podpora podnikania

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X