Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pri žiadaní o hypotéku sú ženy stále trochu opatrnejšie

Pri žiadaní o hypotéku sú ženy stále trochu opatrnejšie
StockSubmitter|People|Business/Finance|Women$|00|1310330030000000000000001000000000001|13$4@3001002.125_NA@116$80$@People.Women$Business.Miscellaneous$@$@29$11$@$@$@$@154$372@$@$@$@$@$@$@$@$@48$18@$@$@0x6x47.15$$@People.Women$Business.Miscellaneous$@98$85$@13$4@$@$@$@$@$@$@5.344$$@$@$@$@$@$|0||$$0$0$0| Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
16. marca 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Samostatne si ženy berú hypotéku výnimočne, väčšinou sú žiadateľmi páry, pričom aj v tomto prípade je častejším hlavným žiadateľom muž.

Muži si berú zhruba o 3,5 tis. eur vyššie hypotéky ako ženy

Ženy sú trochu stále viac opatrnejšie v požičiavaní. Podľa údajov VÚB banky z februára tohto roka vyplýva, že muži si berú zhruba o 3,5 tis. eur vyššie hypotéky ako ženy, čo podľa banky súvisí s ich vyššími príjmami.

Priemerná výška hypotéky za február tohto roka bola u mužov vo VÚB banke 69 tis. eur a u žien 65,5 tis. eur. „Samostatne si ženy berú úver výnimočne, častejšie sú to páry, no aj v tomto prípade sú hlavnými žiadateľmi muži,“ povedala hypotekárna špecialistka VÚB banky Renáta Holecová.

Podľa údajov Sberbank Slovensko hovorí zloženie čerpateľov úverov na bývanie taktiež v prospech mužov. Muži z celkového počtu čerpateľov úverov tvoria podľa hovorkyne Sberbank Ľubomíry Chmelovej 31 %, ženy 20 % a páry 49 %. „Z toho sa dá usúdiť, že žiadatelia si najčastejšie berú úver na bývanie vo dvojici. V prípade samostatnej žiadosti o úver je to častejšie muž,“ skonštatovala Chmelová.

V ČSOB dve tretiny zo žiadateľov o hypotéku z roku 2014 boli muži, zvyšok pripadol na ženy. Ako doplnila hovorkyňa ČSOB Zuzana Eliášová, muži si berú priemerne o 10 % vyššiu hypotéku ako ženy, pričom zdokladovaný priemerný príjem mužov je o 25 % vyšší ako príjem u žien. 

Ženy sa už viac zaujímajú o vlastné bývanie

Avšak internetová banka mBank analýzou interných údajov zistila, že ženy sú z roka na rok emancipovanejšie. Osamostatňujú sa aj v oblasti vlastného bývania. Kým v roku 2008 bolo samostatných majiteliek hypoték v mBank len 12 %, o šesť rokov neskôr to bolo už 18 % žien. Toto šesťbodové zvýšenie čisto ženských hypoték bolo na úkor mužov.

Slovenské ženy sa tak podľa vyjadrení banky viac zaujímajú o vlastné bývanie, ako muži a ich finančná samostatnosť im to aj umožňuje. „Dnešné ženy sú úspešné a zaujímajú sa o produkty, ktoré boli donedávna doménou mužov,“ povedal riaditeľ distribučnej siete mBank Andrej Köllner. 

V Slovenskej sporiteľni väčšinou žiadajú o úver na bývanie páry, teda ide o úvery s viac ako jedným dlžníkom. „Hlavným žiadateľom o úver sú dvakrát častejšie muži ako ženy,“ uviedla hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.

Približne v dvoch tretinách prípadov je v Tatra banke žiadateľom o hypotéku muž. Priemerná výška hypotéky je mierne vyššia v prípade mužov.

„Na základe pohlavia banka žiadnym spôsobom neobmedzuje prístup k hypotékam. Muži a ženy sú si rovnocenní, uvedené rozdiely vyplývajú pravdepodobne z prirodzeného správania populácie, resp. môžu byť dané inými faktormi,“ dodala hovorkyňa Tatra banky Marína Masárová.

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dotácie a podpora podnikania

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

16júl6:30Stavba - autorský, stavebný a technický dozor6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

27júl6:30Výkon činnosti stavbyvedúceho a vedúceho montéra 6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

30júl6:30Zákonník práce od 1.5.2018 – aplikačný seminár 6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X