Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Bratislava vs. Košice: Rozdiely sú v platoch aj v pôžičkách

Bratislava vs. Košice: Rozdiely sú v platoch, ale aj zaťažení pôžičkami
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
15. marca 2015 Tlačiť

Východniari „závidia“ hlavnému mestu pracovné príležitosti a vyššie zárobky, Bratislavčania zas východu lacnejšie nehnuteľnosti či nižšie životné náklady. 

So životom vo svojom meste je spokojných 9 z 10 Bratislavčanov aj Košičanov

Regionálne rozdiely na Slovensku sú badateľné takmer vo všetkých oblastiach života. Východniari „závidia“ hlavnému mestu pracovné príležitosti a vyššie zárobky, Bratislavčania zas východu lacnejšie nehnuteľnosti či nižšie životné náklady. Vyplýva to z analýzy Poštovej banky.

Celkovo je ale podľa výsledkov Eurobarometra so životom vo svojom meste spokojných približne 9 z 10 Bratislavčanov aj Košičanov. Podľa údajov Štatistického úradu SR [ŠÚ SR], Národnej banky Slovenska [NBS] či výsledkov spomínaného prieskumu Eurobarometer sme sa pozreli na život obyvateľov v Bratislavskom a Košickom kraji.

Platy v Bratislavskom kraji sú zhruba o 40 % vyššie ako zárobky v košickom regióne. Zatiaľ čo priemerná hrubá mesačná mzda Bratislavčana vlani predstavovala 1 107 EUR, priemerný Košičan zarobil o 332 EUR menej. Jeho priemerný plat predstavoval 775 EUR. 

V Bratislavskom kraji sa nielen viac zarába, ale aj míňa

I tak však majú väčší priestor na tvorbu úspor domácnosti v hlavnom meste a okolí. Rozdiel medzi čistými mesačnými príjmami a výdavkami priemernej bratislavskej domácnosti v roku 2013 predstavoval 163 EUR. Potenciálna úspora domácnosti z košického regiónu bola cca o „dvacku“ nižšia. 

Od úrovne našich zárobkov a výšky úspor sa odvíja aj naša schopnosť platiť nevyhnutné výdavky. Ťažkosti s platením svojich zvyčajných výdavkov má 7 z 10 domácností v Bratislavskom kraji. Ani tu sa však regionálne rozdiely nezaprú. V Košiciach a okolí je to totiž až 9 z 10 domácností.

Najvyššie sú náklady na bývanie

Významnú časť z rodinného rozpočtu takmer každej slovenskej domácnosti ukrajujú náklady na bývanie. Platenie výdavkov spojených s bývaním veľmi zaťažuje tretinu domácností bratislavského regiónu, ale až 44 % domácností v Košiciach a okolí.

Pri pohľade na ťažkosti so splácaním pôžičiek sa však pomer síl medzi oboma regiónmi obracia v prospech východu. Spomedzi domácností, ktoré majú nejakú pôžičku či leasing, ich splácanie veľmi zaťažuje „len“ 46 % takýchto domácností v Košickom kraji, ale až takmer dve tretiny domácností v bratislavskom regióne. Súvisí to aj s vysokými cenami nehnuteľností v okolí hlavného mesta, ktoré si väčšina obyvateľov bez úveru dovoliť nemôže.

Miera nezamestnanosti v košickom regióne je zhruba 2,5 – násobne vyššia než v Bratislave a okolí. V okolí najväčšieho slovenského mesta sa totiž pohybuje len na úrovni 6 %, zatiaľ čo v „metropole východu“ a jej okolí dosiahla vlani úroveň 15,6 %. Preto nečudo, že zatiaľ čo nájsť si prácu je jednoduché až podľa polovice Bratislavčanov, v Košiciach tento názor zastáva len jeden človek z ôsmich. 

Čo Bratislavčania jednoznačne východniarom závidia?

Určite sú to ceny nehnuteľností. V Košickom kraji síce stál vlani meter štvorcový nehnuteľnosti v priemere 920 EUR a je tak naším druhým najdrahším regiónom, no v porovnaní s Bratislavou je to stále málo.

Záujemcovia o dom či byt v okolí nášho hlavného mesta musia z vrecka vytiahnuť až o sedem stoviek viac a za m2 nehnuteľnosti zaplatiť v priemere až 1 648 EUR. Vzhľadom na vysoké ceny nehnuteľností v hlavnom meste si len jeden z ôsmich Bratislavčanov myslí, že nájsť si dobré bývanie za rozumnú cenu je jednoduché. V Košiciach tento názor zastáva až takmer štvrtina ľudí.

Autor: Analytický tím Poštovej banky

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

06máj8:30Právne minimum pre starostov a primátorov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X