Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Radičovej vláda šetrila, súčasná naopak, tvrdí SDKÚ-DS

Radičovej vláda šetrila, súčasná naopak, tvrdí SDKÚ DS
Bývalá predsedníčka vlády SR Iveta Radičová. Foto: SITA
26. júla 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Plán na návrat 19-percentnej dane sa odsúva, potvrdil tento týždeň v rozhovore pre denník Pravda pemiér Robert Fico.
 
Vláda Ivety Radičovej naprávala podľa podpredsedu SDKÚ-DS Ivana Štefanca spúšť po prvej Ficovej vláde, ktorá zanechala osempercentný deficit, predovšetkým úsporou na verejných výdavkoch. Súčasná vláda to robí naopak.
 

SDKÚ-DS chce efektívnejšiu štátnu správu a nižšie dane

Ako povedal Štefanec pre agentúru SITA, Radičovej vláda si okrem úspor pomohla z menšej časti aj dočasným zvýšením dane z pridanej hodnoty (DPH) o jedno percento do času, keď Slovensko stlačí deficit verejných financií pod tri percentá. „Dnes sme svedkami opačného prístupu, keď vláda jednej strany konsoliduje verejné financie takmer výlučne cez zvyšovanie daní, odvodov, poplatkov a výrazné zníženie dôchodkov z druhého piliera,“ zdôraznil Štefanec. 
 
Po neúmernom zvýšení priamych daní, ktoré zhoršilo život ľuďom na Slovensku a vyústilo nielen do nárastu nezamestnanosti, ale ku dnešnému dňu aj k nižším príjmom v štátnej kase z týchto daní, nám podľa Štefanca Robert Fico oznamuje, že bude meniť aj zákon o DPH a zvyšovať aj túto daň. „Namiesto lepšieho výberu daní budeme mať tak len ich ďalšie zvyšovanie,“ upozornil. Podľa neho tak máme ďalšiu istotu, že určite bude všetko inak, ako Fico sľuboval pred voľbami.
 

Socialisti len berú ľuďom, tvrdí poslanec

„Po ožobráčení ľudí, ktorí si šetria na svoje dôchodky v druhom pilieri, najvyšších priamych daniach medzi postkomunistickými krajinami a zhoršení pracovného práva sa dnes dozvedáme, že Smer bude zvyšovať aj DPH. Je to ďalší dôkaz, že vláda jednej strany nevie spravovať veci verejné a štátnu kasu, ale len zvyšovať dlhy a brať ľuďom,“ vyhlásil. Dnes to cítia podľa Štefanca nielen živnostníci a malí podnikatelia, ale aj všetci poctiví občania, ktorí pracujú a platia dane. 
 

 
Riešením pre Slovensko je podľa podpredsedu SDKÚ-DS presne opačný prístup, ako dnes predvádza vláda jednej strany – efektívnejšia a jednoduchšia štátna správa, spravodlivejší sociálny systém a nižšie dane. „SDKÚ-DS presadzuje takéto riešenia pre podporu ľudí, ktorí tvoria hodnoty a ktorí si zaslúžia podporu nižších daní a jednoduchšej administratívy. Len takýmto spôsobom môžu na Slovensku opäť vznikať nové pracovné miesta a môže sa zvyšovať životná úroveň ľudí,“ konštatoval. 
 

S deficitom má klesnúť aj DPH, Fico ju asi stopne

  Premiér Robert Fico v rozhovore pre denník Pravda tento týždeň potvrdil, že plán na návrat 19-percentnej dane sa odsúva. Prednosť má nateraz ďalšie znižovanie deficitu verejných financií a pokles zadlženia budúcich generácií. Nižšia DPH by štátnu kasu oslabila. Premiér pri úsporných opatreniach na rok 2014 zároveň nepočíta so zvyšovaním daní.
 
„Nechcem ísť cestou zvyšovania daní, jediná cesta je hľadanie rezerv v spotrebe štátu a v lepšom výbere daní, plus jednorazové opatrenia,“ povedal Fico. Tento rok vláda podľa neho chce znížiť deficit verejných financií pod tri percentá, čím sa síce naplní zákonná podmienka na návrat 19-percentnej sadzby DPH platnej v roku 2010, kabinet však zákon môže zmeniť. Podľa premiéra „rozhodnutia prijaté vládou Ivety Radičovej budú musieť ešte chvíľku počkať“.
 
Aktulizácia:
„Stále platí oficiálny postoj vlády, opakovane potvrdený v uplynulom období ministerstvom financií, že dodrží spomínaný zákon. Teda, ak deficit v tomto roku klesne pod 3 % HDP, zníži sa aj DPH, “ uviedol v piatok Erik Tomáš, riaditeľ Tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR. 

 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X