Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Rast cien sa v júni mierne spomalil

Rast cien sa v júni mierne spomalil
Ilustračné foto: Stock - photo
15. júla 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Dynamika rastu spotrebiteľských cien sa ani v šiestom mesiaci tohto roka výraznejšie nezmenila.
 
Po tom, čo sa v predchádzajúcich mesiacoch stabilizoval rast spotrebiteľských cien na úrovni 1,7 %, v júni inflácia ešte mierne spomalila na 1,6 %.
 

Za prvý polrok dosiahla inflácia v SR v priemere 1,9 %

V priemere za prvý polrok tak spotrebiteľské ceny na Slovensku podľa údajov Štatistického úradu SR stúpli o 1,9 %. V medzimesačnom porovnaní ceny rovnako ako v máji rástli aj v júni len minimálne o 0,1 %.
 
Na medziročnej báze najvyšší rast zaznamenali ceny za vzdelávanie, ktoré stúpli o 7,1 %. Oproti vlaňajšiemu júnu však zdraželi aj potraviny a nealkoholické nápoje o 4,4 %, alkoholické nápoje a tabak o 3,4 %, hotely, kaviarne a reštaurácie o 2,6 %, rekreácia a kultúra o 2,2 %, zdravie o 2,1 %, odevy a obuv o 1,1 %, poštové a telekomunikačné služby o 0,6 %, bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá o 0,4 %, nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domu o 0,3 % a rozličné tovary a služby o 0,2 %. Klesli iba ceny v doprave, o 1 %. 
 

 
V medzimesačnom porovnaní v júni oproti máju vzrástli ceny za vzdelávanie o 1,8 %, potraviny a nealkoholické nápoje o 1,1 %, odevy a obuv o 0,7 %, alkoholické nápoje a tabak o 0,6 %, za rekreáciu a kultúru o 0,3 % a zdravie a hotely, kaviarne a reštaurácie zdraželi zhodne o 0,1 %. Na druhej strane sa znížili ceny rozličných tovarov a služieb o 2,5 %, nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domu a poštových a telekomunikačných služieb zhodne o 0,1 %. Na úrovni minulého mesiaca zostali ceny v odboroch bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá a doprava. 
 
Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblasti daní, v júni poklesla z májových 1,8 % na 1,7 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, mierne spomalila z májových 1,1 % na 1 %. Na medzimesačnej báze dosiahla jadrová inflácia 0,2 % a čistá inflácia bola záporná na úrovni 0,1 %. 
 
Slovensko sa po historicky najnižšej inflácii v roku 2010, ktorá vplyvom prudkého oslabenia dopytu v čase krízy v priemere dosiahla 1 %, vrátilo v roku 2011 k rýchlejšiemu rastu cien. Priemerný rast cien podľa národnej metodiky totiž dosiahol 3,9 %. V roku 2012 sa rast cien držal na podobne vysokých úrovniach, keď priemerná inflácia dosiahla 3,6 %. S oslabovaním hospodárskej aktivity sa však momentálne očakáva aj oslabenie dynamiky rastu spotrebiteľských cien.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

10oct8:30Trestné a finančné následky konania konateľa a vedúceho zamestnanca8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X