Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Rast cien tovarov a služieb naďalej spomaľuje

Rast cien tovarov a služieb naďalej spomaľuje
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
12. septembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Inflácia meraná národnou metodikou totiž v auguste dosiahla 1,3 %, čo oproti júlu znamenalo spomalenie rastu cien o 0,2 percentuálneho bodu.
 
Ceny tak v auguste rástli najpomalšie od konca roku 2010.
 

V priemere za prvých osem mesiacov tohto roka ceny stúpli o 1,8 %

Aj v medzimesačnom porovnaní ceny opäť mierne poklesli, keď boli v auguste oproti júlu nižšie o 0,2 %. Mesiac predtým klesli o 0,1 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR. V medziročnom porovnaní najrýchlejšie rástli ceny vzdelávania o 7 %. Nasledovali ceny potravín a nealkoholických nápojov a alkoholických nápojov a tabaku, ktoré stúpli zhodne o 3,8 %.
 
Zdraželi však aj hotely, kaviarne a reštaurácie o 2,6 %, rekreácia a kultúra o 1,9 %, zdravie o 0,9 %, odevy a obuv o 0,7 %, nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domu o 0,5 % a bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá o 0,3 %. Klesli ceny v doprave o 1,1 %, poštových a telekomunikačných služieb o 1 % a za rozličné tovary a služby o 0,2 %. 
 

Klesla cena potravín aj odevov

Medzimesačne išli najviac nadol ceny potravín a nealkoholických nápojov o 1,1 %. Oproti júlu zlacneli aj odevy a obuv a poštové a telekomunikačné služby zhodne o 0,7 %, rekreácia a kultúra o 0,4 %, nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domu o 0,1 %. Zvýšili sa ceny alkoholických nápojov a tabaku o 0,7 %, rozličných tovarov a služieb o 0,5 %, v doprave o 0,3 %, za zdravie o 0,2 % a za hotely, kaviarne a reštaurácie o 0,1 %. Na júlovej úrovni zostali ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá a za vzdelávanie. 
 
Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblasti daní, v auguste poklesla z júlových 1,6 % na 1,4 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, mierne spomalila z júlových 0,9 % na 0,8 %. Na medzimesačnej báze dosiahla jadrová inflácia záporných 0,2 % a čistá inflácia bola opäť na nulovej úrovni. 
 
Slovensko sa po historicky najnižšej inflácii v roku 2010, ktorá vplyvom prudkého oslabenia dopytu v čase krízy v priemere dosiahla 1 %, vrátilo v roku 2011 k rýchlejšiemu rastu cien. Priemerný rast cien podľa národnej metodiky totiž dosiahol 3,9 %. V roku 2012 sa rast cien držal na podobne vysokých úrovniach, keď priemerná inflácia dosiahla 3,6 %. S oslabovaním hospodárskej aktivity sa však momentálne očakáva aj oslabenie dynamiky rastu spotrebiteľských cien.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X