Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Richter chce späť sociálne podniky, Kažimír protestuje

Richter chce späť sociálne podniky, ministerstvi financií protestuje
Predseda vlády Robert Fico (vľavo) a minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter poèas TK po skonèení kontrolnej návštevy Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Bratislava, 20. január 2014. Foto: SITA/Ján Slovák Foto: SITA
1. decembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Podpora zamestnanosti týmito nástrojmi podľa ministerstva financií neodzrkadľuje odporúčania iných strategických materiálov, či odporúčania medzinárodných inštitúcií v kontexte trhu práce na Slovensku.

MF nechce sociálnu ekonomiku v stratégii zamestnanosti

Ministerstvo financií SR žiada rezort práce a sociálnych vecí, aby prehodnotil zaradenie opatrení spadajúcich pod označenie sociálna ekonomika do Národnej stratégie zamestnanosti SR do roku 2020. Podpora zamestnanosti týmito nástrojmi podľa ministerstva financií neodzrkadľuje odporúčania iných strategických materiálov, či odporúčania medzinárodných inštitúcií v kontexte trhu práce na Slovensku.

„Zamestnávanie najviac znevýhodnených skupín možno podporovať inými nástrojmi, napr. znižovaním odvodov nízkopríjmových zamestnancov, či cielenými aktívnymi opatreniami trhu práce zameranými na tieto skupiny ľudí,“ odkázalo ministerstvo financií rezortu práce a sociálnych vecí.

Jedným z nástrojov vlády na podporu zamestnanosti na Slovensku by podľa ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera mala byť sociálna ekonomika. Uviedol to ešte minulý týždeň na tlačovej besede ku konferencii na tému Národná stratégia zamestnanosti. Sociálna ekonomika by sa podľa neho mala zamerať na dlhodobo nezamestnaných.

„Sociálna ekonomika z hľadiska počtu občanov, ktorí sú evidovaní ako dlhodobo nezamestnaní, je pre mňa jedna z najvážnejších a najdôležitejších,“ povedal v utorok minister práce. 

Ako ďalej uviedol, už možno v budúcom roku rezort práce a sociálnych vecí pripraví legislatívu súvisiacu so sociálnou ekonomikou. „Je potrebné niektoré veci urobiť, z hľadiska verejného obstarávania, aj z hľadiska spolupráce a zodpovednosti samosprávnych orgánov,“ tvrdí šéf rezortu práce a sociálnych vecí. 

Riešenie v sektore sociálnej ekonomiky môžu podľa Národnej stratégie zamestnanosti predstavovať napríklad tzv. sociálne podniky pracovnej integrácie. Ide o hospodárske subjekty, ktorých hlavným cieľom je profesionálna integrácia ľudí, ktorí na trhu práce čelia vážnym problémom.

Vláda by sa mala podľa materiálu zaoberať potrebou prípravy a prijatia samostatnej právnej úpravy o sociálnych podnikoch, resp. o sociálnom podnikaní, príp. o sociálnej ekonomike, vrátane prepojenosti na verejné obstarávanie so sociálnym aspektom a kompetencie orgánov miestnej a územnej samosprávy.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Podnikam

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X