Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

S bezkontaktným platením sa stotožňujú aj starší ľudia

Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
12. apríla 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Spoločnosť Visa Europe očakáva, že v roku 2020 bude v Európe 60 % všetkých transakcií realizovaných mobilnými zariadeniami.

Bezkontaktné platby majú na Slovensku 3,2 milióna používateľov

Hoci sa hovorí, že technológie sú výsadou mladých, s bezkontaktným platením sa stotožňujú čoraz viac aj starší ľudia. „Ľudia do 25 rokov tvoria iba 22 % zo všetkých platiacich bezkontaktne. Najviac priaznivcov majú bezkontaktné platby medzi ľuďmi vo veku od 30 do 50 rokov,“ povedala riaditeľka platobných kariet vo VÚB Andrea Šipošová.

Bezkontaktné platby majú na Slovensku 3,2 milióna používateľov, čo je viac ako 64 % zo všetkých kariet v SR. V prvom kvartáli 2014 to bolo pritom ešte len 50 %.

Seniori si nachádzajú cestu k novým technológiám podľa Sberbank Slovensko pomerne úspešne. Celkovo 39 % seniorov nad 60 rokov, ktorí majú v banke zriadený účet, majú aj elektronické bankovníctvo. Avšak mobilnú aplikáciu v telefóne má zatiaľ aktivovanú iba malý počet seniorov, okolo jedného percenta.

„Keďže postupne bude do zrelého veku dorastať skupina dnešných päťdesiatnikov, ktorí už aktívne používajú smartfóny, predpokladáme, že aj počet užívateľov smartbankingu medzi staršími ľuďmi bude narastať,“ uviedla hovorkyňa Sberbank Slovensko Ľubomíra Chmelová. 

Seniori si podľa hovorcu mBank Tomáša Palovského osvojujú bezkontaktné platenie pomalšie než mladšie generácie. Starší ľudia vo všeobecnosti využívajú platobné karty na platenie podľa neho v menšej miere a podiel bezkontaktných platieb na celkovom počte platieb je u nich nižší.

„Najvyšší podiel bezkontaktných platieb na celkovom počte platieb evidujeme v kategórii klientov vo veku od 26 do 40 rokov,“ povedal Palovský. Vo VÚB je 25 % používateľov bezkontaktného platenia vo veku nad 50 rokov. Najstarší užívateľ bezkontaktného platenia prostredníctvom mobilnej nálepky je podľa Šipošovej klient vo veku 90 rokov. 

Spoločnosť Visa Europe očakáva, že v roku 2020 bude v Európe 60 % všetkých transakcií realizovaných mobilnými zariadeniami. Biznis sa podľa spoločnosti veľmi zmenil oproti roku 1993, keď sa na Slovensku zavádzali klasické platobné karty.

Avšak onlinové platby na Slovensku sú zhruba na úrovni 12 až 13 %, pričom európsky priemer je 19 %. Potenciál pre rast je tak aj na Slovensku a firma Visa Europe chce, aby sa Slovensko dostalo na európsky priemer.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

03jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X