Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Schránkovým firmám idú po krku. Alebo len bu,bu, bú…?

Schránkovým firmám idú po krku. Alebo len bu,bu, bú...?
Grunge mail boxes in a row at California Mohave desert USA Fotobanka Pixmac
3. decembra 2014 Zdroj Podnikam.SK, MV Tlačiť

Minister spravodlivosti Tomáš Borec povedal, že vzhľadom na mimoriadnu komplikovanosť problematiky a obmedzenie legislatívy SR k iným štátom je potrebné na návrhu novely zákona o verejnom obstarávaní ďalej pracovať.

Schránkové firmy a verejné zakázky?

Poslanci dnes opäť začali diskusiu v druhom čítaní k vládnemu návrhu novely zákona o verejnom obstarávaní, ktorý by mal znemožniť schránkovým firmám s neznámymi vlastníkmi získavať verejné zákazky. O návrhu napriek už skôr preloženému termínu dnes dopoludnia opäť nehlasovali. Predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini oznámil, že hlasovanie o návrhu novely a pozmeňujúcich návrhoch bude o 17:00.

Minister spravodlivosti Tomáš Borec povedal, že vzhľadom na mimoriadnu komplikovanosť problematiky a obmedzenie legislatívy SR k iným štátom je potrebné na tomto návrhu ďalej pracovať. Ako informoval, so zástupcami opozície hovoril o tom, že návrh chcú ďalej vylepšiť, aby sa dosiahol cieľ, čiže aby sa minimalizoval priestor na negatívne javy v obstarávaní. „Aby sme perspektívne vytvorili register, ktorý bude odkrývať konečného užívateľa výhod, nielen formálneho majiteľa. Napriek tomu si myslím, že vládny návrh bez ďalších krokov je možné schváliť,“ uviedol Borec.

Poslankyňa Lucia Žitňanská (Most-Híd) ocenila, že diskusia o tejto téme pokračuje. „V rozprave padli aj pozmeňujúce návrhy, ktoré idú ďalej, pokiaľ ide o tému schránkových firiem. Skutočné riešenie musí odkrývať toho, kto zo schránkovej firmy skutočne profituje,“ uviedla. „Musí riešiť narábanie s verejnými prostriedkami plošne, nielen vo verejnom obstarávaní, musí zabezpečiť verejnú kontrolu aj reálnu vymáhateľnosť,“ dodala Žitňanská. Preto spolu s kolegom Miroslavom Beblavým (nezaradený) navrhli vytvoriť register konečných užívateľov, ktorý by mala spravovať Národná banka Slovenska (NBS). To si však vyžaduje aj komunikáciu s európskymi inštitúciami.

Žitňanská a Beblavý zároveň navrhli, aby parlament požiadal vládu v súčinnosti s poslancami a NBS pripraviť v prvom štvrťroku 2015 návrh zákona, ktorým sa vytvorí verejný register konečných užívateľov výhod zákaziek. Malo by sa tak dosiahnuť efektívnejšie a transparentnejšie používanie verejných financií vo verejnom obstarávaní, nakladanie so štátnymi aktívami, majetkom štátu a územnej samosprávy. „Register bude založený na princípoch odkrývania konečného užívateľa, nielen formálneho majiteľa,“ dodala Žitňanská. Zámerom návrhu podľa nej je, aby sa téma schránkových firiem neskončila polovičným riešením, ale naozajstným transparentným riešením, aj keď neskôr.

„Rozšírenie pôsobnosti Národnej banky Slovenska musí ešte potvrdiť Európska centrálna banka (ECB) a preto je potrebné pred jeho schválením získať jej kladné stanovisko,“ povedala Žitňanská. Prijatie uznesenia považuje za vytvorenie časového priestoru, ktoré umožní NBS rokovať s ECB a následne pripraviť zákon podľa ich návrhu.

Pavol Zajac (KDH) žiadal, aby minister Borec stiahol návrh novely, ak má záujem o skutočné riešenie problému schránkových firiem. Mal by prísť s návrhom zákona, ktorý bude definitívne riešiť tento problém. „Aby sme na Slovensku vedeli, kto teda má z verejných financií konečný profit,“ povedal.

Poslanec Beblavý upozornil, že Smer chce naďalej schváliť návrh zákona, ktorý podľa opozície nie je skutočným riešením problému. Návrh uznesenia, ktorý predložila Žitňanská, podľa neho môže priniesť zásadnú zmenu, lebo sú v ňom aj všetky štyri hlavné princípy, ktoré navrhli na zlepšenie vládneho návrhu. „Kľúčom bude to, či ho dnes schválime dostatočnou väčšinou, ale aj to, či bude následne vôľa k jeho naplneniu,“ dodal.

Poslanci Ľubomír Galko (SaS) a Daniel Lipšic (nezaradený) nevidia dôvod na schválenie návrhu uznesenia od Žitňanskej a považujú to za stratu času. Lipšic si myslí, že ak by bol reálny záujem zakázať účasť schránkových firiem vo verejnom obstarávaní, tak sa to schváli bez odkladu. Alojz Hlina (nezaradený) navrhol hlasovať o novele o dva týždne a Miroslav Kadúc (OĽaNO) na posledný deň hlasovania súčasnej schôdze NR SR.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Chcem začať podnikaťPodnikam

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X