Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

SDKÚ-DS navrhuje prijať balíček pre pracujúce rodiny

SDKÚ DS navrhuje prijať balíček pre pracujúce rodiny
Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo a poslanec Ľudovít Kaník. Foto: SITA
24. augusta 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Strana chce podporiť viacdetné pracujúce rodiny, zmeniť obdobie poberania materskej dávky či zvýšiť daňový bonus na štvrté a ďalšie dieťa.

Úľavy majú platiť aj pre slobodných a rozvedených rodičov

Poslanci za SDKÚ-DS Viliam Novotný a Ľudovít Kaník predložia na septembrovú schôdzu parlamentu balíček opatrení, ktorým chcú podporiť pracujúce rodiny. „Je to balíček opatrení, ktorý má vyjadriť podporu spoločnosti pre pracujúcich rodičov a podporu spoločnosti pre výchovu detí v rodinách, kde jeden alebo dvaja rodičia pracujú,“ povedal na tlačovej besede poslanec Novotný.

Podľa neho ide o balíček pre všetkých pracujúcich rodičov. „Pre nás je pracujúcim rodičom aj slobodná matka, aj otec, ktorý vychováva svoje deti, aj rozvedený otec alebo mama,“ zdôraznil podpredseda SDKÚ-DS.

Zmeny v materských dávkach

Ako ďalej uviedol, obdobie poberania materskej dávky by sa podľa návrhu SDKÚ-DS mal postupne predlžovať až na jeden rok, pričom samotná dávka by sa mala zvýšiť na úroveň čistej mzdy, ktorú dostávala matka pred odchodom na materskú dovolenku. „V budúcom roku by sa už materská mala zvýšiť na úroveň čistej mzdy matky, až do výšky 1,5-násobku priemernej mzdy,“ povedal Novotný. Obdobie poberania materskej dávky by sa podľa neho malo postupne, každoročne predlžovať o tri týždne tak, aby sa k 1. januáru 2020 materská dávka vyplácala jeden rok. 

Odpočítateľná položka pri výdavkoch na bývanie

Ďalším opatrením chce SDKÚ-DS podporiť viacdetné pracujúce rodiny. „Prichádzame s návrhom, aby sa daňový bonus na tretie a každé ďalšie dieťa zdvojnásobil,“ povedal Novotný. Pri treťom a ďalšom dieťati by tak išlo o nárast zo súčasných 21,41 eura na 42,82 eura. Tretím návrhom chce opozičná strana zaviesť pre mladé rodiny daňovo odpočítateľnú položku pri výdavkoch na bývanie až do výšky 16-násobku životného minima ročne, čo je v súčasnosti takmer 3 170 eur.

„Na daniach by pracujúci rodič mohol ročne ušetriť až 600 eur,“ tvrdí podpredseda SDKÚ-DS. Výdavkom na bývanie by pritom podľa neho boli úroky z hypotéky, resp. nájomné na základe nájomnej zmluvy. Podľa Novotného by sa to malo týkať rodín s dieťaťom vo veku do šesť rokov. 

Nízkopríjmové rodiny chce opozičná strana podporiť opatrením, podľa ktorého sa podiel príjmu, ktorý sa nezapočítava do príjmu pri posudzovaní nároku na dávky v hmotnej núdzi, zvýši zo súčasných 25 % na 40 %. Podľa piateho návrhu SDKÚ-DS by sa pri posudzovaní hmotnej núdze rodiny nemali brať do úvahy dávky zo sociálneho poistenia.

„Ak sa z dvoch manželov jeden dostane do invalidného dôchodku a druhý partner zomrie a majú ešte nezaopatrené deti, tak príjem z invalidného dôchodku alebo z nemocenského sa v celej výške nebude započítavať pri posudzovaní hmotnej núdze, a tak by takáto rodina mohla získať aj pomoc od štátu,“ uviedol Novotný. Všetky tieto opatrenia by si podľa neho v budúcom roku vyžiadali 133 mil. eur. „Ak vláda Roberta Fica sa rozhodla o jedno percento zvýšiť DPH, čo znamená okolo 250 až 270 miliónov eur a tieto peniaze chce nezmyselne rozhadzovať na rôzne sociálne opatrenia, myslím si, že polovica z týchto zdrojov by mala ísť na podporu pracujúcich rodín s deťmi,“ povedal. 

Zvýšenie daňového bonusu

Podľa šéfa poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovíta Kaníka majú tieto opatrenia aj druhú časť, ktorú opozičná strana predloží samostatne. Jej súčasťou je zvýšenie daňového bonusu na štvrté a ďalšie dieťa pre pracujúce rodiny na štvornásobok súčasnej výšky daňového bonusu, teda na 85,64 eura. „Zároveň by sa od štvrtého dieťaťa nevyplácal rodičovský príspevok,“ povedal.

Pracujúce rodiny by tak podľa Kaníka o nič neprišli, naopak, získali by viac finančných prostriedkov od štátu na celé obdobie nezaopatrenosti dieťaťa. SDKÚ-DS tiež znova navrhuje zaviesť dve výšky rodičovského príspevku. Podľa Kaníka by sa mal zvýšiť rodičovský príspevok pre pracujúce rodiny z terajších 203,2 eura na 230 eur mesačne. „Ak ani jeden z rodičov nepracoval alebo neštudoval počas predchádzajúcich štyroch rokov aspoň 270 dní, navrhujeme znížiť príspevok na úroveň 60 % z 230 eur,“ dodal Kaník.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X