Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

ŠFRB má v roku 2014 k dispozícii 163 mil. eur

ŠFRB má v roku 2014 k dispozícii 163 mil. eur
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
3. januára 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

ŠFRB má na obstaranie nájomných bytov v novom roku určených 105 mil. eur.

Na obnovu bytových budov je vyhradených 50,795 mil. eur

Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB) bude mať v roku 2014 k dispozícii 163,1 mil. eur, z toho je 54,9 mil. eur zo štátneho rozpočtu a 108,2 mil. eur je z vlastných zdrojov fondu, najmä zo splátok úverov a úrokov. „Uvedená suma na podporu rozvoja bývania zo štátneho rozpočtu je už niekoľko rokov rovnaká a nemení sa. Každým rokom narastá objem finančných prostriedkov z vlastných zdrojov ŠFRB,“ informovala jeho riaditeľka Dana Pištová agentúru SITA. „Vzhľadom na schválené legislatívne zmeny v roku 2014 očakávame najväčší záujem o obstaranie nájomných bytov, preto je na tento účel vyčlenených aj najviac peňazí,“ dodala.
 

 
ŠFRB má na obstaranie nájomných bytov v novom roku určených 105 mil. eur, z čoho spolufinancovanie s dotáciou zo štátneho rozpočtu tvorí 65 mil. eur. Na obnovu bytových budov je vyhradených 50,795 mil. eur, na obstaranie bytov do vlastníctva fyzických osôb 5,205 mil. eur, na výstavbu alebo dostavbu zariadení sociálnej starostlivosti 2 mil. eur a na ich obnovu 100 tis. eur. Riaditeľka ŠFRB je presvedčená, že štátna podpora rozvoja bývania je efektívna a spĺňa svoj účel. „Dostatočná by bola vtedy, ak by sme mohli uspokojiť všetkých žiadateľov, ale na to by sme potrebovali viac finančných prostriedkov,“ uviedla Pištová. 
 
Jedným z dvoch hlavných cieľov fondu je podpora obnovy bytových domov s cieľom zníženia ich energetickej náročnosti, resp. nákladov na vykurovanie, a predĺženia ich životnosti. „ŠFRB naštartoval proces financovania obnovy bytových domov a pridali sa k nemu aj komerčné banky. V súčasnosti má Slovensko v tejto oblasti vynikajúce výsledky aj v porovnaní s okolitými krajinami,“ tvrdí šéfka fondu. Druhým hlavným cieľom fondu je podpora výstavby nájomných bytov pre sociálne slabšie skupiny obyvateľstva. „Tento cieľ sa nám zatiaľ nedarí napĺňať tak, ako by sme chceli, ale verím, že legislatívne zmeny účinné od 1. januára 2014 naštartujú aj tento proces,“ uzavrela Pištová. 
 

 
ŠFRB mal v roku 2013 celkový rozpočet vo výške 164,96 mil. eur, čo bolo o 16,59 mil. eur, alebo o 11,2 % viac ako v roku 2012. Rozpočet sa upravoval v priebehu roka presunom financií podľa záujmu žiadateľov o jednotlivé účely. Na obnovu bytovej budovy bolo v rozpočte určených 86,53 mil. eur, na kúpu bytu 28,55 mil. eur, na zatepľovanie bytovej budovy 14 mil. eur, na zatepľovanie bytovej budovy hradenej z EÚ 11,53 mil. eur, na výstavbu bytu v bytovom, rodinnom alebo polyfunkčnom dome 11,09 mil. eur a na výstavbu zariadení sociálnych služieb 295,7 tis. eur. Fond poskytol k 16. decembru podporu na bývanie v objeme 142,2 mil. eur. Najviac išlo na obnovu bytového fondu, a to 94,43 mil. eur na obnovu 22 459 bytov. 
 

 
Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja poskytlo v roku 2013 dotácie na rozvoj bývania vo výške 22,2 mil. eur. Z toho na obstaranie 1 399 nájomných bytov išlo 16,74 mil. eur, na obstaranie technickej vybavenosti k nájomným bytom 1,05 mil. eur a na odstránenie systémových porúch bytových domov 4,4 mil. eur, čím sa podporila obnova 5 586 bytov. Okrem toho dal rezort na obstaranie náhradných nájomných bytov okolo 1,6 mil. eur, na štátnu prémiu k stavebnému sporeniu takmer 39,1 mil. eur a štátny príspevok k hypotekárnym úverom dosiahol 28,9 mil. eur.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X