Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slovensko by mohlo byť v hre o novú automobilku

Slovensko by mohlo byť v hre o novú automobilku
Výroba osobných vozidiel, prevádzka motoráreò, v automobilke Kia Slovakia, v Teplièke nad Váhom, okres Žilina. Teplièka nad Váhom, 29. september 2011. Foto: SITA/LukᚠMacek Ilustračné foto SITA
15. januára 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Výrobca elektromobilov Tesla plánuje vybudovať ďalšie výrobné kapacity.

Tesla rokuje sa s viacerými krajinami

Slovensko by mohlo byť v hre o novú automobilku. Výrobca elektromobilov Tesla, ktorý plánuje vybudovať nové výrobné haly v Európe a Ázii, by mohol svoj závod postaviť práve u nás. Agentúre SITA to potvrdil zdroj, ktorý si neželal byť menovaný. Tesla predpokladá, že sa jej predaj bude zvyšovať a plánuje preto vybudovať ďalšie výrobné kapacity. Automobilka už jednu malú montážnu halu v Európe má. V Holandskom Tilburgu montuje z dielov dovezených z Kalifornie pre európsky trh svoj Model S. Tesla by však nemusela byť jedinou automobilkou, ktorá by mohla u nás rozvíjať svoje aktivity. Do úvahy totiž prichádza aj automobilka z východu a Slovensko bolo údajne v hre aj o investíciu nemeckej automobilky BMW.
 

 
„Agentúra SARIO nezverejňuje podrobnosti o zahraničných investíciách, uzavretých projektoch, až do času, kým zahraničný investor nezačne podnikať kroky k úspešnému etablovaniu sa na Slovensku,“ uviedol hovorca Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) Richard Dírer. To, či Slovensko bojuje o novú investíciu, nepotvrdil ani hovorca ministerstva hospodárstva Stanislav Jurikovič. „Aj Slovenská republika by uvítala takého investora,“ uviedol Jurikovič. 
 
„Rokuje sa s viacerými. Určite bežia neoficiálne jednania. Mali sme stretnutie aj minulý mesiac a budeme pokračovať v takýchto rozhovoroch,“ povedal prezident Zväzu automobilového priemyslu (ZAP) SR Jaroslav Holeček o vstupe nových automobiliek na Slovensko. Poznamenal však, že ich Tesla neoslovila a o jej záujme investovať na Slovensku nemá žiadne informácie. Agentúra SITA s otázkou o možnom vstupe na Slovensko oslovila aj samotnú automobilku Tesla, tá však nereagovala. 
 

 

Záujem majú aj Česi

Slovensko by podľa predstaviteľov ZAP mohlo nového výrobcu automobilov prilákať kvalifikovanou a relatívne lacnou pracovnou silou. „Samozrejme, že v takýchto prípadoch definitívne rozhodnutie ovplyvňujú aj investičné stimuly, no vzhľadom na to, že v strednej Európe zachovávame viac-menej rovnaké pravidlá ich poskytovania, tak je to o ich štruktúre. No platí už teraz a bude platiť aj do budúcna, že takéto sofistikované výroby sú umiestnené a budú fungovať tam, kde sú schopní ľudia,“ uviedol Ján Pribula zo ZAP SR. 
 
O nový závod automobilky Tesla má záujem aj Česká republika. „O záujme spoločnosti Tesla Motors investovať v Európe vieme, starostlivo monitorujeme jej aktivity a v USA vyvíjame nevyhnutné kroky pre získanie investície,“ povedala ešte prednedávnom pre idnes.cz Adéla Tomčíková, hovorkyňa českej vládnej agentúry CzechInvest, ktorá láka zahraničných investorov. Viac však prezradiť nechcela. „Ide o veľmi citlivý projekt,“ skonštatovala. 
 
Na slovenských cestách jazdí podľa údajov Zväzu automobilového priemyslu SR zatiaľ len 27 osobných a 8 úžitkových elektromobilov. Hoci elektromobily zatiaľ na Slovensku nie sú príliš rozšírené a vo väčšine krajín sú skôr luxusnou záležitosťou, v iných sa z nich vďaka štátnym dotáciám stáva takmer bežné vozidlo.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

08júl8:30Vedenie a motivácia výrobných pracovníkov - Teamleader vo výrobe8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Riadenie,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X