Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slovnaft v prvom kvartáli so ziskom 17 mil. eur

Ilustračné foto: SITA
10. mája 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Podnik pripisuje zlepšenie výsledkov najmä priaznivému vývoju petrochemickej marže v kombinácii s nárastom dopytu po ropných produktov.

Skupina Slovnaft v sledovanom období dosiahla tržby 798 miliónov eur

Bratislavskej rafinérii Slovnaft sa začiatkom roka darilo. Skupina dosiahla v prvom štvrťroku tohto roka čistý zisk 17 miliónov eur, čo je najlepší výsledok v úvode roka za posledné tri roky. V minulom roku za prvé tri mesiace spoločnosť zaznamenala stratu 9 miliónov eur.

Podnik pripisuje zlepšenie výsledkov najmä priaznivému vývoju petrochemickej marže v kombinácii s nárastom dopytu po ropných produktov. Skupina Slovnaft v sledovanom období dosiahla tržby na úrovni 798 miliónov eur.

„Využili sme situáciu na trhu s priaznivými petrochemickými maržami a vďaka maximalizovanej výrobe, a tiež oživenému dopytu po ropných produktoch na domácom a hlavných zahraničných trhoch sme dosiahli najlepší hospodársky výsledok za prvý kvartál od roku 2013. Dopyt po našej produkcii bol podporený nižšími cenami výrobkov, zatiaľ čo pokles cien vstupných surovín pozitívne ovplyvnil naše výrobné náklady,“ okomentoval dosiahnuté výsledky predseda predstavenstva spoločnosti Slovnaft Oszkár Világi. 

Slovnaft investoval aj do novej linky

Celkové kapitálové výdavky Slovnaftu v prvom štvrťroku dosiahli 24 miliónov eur, čo bolo zhruba na úrovni vlaňajška. Do oblasti petrochémie, najmä na výstavbu novej linky na výrobu polyetylénu LDPE 4, smerovali v úvode roka investície v objeme 17,1 milióna eur. 

V prvom štvrťroku spracoval Slovnaft v bratislavskej rafinérii 1,45 milióna ton ropy, čo bolo zhruba na úrovni rovnakého obdobia minulého roka. Výroba automobilových benzínov za prvé tri mesiace roka medziročne stúpla o 16 % na 335 tisíc ton a produkcia motorovej nafty sa zvýšila o 3 % na 727 tisíc ton.

„Výrazný medziročný nárast o 29 % na 97 tisíc ton vykázala produkcia petrochemických výrobkov. Tie pritom zaznamenali v úvode roka nárast marží na medzinárodných trhoch až o 64 %,“ dodal hovorca Slovnaftu Anton Molnár. 

Predaj ropných produktov skupiny Slovnaft vyrobených zo spracovanej ropy a ďalších surovín v prvom kvartáli sa medziročne zvýšil o 8 % na 1,4 milióna ton. Z tohto objemu tri štvrtiny smerovali na export. „Predaj na zahraničných trhoch vzrástol o 9 % na 1,06 milióna ton, predaj na domácom trhu sa zvýšil o 6 % na 343 tisíc ton,“ konštatoval Molnár. 

Skupina Slovnaft je integrovanou rafinérsko-petrochemickou skupinou. Kľúčovou spoločnosťou skupiny je Slovnaft, a.s., ktorá sa zaoberá najmä spracovaním ropy a veľkoobchodným a maloobchodným predajom pohonných hmôt. Ku koncu marca tohto roka spoločnosť prevádzkovala 213 čerpacích staníc na území Slovenska. Skupina Slovnaft je členom medzinárodnej skupiny MOL.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X