Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Smeráci nahnevali obchodníkov, zákon opravia

Smeráci nahnevali obchodníkov, zákon opravia
Poslanec NR SR Otto Brixi (Smer-SD) . Foto: SITA
19. januára 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Nie je dôvod na paniku, reagujú poslanci Smeru-SD Anton Martvoň a Otto Brixi na pripomienky k novele Občianskeho zákonníka, ktorú predložili do parlamentu. 

Poslanci chcú zrovnoprávniť podmienky obyčajných a internetových obchodov

Poslanci vládnej strany v návrhu, ktorým sa zameriavajú predovšetkým na pôsobenie nebankových subjektov, zavádzajú možnosť vrátiť do siedmich dní obchodníkovi tovar bez udania dôvodu. „Naším cieľom je odstránenie diskriminácie v porovnaní s inými formami predaja a zaviesť aj na Slovensku takú ochranu spotrebiteľa, ktorá je vo vyspelej Európe bežným štandardom. Určite však nechceme z predajní spraviť požičovne,“ vysvetľujú Martvoň a Brixi. Kritici novele vyčítali, že nové ustanovenie môže spraviť z predajní požičovne a ľudia ho budú zneužívať. 
 
„Internetové obchody a veľké obchodné reťazce však už aj dnes ponúkajú vrátenie peňazí, ak sa zákazník rozhodne kúpený tovar doniesť späť. Sme pripravení zakomponovať do legislatívnej úpravy po ďalšej diskusii so zástupcami obchodu a služieb mechanizmy, ktoré zabránia zneužívaniu tejto možnosti spotrebiteľmi tak, aby boli obidve strany spokojné,“ vravia zákonodarcovia za Smer-SD.
 

 
Pri internetovom predaji má spotrebiteľ zo zákona právo bez uvedenia dôvodu odstúpiť od zmluvy do siedmich pracovných dní odo dňa prevzatia tovaru, alebo od uzavretia zmluvy o poskytnutí služby. Martvoň a Brixi chcú internetový predaj a predaj v kamenných obchodov, kde to zatiaľ nie je zákonom upravené, legislatívne zrovnoprávniť. Pripomínajú tiež, že ich návrh sa netýka predaja potravín, ktorý rieši úplne iný zákon. „Máme záujem na tom, aby do druhého čítania v Národnej rade SR prešla zákonná úprava, ktorá bude akceptovaná a správne pochopená všetkými zainteresovanými skupinami. Teda nielen spotrebiteľmi, ale aj podnikateľskými subjektmi v obchode a službách,“ zdôraznili. 
 

 
Vládni poslanci sa domnievajú, že paniku voči ich zákonu nenápadne podnietili nebankové subjekty, proti ktorým je právna norma z väčšej časti namierená. „Chceme ukončiť miliónové biznisy na občanoch zarábajúcich nebankoviek na Slovensku, chceme legislatívne obmedziť úžeru, urobiť poriadky s maximálnymi úrokmi a poplatkami za spotrebiteľské úvery, taktiež s problematickými exekútormi a s dražobnými spoločnosťami tak, aby občania a spotrebitelia neprichádzali v dražbách a v exekúciách pre drobné pohľadávky o strechu nad hlavou. Preto sa nebránime diskusii, ktorá bude určite prebiehať v rámci legislatívneho procesu až do marca 2014, aby sme všetci spoločnými silami a zjednotene urobili konečne poriadok na Slovensku s podvodníkmi a úžerníkmi a tým ochránili občanov a spotrebiteľov,“ uzavreli Martvoň a Brixi.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

08júl8:30Vedenie a motivácia výrobných pracovníkov - Teamleader vo výrobe8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Riadenie,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X