Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako je to so zadĺženosťou Slovákov? Pozrite si štatistiku

Fotolia_30418596_x.png
27. apríla 2016 Tlačiť

Tri eurá na jednej strane, na druhej až 352 654 eur. Taký je rozdiel medzi najnižším a najvyšším evidovaným dlhom, ktorý v roku 2015 zaznamenala inkasná spoločnosť EOS KSI Slovensko, venujúca sa profesionálnej správe a manažmentu pohľadávok. Pozoruhodné je aj vekové rozpätie dlžníkov – ten najmladší mal 17 rokov a najstarší až 94.

Priemerná výška pohľadávky, ktorú eviduje spoločnosť EOS KSI Slovensko za minulý rok, bola niečo cez 578 eur. Ide o pohľadávky voči konečným spotrebiteľom, t. j. v B2C sektore. Treba tiež povedať, že vysoký objem dlhov sa podarilo vymôcť. Inkasná spoločnosť EOS KSI Slovensko dosiahla v tomto smere 30 percentnú úspešnosť. Najvyššia pohľadávka, ktorú sa vlani podarilo uhradiť, predstavovala sumu 41 053,22 eura.

Dlžníci by mali mať na pamäti, že v snahe vyhnúť sa zbytočným problémom je dôležité predovšetkým komunikovať. Môže sa stať, že na niektorý zo svojich záväzkov nechtiac zabudnú a práve pre tieto prípady slúžia aj moderné softvérové riešenia ako napríklad EOS portál pre dlžníkov. Vďaka nemu majú prístup k svojim záznamom cez web. „Výhodou tohto portálového riešenia pre dlžníkov je nielen ten fakt, že si doma v pokoji môžu prezrieť svoje dlhy, prostredníctvom neho s nami komunikovať, ale takisto je tu priama možnosť úhrady záväzku bezhotovostnou on-line platbou,“ opisuje Michal Šoltes, konateľ spoločnosti EOS KSI Slovensko.

Platí tiež, že inkasné spoločnosti venujúce sa manažmentu pohľadávok sa naďalej snažia dlžníkov nakontaktovať tradičnou cestou listov či telefonovania. Využívajú sa aj také formy komunikácie ako e-maily, SMS a kontakt prostredníctvom sociálnych sietí. Michal Šoltes uvádza, že dôležité je zachovať si vymožiteľnosť na požadovanej úrovni. Odhaduje, že ak by pri kontaktovaní dlžníkov postupovali rovnako ako v minulosti, vymožiteľnosť pohľadávok by bola nižšia aj o 30-40 %.

Práve na Slovensku sa uchytila prax, že veritelia neriešia problémy s dlžníkmi vlastnou cestou. Vo veľkej miere využívajú externé služby od spoločností venujúcich sa manažmentu pohľadávok. Podľa  reprezentatívnej EOS štúdie „European Payment Practices“ za rok 2015, zostavenej na základe odpovedí 2 800 respondentov, sme dokonca spomedzi krajín východnej Európy skončili na prvom mieste. Po službách profesionálov siahlo až 46 % opýtaných slovenských firiem. Na porovnanie – Rusko zaznamenalo v tomto ukazovateli 32-percentný podiel, Poľsko 35 %, Grécko len 28 %.

V západných krajinách je bežné využívať externé inkasné služby. Vedúce postavenie majú Rakúsko (52 %), Francúzsko (48 %), Belgicko (46 %), Španielsko (45 %).

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

dlhyzadĺženosť

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

21oct8:30Spôsob ochrany nových nápadov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

21oct8:30Psychológia skvelej zákazníckej skúsenosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

21oct8:30Spôsob ochrany nových nápadov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X