Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Štát hospodáril za 10 mesiacov so schodkom 1,972 mld. eur

Štát hospodáril za 10 mesiacov so schodkom 1,972 mld. eur
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
4. novembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Podľa rezortu financií sa deficit podarilo znížiť tak oproti minulému mesiacu, ako aj oproti minulému roku. Za desať mesiacov tohto roka je schodok nižší o viac ako 494 mil. eur, resp. o viac ako 20 %. Plnenie rozpočtu je podľa ministerstva na úrovni 64 %, čo podľa nich znamená, že sa vyvíja lepšie, ako bolo naplánované.

Výber daní sa v porovnaní s minulým rokom zlepšil o 6,2 %

Celkové výdavky štátneho rozpočtu za desať mesiacov tohto roka dosiahli 11,198 mld. eur. V medziročnom porovnaní boli nižšie o 770 mil. eur, teda o 6,4 %. Z rozpočtu na celý rok sa tak zatiaľ vyčerpalo 65,9 %. Celkové príjmy štátneho rozpočtu boli v desiatich mesiacoch v sume 9,227 mld. eur. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka boli nižšie o 275,5 mil. eur, resp. o 2,9 %. Celoročný plán príjmov sa tak zatiaľ plní na 66,3 %. 
 
Za poklesom výdavkov štátneho rozpočtu stojí podľa Ministerstva financií SR najmä pokles výdavkov na bežné transfery, ktoré sa medziročne znížili o 627 mil. eur. V rámci tejto položky medziročne poklesli výdavky na obsluhu štátneho dlhu o 135,2 mil. eur. Kapitálové výdavky boli nižšie o 151,9 mil. eur. V kategóriách výdavkov štátneho rozpočtu súvisiacich s čerpaním prostriedkov z rozpočtu EÚ sa medziročne znížilo čerpanie, a to pri EÚ fondoch o 57,4 mil. eur, s čím súvisí podľa rezortu financií aj pokles potreby zdrojov spolufinancovania o 34,9 mil. eur. Čerpanie ďalších výdavkov štátneho rozpočtu oproti rovnakému obdobiu minulého roka kleslo o 14,5 mil. eur. 
 

 

Výber DPH rástol

Výber daní sa v porovnaní s minulým rokom zlepšil o 6,2 %, v absolútnom vyjadrení nárast daňových príjmov predstavoval viac ako 436 mil. eur. Pozitívny vývoj bol u dane z pridanej hodnoty, kde bol rast o 216 mil. eur, ďalej u dane z príjmov právnických osôb s rastom 226,7 mil. eur, u dane z príjmov vyberanej zrážkou s rastom o 11 mil. eur a u spotrebných daní pri náraste o 11 mil. eur. Naopak, negatívny vývoj bol u dane z príjmov fyzických osôb s poklesom o 7,4 mil. eur, ďalej u dane z emisných kvót pri znížení o 18,7 mil. eur a u dane z medzinárodného obchodu a transakcií pri poklese o 2,8 mil. eur. 
 
Príjmy z rozpočtu EÚ zaznamenali medziročný pokles o 552 mil. eur, resp. o 36,5 %). Tento výpadok bol podľa rezortu financií čiastočne kompenzovaný medziročným nárastom ostatných príjmov štátneho rozpočtu o 129,1 mil. eur, resp. o 23,9 %. 
 
V rámci medziročného porovnania zaznamenali pokles aj príjmy z dividend, a to o 288,8 mil. eur, čo však podľa ministerstva neznamená nebezpečenstvo nenaplnenia týchto príjmov v priebehu roka. „Vzhľadom na bežnú prax minulých rokov je časovo primeraným obdobím (vzhľadom na obdobie uskutočnenia valných zhromaždení v jednotlivých spoločnostiach) na výplatu dividend zo spoločností s majetkovou účasťou štátu, resp. FNM SR II. polrok,“ uviedol rezort financií. 
 

 
Podľa schváleného rozpočtu by štát mal v tomto roku hospodáriť s rozpočtovanými výdavkami na úrovni 17,002 mld. eur a celkové príjmy sa rozpočtujú na 13,916 mld. eur. Deficit štátneho rozpočtu by mal dosiahnuť 3,085 mld. eur. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

18sep8:30Process Management – Riadenie Procesov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

18sep8:30Process Management – Riadenie Procesov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

18sep9:30Budúcnosť recruitingu s CHAT GPT9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X