Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

V septembri bude do obehu uvedená nová desaťeurovka

V septembri bude do obehu uvedená nová desaťeurovka
Zdroj: NBS
13. januára 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Hoci sa nová desaťeurovka podobá 10-eurovej bankovke prvej série vydanej v roku 2002, bola podľa ECB vynovená a vybavená niekoľkými novými a zdokonalenými ochrannými prvkami, vďaka čomu je bankovku ťažšie sfalšovať.

Do obehu bude bankovka uvedená 23. septembra 2014

Európska centrálna banka (ECB) odhalila vo Frankfurte návrh novej 10-eurovej bankovky. Do obehu by mala byť uvedená 23. septembra tohto roka. „Jedným z hlavných dôvodov na zavedenie novej série bankoviek je zabezpečiť, aby ich všetci ľudia mohli aj naďalej používať s úplnou dôverou,“ uviedol v pondelok pri slávnostnom odhalení člen Výkonnej rady ECB Yves Mersch.
 
 
Hoci sa nová desaťeurovka podobá 10-eurovej bankovke prvej série vydanej v roku 2002, bola podľa ECB vynovená a vybavená niekoľkými novými a zdokonalenými ochrannými prvkami, vďaka čomu je bankovku ťažšie sfalšovať. „Rovnako ako nová 5-eurová bankovka, aj táto bankovka má vo vodoznaku a holograme portrét Európy, postavy z gréckej mytológie, po ktorej bol pomenovaný náš kontinent,“ informovala Európska centrálna banka.
 
 
Rovnako ako eurové bankovky prvej série, aj nová desaťeurovka, sa bude dať ľahko overiť hmatom, pohľadom a naklonením. „Popri portréte Európy v holograme a vodoznaku obsahujú bankovky aj smaragdové číslo, ktoré pri naklonení mení farbu zo smaragdovozelenej na tmavomodrú,“ ozrejmila banka a doplnila, že nové bankovky zo série Európa sú vďaka nánosu ochrannej vrstvy odolnejšie. 
 
 
Eurosystém, ktorý tvorí ECB a národné centrálne banky, ďalej plánuje zaviesť zdokonalené verzie všetkých zostávajúcich eurových bankoviek, a to vo vzostupnom poradí. Súčasné eurobankovky, ktoré sú v obehu od januára 2002, plánuje sústava centrálnych bánk postupne stiahnuť. Eurosystém taktiež podniká podporné kroky potrebné na prispôsobenie zariadení, ktoré hotovosť spracovávajú alebo overujú pravosť bankoviek. „Majiteľom takýchto zariadení sa v rámci príprav na novú 10-eurovú bankovku odporúča čo najskôr kontaktovať ich dodávateľov a výrobcov,“ upozornila ECB. 
 

Za tlač eurobankoviek zodpovedá ECB, euromince sa však razia v členských štátoch menovej únie. Euro v súčasnosti používa 334 mil. ľudí v 18 krajinách eurozóny. Prvá bankovka zo série Európa, päťeurovka, bola do obehu uvedená 2. mája minulého roku v Bratislave.
 

 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X