Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

V tendroch sa menej súťaží, trvajú dlhšie a klesli úspory

V tendroch sa menej súťaží, trvajú dlhšie a klesli úspory
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
29. januára 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Priemerná dosiahnutá úspora voči očakávanej cene dosiahla 11 % oproti 15 % v roku 2012. 

Najväčšími dodávateľmi verejného sektora boli vlani Siemens, Váhostav a Datalan

Rozsiahle minuloročné novely zákona o verejnom obstarávaní zatiaľ nepriniesli napriek zámerom rýchlejšie a efektívnejšie tendre. Naopak, nakupovanie verejného sektora trvá dlhšie, úspory sú nižšie a menej sa používajú aj elektronické aukcie. Vyplýva to z analýzy Transparency International Slovensko (TIS) na základe údajov z Vestníka verejného obstarávania spracovaných portálom Otvorené verejné obstarávanie.
 

 
„Minulý rok trvali tendre v priemere 145 dní, najdlhšie za ostatných päť rokov a o deväť dní viac ako rok predtým. V priemere sa súťaží zúčastnilo 2,6 firmy, kým ešte v roku 2011 to bolo takmer tri firmy,“ informoval riaditeľ TIS Gabriel Šípoš. Na rozdiel od troch predchádzajúcich rokov podľa neho prestal klesať podiel nákupov s jedinou ponukou – rovnako ako predminulý rok tvorili až 46 % tendrov. Podiel tendrov s elektronickou aukciou klesol medziročne z 58 % na 44 % všetkých nákupov. Priemerná dosiahnutá úspora voči očakávanej cene dosiahla 11 % oproti 15 % v roku 2012. 
 

Vo veľkých tendroch je viac uchádzačov

Zvýšila sa súťaživosť pri veľkých tendroch. Súťaží v nich priemerne takmer šesť firiem oproti štyrom rok predtým. V nadpolovičnom podiele z nich sa využívajú e-aukcie. „Na najnižšiu úroveň za ostatných päť rokov klesol aj podiel rokovacích konaní, najmenej transparentnej metódy pri hľadaní uchádzačov. Negatívne trendy v dĺžke trvania a počte súťažiacich pri stredných a menších objemoch by mohlo zvrátiť úspešné zavedenie elektronického trhoviska, ktoré sa chystá na druhú polovicu roka,“ uviedol Šípoš. Vláda by podľa neho mala venovať zvýšenú pozornosť aj kvalitnému nastaveniu systému centrálneho obstarávania s cieľom zvýšenia úspor zo súťaže. 
 

 
V roku 2013 sa na Slovensku uskutočnilo 7 592 tendrov v objeme 9,3 mld. eur. Ide o počet verejných obstarávaní, ktoré boli minulý rok oficiálne zverejnené vo Vestníku verejného obstarávania. Ide o nadlimitné, podlimitné a podprahové zákazky – pri tovaroch a službách od 10 tis. eur a pri stavebných prácach od 20 tis. eur. Vlani tak verejné zákazky predstavovali tretinu celkových výdavkov verejných financií. Každý pracovný deň sa v priemere uzavrelo 30 tendrov za 37 mil. eur. Objem peňazí vydaných na tendre sa tak oproti roku 2012 viac ako zdvojnásobil. Nárast o 3,5 mld. eur spôsobilo zvýšené používanie eurofondov na financovanie verejných zákaziek. Za ďalšími 1,6 mld. eur z medziročného rozdielu stojí rozsudok súdu, ktorý Lesom SR prikázal postupovať podľa zákona o verejnom obstarávaní, čo sa naplno prejavilo v oficiálnych dátach minulý rok. 
 

 

44 % tendrov prebehlo cez elektronickú aukciu

„Najväčším zadávateľom bolo ministerstvo vnútra s viac ako štvrtinou objemu zákaziek, potom Lesy SR (20 %) a Národná diaľničná spoločnosť (9 %). Najväčšími dodávateľmi verejného sektora v minulom roku boli Siemens, Váhostav (obaja po 6 % celkového objemu) a Datalan (3,5 %),“ priblížil Šípoš. Podiel tendrov uskutočnených elektronickými aukciami poklesol.
 
Celkovo sa v minulom roku uskutočnilo 3 365 elektronických aukcií, čo v prepočte znamená 44 % všetkých tendrov. Rok predtým bolo aukciou ukončených 58 % vyhlásených tendrov. Pokles súvisí s novelou zákona o verejnom obstarávaní, ktorá od polovice roka 2013 zdobrovoľnila vykonávanie aukcií pri nákupe tovarov, ktoré nie sú bežné na trhu. V prepočte na objem zákaziek podiel tendrov nakupovaných cez e-aukcie stále rástol a dosiahol rekordných 60 %. Ešte v roku 2010 sa aukciami súťažilo len v 1,5 % objemu všetkých tendrov.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X