Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Váhostav po predĺžení oddlženia môže skončiť v konkurze

19. apríla 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Ak by sa nepodarilo udržať počet zamestnancov a banky by počas prerušenia procesu odpisovania dlhov zastavili financovanie spoločnosti, generálny riaditeľ spoločnosti Marián Moravčík chce navrhnúť predstavenstvu, aby požiadalo súd o vyhlásenie konkurzu. 

Konkurz Váhosravu by ohrozil dokončenie výstavby troch diaľničných úsekov načas

Stavebná spoločnosť Váhostav – SK, a.s. (Váhostav) sa po prípadnom predĺžení svojej reštrukturalizácie o dva mesiace môže ocitnúť v konkurze. Generálny riaditeľ spoločnosti Marián Moravčík na mimoriadnej tlačovej besede v nedeľu povedal, že so súčasným obratovým kapitálom, ktorý má firma k dispozícii, nie je schopná plniť svoje zmluvné vzťahy.

„V prípade, že by sme predĺžili reštrukturalizačný proces, bude to pre firmu likvidačné,“ zareagoval Moravčík na zámer vlády predĺžiť reštrukturalizáciu Váhostavu. Ak by sa nepodarilo udržať počet zamestnancov a banky by počas prerušenia procesu odpisovania dlhov zastavili financovanie spoločnosti, Moravčík chce navrhnúť predstavenstvu, aby požiadalo súd o vyhlásenie konkurzu. 

Ak Váhostav napokon skončí v konkurze, ktorému sa vyhol reštrukturalizáciou, podľa šéfa spoločnosti môže byť ohrozené dokončenie výstavby troch diaľničných úsekov v tomto roku. „V prípade, že správca bude chcieť skončiť zákazky, ktoré máme rozpracované, tak bude musieť do tejto firmy doniesť peniaze na to, aby sa zrealizovali,“ uviedol Moravčík. Partneri Váhostavu pri realizácii zákaziek by si v prípade problémov mohli prerozdeliť jeho podiel. 

Meškajúcu stavbu D1 Dubná Skala – Turany chce Váhostav odovzdať 30. júna 

„Na to, aby sme ju ukončili, potrebujeme za tento polrok na nej preinvestovať zhruba 26 miliónov eur. Fakturovať budeme NDS-ke 23 miliónov a musíme uhradiť stratu 3 milióny,“ dodal Moravčík. Váhostav na tejto stavbe eviduje celkovú stratu 27,5 mil. eur. Na stavbe prvého úseku D1 Jánovce – Jablonov, ktorý je tiež v omeškaní a mal by byť odovzdaný 1. septembra, treba doplatiť 500 tis. eur.

Do konca tohto roka by mala byť ukončená aj stavba rýchlostnej cesty R2 Pstruša – Kriváň, na ktorej je potrebné prestavať ešte značný objem peňazí. Dva posledné úseky stavia Váhostav s partnermi v konzorciách. 

Fico chce prerušenie reštrukturalizácie 

Premiér Robert Fico po sobotnom stretnutí so zástupcami živnostníkov, stavbárov a veriteľov Váhostavu povedal, že majú záujem na prerušení procesu reštrukturalizácie tejto spoločnosti. Zdôvodnil to tým, že vláda chce zmeniť podmienky výberu správcu, aby ho nemohla navrhovať firma v reštrukturalizácii, a zároveň chce posilniť práva nezabezpečených veriteľov vo veriteľskom výbore. Vláda plánuje tieto zmeny prijať predtým, ako sa uskutoční schôdza veriteľov, ktorá má rozhodnúť o reštrukturalizačnom pláne Váhostavu 30. apríla. 

Šéf Váhostavu nevylučuje, že navrhovaný postup vlády je možný a spravodlivejší 

Doterajší postup firmy v reštrukturalizácii označil za legitímny a v súlade s platným zákonom o konkurze a reštrukturalizácii. Na tlačovku Váhostavu nakoniec neprišla správkyňa, 25-ročná Petra Gabrišová. Ministerstvo spravodlivosti skúma, či nie je v konflikte záujmov v súvislosti s prepojením medzi advokátskymi kanceláriami a spoločnosťou Doprastav, a.s., ktorá je členom výboru veriteľov Váhostavu.

„Reštrukturalizačný správca je dôležitý človek, ale jeho zázemie je oveľa dôležitejšie. Veď pracuje v spoločnosti, ktorá realizovala niekoľko veľkých reštrukturalizácií. Pracuje s tímom ľudí, ktorí majú obrovské skúseností,“ dodal Moravčík o správkyni. Národná kriminálna agentúra vedie trestné stíhanie pre poškodzovanie veriteľa pri reštrukturalizácii Váhostavu. 

Vstup štátu do Váhostavu?

Moravčík si vie predstaviť avizovaný vstup štátu do Váhostavu – výmenou záväzkov za podiel. „To nie je zlý nápad, len otázka realizácie je problémová. Bolo by vhodné s niekým, kto rieši tieto problémy, komunikovať, aby sme informácie uviedli na správnu mieru a nevznikli väčšie škody zlým rozhodnutím,“ povedal šéf Váhostavu.

Vie si predstaviť čokoľvek, čo zachráni spoločnosť, odvetil na otázku, či by sa do splácania záväzkov mohol zapojiť akcionár, resp. majitelia Váhostavu. „Táto spoločnosť potrebuje hlavne obratový kapitál a pokoj pre prácu. Moji zamestnanci sa už hanbia chodiť po ulici. To je výsledok tejto medializácie, pritom oni, takisto ako ja, za nič nemôžu,“ dodal Moravčík. 

Váhostavu by podľa Moravčíka zrejme nepomohlo, keby odstúpil predseda predstavenstva spoločnosti Juraj Široký mladší. „Možno by pomohol fakt, keby sa našiel kupujúci, ktorý má záujem kúpiť akcie Váhostavu. Pokiaľ bude stále medializované to, že cez schránkové firmy je vlastníkom, tak odstúpenie z tejto funkcie nič nerieši,“ dodal Moravčík. O situácii Váhostavu hovoril so Širokým naposledy asi pred dvoma týždňami. 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X