Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Váhostav sa dohodol s bankami na svojom financovaní

Váhostav sa dohodol s bankami na svojom financovaní
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
30. mája 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Známa stavebná firma podľa vyjadrenia jej generálneho riaditeľa nemá v úmysle podať návrh na reštrukturalizáciu.

Stabilizačnú dohodu s Váhostavom podpísali štyri banky

Stavebná spoločnosť Váhostav – SK, a.s. v piatok informovala, že úspešne ukončila rokovania so štyrmi bankami a uzatvorila s nimi stabilizačnú dohodu zabezpečujúcu prevádzkové financovanie a úverovanie svojich aktivít. Stabilizačná dohoda medzi veriteľmi a dlžníkom upravuje podmienky a limity úverovania spoločnosti. Váhostav – SK podpísal dohodu so štyrmi finančnými ústavmi – Tatra bankou, Slovenskou sporiteľňou, ČSOB a Komerční bankou.
 

 
„Banky prejavili voči nám dôveru a preto budeme s nimi v najbližšom období spolupracovať vo finančnej oblasti. Môžeme opätovne potvrdiť, že naša spoločnosť nemá v úmysle podať návrh na reštrukturalizáciu a podpísaná dohoda s bankami je toho dôkazom,“ povedal generálny riaditeľ Váhostavu – SK Ján Kato. „Zmluva je zároveň aktom stabilizácie Váhostavu ako významného hráča na slovenskom stavebnom trhu,“ dodal. 
 
Váhostav – SK podľa predbežnej účtovnej závierky vlani dvojnásobne prehĺbil stratu na 13,5 mil. eur oproti 6,6 mil. eur v roku 2012. Tržby spoločnosti za predaj vlastných výrobkov, služieb a tovaru v minulom roku dosiahli 140,82 mil. eur a medziročne stúpli o 20,4 %. Priemerný počet zamestnancov firmy vlani stúpol o 9,3 % na 1 277. Objem dlhodobých úverov spoločnosti sa podľa týždenníka TREND ku koncu roka 2013 medziročne zvýšil z 1,1 mil. eur na takmer 7,9 mil. eur. Zároveň sa vzhľadom na straty znížili vlastné zdroje. Úverová zaťaženosť (pomer čistého dlhu k vlastnému imaniu) stúpla zo 126 percent na 244 percent. Krátkodobé záväzky spoločnosti v objeme 112,7 mil. eur sú výrazne vyššie ako krátkodobé aktíva vo výške 84,2 mil. eur. 
 

 
Váhostav – SK mal napríklad na stavbe diaľnice D1 Dubná Skala – Turany v dĺžke 16,4 kilometra problémy s platením svojim dodávateľom v stanovených termínoch. Zdôvodňoval to tým, že ide o stratovú stavbu. Spoločnosť tvrdila, že záväzky na tejto stavbe bude uhrádzať z príjmov za iné stavby, ktoré realizuje. Váhostav – SK je s inými partnermi v združeniach na výstavbu prvého úseku D1 Jánovce – Jablonov, D3 Svrčinovec – Skalité (polovičný profil), D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka, D1 Hubová – Ivachnová a R2 Pstruša – Kriváň. 
 
Spoločnosť Váhostav – SK, a.s. bola založená vo februári 1993 a so svojím predchodcom má vyše 60-ročnú históriu. Základné imanie firmy je 20 mil. eur. Spoločnosť od roku 1954 do začiatku 90. rokov 20. storočia uskutočňovala najmä vodohospodárske stavby na strednom a hornom toku Váhu. Stavala priehrady a hydroelektrárne, ako napríklad Liptovská Mara a vodné dielo Gabčíkovo. Po transformácii na súkromnú firmu začala budovať diaľničnú infraštruktúru a železničné koridory, vrátane zložitých stavieb mostov a tunelov. Spoločnosť sa zároveň začala orientovať aj na výstavbu priemyselných komplexov, budovanie infraštruktúry priemyselných parkov a ekologické stavby. Zaoberá sa aj výrobou a montážou prefabrikátov.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

28máj8:30Microsoft Copilot: Váš AI asistent8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Umelá inteligencia

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X