Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Výkony stavebníctva v novembri klesli o 13,4 %

Ilustračné foto SITA
12. januára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Pokračujúci prepad stavebnej produkcie sa vlani v novembri medziročne ešte viac prehĺbil na 13,4 % pri objeme 479 mil. eur.

 
Po zohľadnení sezónnych vplyvov boli výkony odvetvia v predposlednom mesiaci vlaňajška o 0,4 % nižšie ako v októbri.
 

V stavebníctve klesala produkcia takmer všetkých segmentov

Za jedenásť mesiacov tohto roka dosiahla stavebná produkcia 4,428 mld. eur a medziročne sa znížila o 12,1 %. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR (ŠÚ). Produkcia realizovaná stavebnými firmami v tuzemsku v novembri medziročne klesla o 13,5 % na 453,3 mil. eur. Jej podiel na celkovej stavebnej produkcii klesol o 0,2 percentuálneho bodu na 94,6 %. „Vývoj tuzemskej produkcie ovplyvnil výrazný pokles stavebných prác na novej výstavbe, vrátane modernizácií a rekonštrukcií, o 20,4 %. Objem prác na opravách a údržbe sa zvýšil o 21 %,“ uviedol ďalej ŠÚ. 
 
 
 
V štruktúre tuzemskej produkcie nová výstavba, vrátane modernizácií a rekonštrukcií, tvorila 75,7 %, čo je medziročne menej o 6,6 percentuálneho bodu. Podiel prác na opravách a údržbe vzrástol o 6,7 percentuálneho bodu na 23,5 %. „Z hľadiska výrobného zamerania klesol objem prác na inžinierskych stavbách o 21,3 % a na budovách o 10 %,“ dodal ŠÚ. V rámci tuzemska tvorili práce na budovách 71,3 % a na inžinierskych stavbách 28,7 %. Produkcia realizovaná stavebnými firmami v zahraničí v novembri klesla o 10,5 % na 25,6 mil. eur a jej podiel na celkovom objeme stavebnej produkcie tvoril 5,4 %. 
 
Za jedenásť mesiacov 2012 stavebná produkcia v tuzemsku klesla o 13,4 % na 4,195 mld. eur. Objem prác na novej výstavbe, vrátane modernizácií a rekonštrukcií, sa znížil o 19,9 % na 3,180 mld. eur. Stavebné práce na opravách a údržbe vzrástli o 19,4 % a dosiahli 964,1 mil. eur. V štruktúre tuzemskej produkcie klesol podiel novej výstavby, modernizácií a rekonštrukcií o 6,1 percentuálneho bodu na 75,8 % a podiel prác na opravách a údržbe sa zvýšil o 6,4 percentuálneho bodu na 23 %.
 
Produkcia v zahraničí za jedenásť mesiacov minulého roka vzrástla o 21,5 % na 233,5 mil. eur a jej podiel na celkovej stavebnej produkcii dosiahol 5,3 %. 
Výkony stavebníctva sa prepadli v každom z jedenástich mesiacov vlaňajška, z toho v ôsmich dvojciferne. Najväčší medziročný prepad bol v apríli (16,8 %), septembri (15,3 %) a auguste (13,7 %). V roku 2011 predstavovali výkony stavebníctva objem 5,506 mld. eur pri poklese o 1,7 %. Stavebná produkcia naposledy vzrástla v roku 2008 o 12,1 %. Odvtedy až doteraz sa prepadla o vyše 31 %. V roku 2009 sa znížila o 11,3 %, v roku 2010 o 4,6 %, v roku 2011 o 1,8 % a za jedenásť mesiacov 2012 o 13,4 %.
 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

10oct8:30Trestné a finančné následky konania konateľa a vedúceho zamestnanca8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X