Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Výrobcovia chcú zvýšiť rast pomocou inovácií

Výrobcovia chcú zvýšiť rast pomocou inovácií
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
24. mája 2014 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Na Slovensku až v tretine prípadov prichádzajú s nápadmi na inovácie radoví zamestnanci

40% výrobcov má nedostatok informácií o stave materiálu u dodávateľov 

Podľa výsledkov najnovšieho prieskumu KPMG Global Manufacturing Outlook 2014 (GMO) takmer polovica priemyselných výrobcov vo svete plánuje zdvojnásobiť svoje investície do výskumu a vývoja v priebehu nasledujúcich 2 rokov. Až 40 % výrobcov zároveň priznalo, že majú slabý prehľad o tom, čo sa deje v ich dodávateľskom reťazci. 
 
Podľa štúdie KPMG má takmer polovica výrobcov v pláne zdvojnásobiť výdavky na výskum a vývoj v oblasti vývoja nových produktov v nasledujúcich 12-24 mesiacoch. Prelomové inovácie sa stávajú strategicky významné pre 39 % priemyselných výrobcov. Je to o 8 percentuálnych  bodov viac oproti prieskumu z roku 2013. Respondenti plánujú integrovať nové technológie najmä do oblasti analýz, aby stimulovali zisk.
 

 
 „Záujem o inovačné aktivity vnímame aj medzi podnikmi etablovanými na Slovensku, čo je dobrý signál pre vývoj nášho priemyslu. Podľa prieskumu na Slovensku až v tretine prípadov prichádzajú s nápadmi na inovácie radoví zamestnanci. Okrem financií ich motivuje aj pochvala či čas, ktorý môžu vymýšľaniu „zlepšovákov“ venovať v rámci práce,“ hovorí Vladimír Švač, riaditeľ Oddelenia inovačného poradenstva.
 
Tohtoročný GMO sa venoval aj problematike dodávateľov. Prieskum ukázal, že až 40 %  výrobcov (oproti 20 % v prieskume z roku 2013) má nedostatok informácií o stave materiálu vo svojej dodávateľskej základni. Viac ako tretina – 38 % opýtaných tvrdí, že im chýbajú zásadné informácie o výkonnosti dodávateľov a 36 % vníma, že dodávateľskému reťazcu chýbajú adekvátne IT systémy. 
 

 
Slabý prehľad o tom, čo sa deje v celom dodávateľskom reťazci zostáva pre výrobcov znepokojujúci, aj keď mnohí urobili významný krok smerom k zlepšeniu transparentnosti. Podľa polovice respondentov najväčšími prekážkami na dosiahnutie lepšieho prehľadu sú nedostatok vyspelých technológií, nedostatok kontroly dodávateľov (19 %) a nedostatočná stratégia v oblasti riadenia dodávateľského reťazca (14 %). 
 
Napriek spomínaným problémom sa prehľad o dodávateľoch za posledných 12 mesiacov zlepšil. Takmer štvrtina (22%) respondentov dnes proklamuje, že má úplný prehľad o tom, čo sa deje v ich dodávateľských reťazcoch. Je to výrazný posun od roku 2013, keď tento stav deklarovalo len 9% výrobcov. Z veľkej väčšiny je toto zlepšenie spôsobené lepšími a silnejšími vzťahmi medzi výrobcami a ich top dodávateľmi. Viac ako tri štvrtiny respondentov GMO uviedlo, že ich vzťahy s top dodávateľmi sú teraz dostatočne prepojené na to, aby mohli zdieľať informácie o kapacitách a údaje o dopytoch v reálnom čase. 
 
Autor: KPMG
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X