Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zákonník práce ohrozuje pracovné miesta, tvrdí Mihál

Zákonník práce ohrozuje pracovné miesta, tvrdí Mihál
Ilustračné foto SITA
19. januára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Nový zákonník práce, opatrenia vlády v oblasti odvodov či zvyšovania daní podľa exministra práce, sociálnych vecí a rodiny a poslanca Jozefa Mihála (SaS) nepodporuje vznik nových pracovných miest, ale ich ohrozuje.

 

„Ľudia nechcú počuť od vlády výhovorky, že je kríza. Ľudia chcú počuť, že má vláda dobré opatrenia, aby sa nielen udržali pracovné miesta, ale aby sa nové pracovné miesta vytvárali a podporovali sa živnostníci a drobní a strední obchodníci,“ uviedol Mihál v relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy.

 

2. pilier možno upraví ústavný zákon

Súčasný minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter však odmieta argument, že by zákonník práce prispieval k nezamestnanosti. „Zamestnanosť určuje vývoj ekonomiky, nie zákonník práce,“ povedal Richter. Podľa neho zákonník práce netvorí nové pracovné miesta, ale je na obranu zamestnanca. „Zákonník práce je a bude v prvom rade základný legislatívny prostriedok na ochranu práv zamestnancov,“ dodal.
 
 
 
 
Podľa Mihála však súčasný minister práce robí zlú politiku, ktorá ide proti malým podnikateľom a živnostníkom. Dôkazom toho je podľa Mihála i zrušenie možnosti flexi konta pre menších zamestnávateľov. „To bol výborný nástroj, aby udržali zamestnanosť v menších firmách v horších časoch bez toho, aby potrebovali dotácie od štátu, priamu dotáciu alebo bez potreby nástrojov tzv. aktívnej politiky trhu práce,“ dodal Mihál.
 
Mihál si tiež nevie predstaviť že by sa podpísal pod ústavný zákon o druhom pilieri, ktorý minister práce Richter pripravuje spolu so stranou Smer SD. Podľa Richtera je ambíciou ministra práce i Smeru SD pripraviť návrh ústavného zákona, ktorý by všetky hlavné priority, ktoré sú zakotvené v novele v prvom a druhom pilieri zhodnocoval. Ako ďalej dodal, pripravujú tiež oficiálne stretnutie, kde chcú poslaneckým klubom ponúknuť, aby sa dohodli na prijatí a podpore všetkých šiestich bodov návrhu.
 
“ Pre nás je ťažkú predstava rokovania s partnerom, ktorý už raz vážne podviedol ľudí na Slovensku. Lebo Smer SD a Fico deklarovali, že sa to nebude dotýkať výšky príspevku do druhého piliera a že ponechá deväť percent. A potom prišiel s tým, že ho treba osekať, tak dnes máme príspevky do druhého piliera vo výške štyri percentá,“ uviedol Mihál v Slovenskom rozhlase. Podľa Richtera však druhý pilier dôchodkového poistenia bol zle založený a zle nastavený. “ My ponúkame a dávame možnosť zakotviť veci, ktoré sa týkajú prvého a druhého piliera. Správame sa zodpovedne a očakávame, že sa takáto zodpovednosť prejaví aj u našich politických oponentov,“ reagoval Richter.
 

Odporúčané ebooky

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

09dec8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20218:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

09dec8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20218:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

09dec8:30Reklamačné konanie v stavebných projektoch8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X