Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zdaňovanie cien a výhier

Zdaňovanie cien a výhier
Ilustračné foto SITA/AP
15. marca 2013 Zdroj Podnikam.SK, LM Tlačiť
Novela zákona o dani z príjmov s účinnosťou od 1.1.2013 priniesla viaceré zmeny, okrem iného aj v oblasti zdaňovania cien a výhier.
Výhry patria medzi ostatné príjmy a tie je potrebné zdaniť cez daň z výhry. 2016 je rok, kedy to platí tiež.

Z nepeňažných výhier sa platia aj zdravotné odvody

Podľa zákona o dani z príjmov pod pojmom cena alebo výhra rozumieme:
  • výhry v lotériách a iných podobných hrách
  • výhry z reklamných súťaží a žrebovaní
  • ceny z verejných súťaží
  • ceny zo súťaží, v ktorých je okruh súťažiacich obmedzený podmienkami súťaže, alebo ak ide o súťažiacich vybratých usporiadateľom súťaže
  • ceny zo športových súťaží, ak nejde o daňovníka, ktorý športovú činnosť vykonáva v rámci inej samostatnej zárobkovej činnosti
Ceny a výhry patria medzi ostatné príjmy fyzických osôb, ktoré ak nie sú oslobodené od dane sa považujú za zdaniteľný príjem.

Výhry a ceny oslobodené od dane

Od dane sú oslobodené:
  • výhry v lotériách a iných podobných hrách prevádzkovaných na základe povolenia vydaného podľa osobitných predpisov (napr. hazardné hry) a obdobné výhry zo zahraničia,
  • prijaté ceny alebo výhry v hodnote neprevyšujúcej 350 eur za cenu alebo výhru
Za rok 2012 boli od dane oslobodené ceny a výhry v hodnote neprevyšujúcej sumu 165,97 € za cenu alebo výhru. Tu nastala novelizáciou zásadná zmena, zvýšila sa hranica oslobodenia na 350 €.
Pozor: ceny alebo výhry v rámci zdaňovacieho obdobia nemôžeme sčítavať, každú cenu alebo výhru treba posudzovať jednotlivo.

Peňažné výhry a ich zdanenie

To, či ste vyhrali peňažnú alebo nepeňažnú výhru má výrazný vplyv na spôsob zdanenia. Peňažné výhry totiž zdaňuje prevádzkovateľ alebo organizátor súťaže, hry alebo žrebovania podľa § 43 Zákona o dani z príjmov zrážkovou daňou, pričom sa použije sadzba dane vo výške 19%. Základ dane sa zaokrúhľuje na eurocenty nadol. Vykonaním zrážky dane z výhry považujeme daň za vysporiadanú. Výnimku tvoria už skôr spomínané peňažné výhry oslobodené od dane.
Príklad 1:
V roku 2012 vyhral pán Novák v žrebovacej súťaži sumu 500€. Pokiaľ nejde o súťaž, ktorej výhra je oslobodená od dane, podlieha táto výhra zdaneniu. Organizátor súťaže je povinný o tom informovať výhercu formou preberacieho protokolu o výhre. Nakoľko výhra presahuje hodnotu 350 €, musí ju zdaniť. Zdaňuje ju organizátor súťaže, a to zrážkovou daňou vo výške 19%. Pán Novák teda nemusí podávať daňové priznanie a dostane výhru zníženú o zrážkovú daň.
Príklad 2:
V roku 2013 vyhrala pani Dlhá v rulete v kasíne sumu 2000 €. Hra prevádzkovaná podľa Zákona o hazardných hrách a jej následná výhra je od dane z príjmu oslobodená.

Nepeňažné výhry a podávanie daňového priznania

Nepeňažnú cenu alebo výhru a tiež výhry zo zahraničia (peňažné aj nepeňažné) zdaňuje daňovník osobne prostredníctvom daňového priznania. Pri nepeňažných výhrach je organizátor hry povinný oznámiť daňovníkovi hodnotu ceny alebo výhry. Daňovník zahrnie tieto príjmy do základu dane, resp. čiastkového základu.
V prípade vecnej výhry, daň z výhry neplatí a daňové priznanie nepodáva výherca, ak jeho celkové zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie, do ktorých patrí aj hodnota vecnej výhry, nepresiahnu 50% sumy nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka.
V súčasnosti musí výherca odviesť z nepeňažnej výhry nielen 19-percentnú daň, ale aj sadzbu poistného vo výške 14 percent do zdravotnej poisťovne. Peňažné výhry odvodovej povinnosti nepodliehajú – čiže tu sa odvody ani daň z výhry do zdravotnej poisťovni neplatia.
Príklad 3:
Študentka vyhrala v roku 2012 televízor v hodnote 1 300 €. Televízor patrí medzi nepeňažnú výhru. Za rok 2012 sú od dane z príjmu oslobodené prijaté ceny alebo výhry v hodnote neprevyšujúcej 165,97 €. Keďže táto výhra je nad túto hodnotu, podlieha zdaneniu.
Vzhľadom na to, že ide o študentku a žiaden iný príjem okrem tejto nepeňažnej výhry v hodnote 1 300 € v roku 2012 nemala, nie je povinná podávať daňové priznanie a platiť daň z príjmu. Daňové priznanie je povinný podávať len ten, kto za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50% nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka (za rok 2012 to bola suma 1822,37€, za rok 2013 je to 1867,92 €).
K celkovému príjmu sa započítava hodnota nepeňažnej výhry + príjem zo zamestnania + ostatné príjmy. Nakoľko ide o študentku, celkový príjem tvorí len cena výhry, ktorá nepresiahla sumu 1822,37€. Daňové priznanie teda podávať nemusí a výhra sa v tomto prípade nezdaní.
Príklad 4:
Pán Mrkvička vyhral v januári 2013 práčku v hodnote 600 €. Daná výhra patrí medzi vecné výhry, ktoré nad 350 € podliehajú zdaneniu. Ak pán Mrkvička v roku 2013 nebude mať už žiadny iný príjem, ktorý by s hodnotou výhry prekročil sumu 1867,97€, čo je 50 % nezdaniteľnej časti základu dane, nie je povinný platiť daň a podávať daňové priznanie.
Ak však bude mať aj iné príjmy (napr. zo zamestnania) a celkový príjem prekročí hranicu 1867,97€, je povinný daňové priznanie podať a daň zaplatiť.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X