Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zdaňovanie príjmov nerezidentov za poskytnuté služby sa zmenilo

Zdaňovania príjmov nerezidentov za poskytnuté služby sa zmenilo
Ilustračné foto: SITA
29. januára 2015 Zdroj Finančné riaditeľstvo SR, www.financnasprava.sk Tlačiť

S účinnosťou od 1.1.2015 sa mení aj spôsob zdaňovania zdaniteľných príjmov nerezidenta za poskytnuté služby na území Slovenskej republiky, vyplatených v období po 31. decembri 2014. 

Úprava podmienok zdaniteľnosti a spôsobu zdaňovania príjmov nerezidentov za poskytnuté služby

Zákonom č. 333/2014 Z. z. sa okrem iných zákonov mení a dopĺňa aj zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Zmeny v oblasti medzinárodných daňových vzťahov sa s účinnosťou od 1.1.2015 týkajú aj znenia § 16 ods. 1 písm. c) zákona o dani z príjmov, t.j. úpravy podmienok zdaniteľnosti a spôsobu zdaňovania príjmov daňovníkov s obmedzenou daňovou povinnosťou (nerezidentov) za poskytnuté služby.

Podľa tohto ustanovenia zdrojovosť a zdaniteľnosť príjmov nerezidentov za poskytnuté služby je od 1.1.2015 podmienená ich poskytovaním na území Slovenskej republiky. V dôsledku tejto zmeny sa tak znenie predmetného ustanovenia vracia na úpravu zákona platnú v období do 31.12.2013.

Zdroj príjmov nerezidenta zo služieb je na území Slovenskej republiky len vtedy, ak tieto príjmy plynú nerezidentovi za služby poskytované na území Slovenskej republiky, aj keď nie sú vykonávané prostredníctvom stálej prevádzkarne.

Ak však služby nie sú poskytované na území Slovenskej republiky, príjmy plynúce nerezidentovi za tieto služby nie sú na území Slovenskej republiky zdaniteľné.

S účinnosťou od 1.1.2015 sa mení aj spôsob zdaňovania zdaniteľných príjmov nerezidenta za poskytnuté služby na území Slovenskej republiky, vyplatených v období po 31. decembri 2014. Daň z takýchto príjmov sa vyberá zrážkou prostredníctvom platiteľa dane podľa § 43 zákona o dani z príjmov (rovnako ako v období do 31.12.2013).

Daňová povinnosť tohto daňovníka sa považuje za splnenú riadnym vykonaním zrážky dane.

„Upozorňujeme, že v prípade zmluvných štátov môže byť zdaniteľnosť príjmov nerezidentov z poskytnutých služieb upravená medzinárodnou zmluvou,“ informovalo Finančné riaditeľstvo SR.

Pojem „služba“ označuje celú škálu činností nevýrobného charakteru, vykonávaných daňovníkmi s obmedzenou daňovou povinnosťou na území Slovenskej republiky za účelom dosahovania zisku. Ide napr. o obchodné, technické alebo iné poradenstvo, riadiacu a sprostredkovateľskú činnosť, stavebné a montážne činnosti, prieskumné, opravárenské, údržbárske alebo iné práce a iné podobné činnosti.

TIP: Ako zriadiť prevádzkareň

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

27júl6:30Výkon činnosti stavbyvedúceho a vedúceho montéra 6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

06aug6:30Daňový špeciál: DPH a DZP v roku 2018 v praktických príkladoch6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH,Účtovníctvo

06aug6:30Riadenie stavebného projektu (vecné, organizačné, časové a nákladové plánovanie projektu)6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X