Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zväz automobilového priemyslu SR nesúhlasí so zmenami v daňovom zákone

Zväz automobilového priemyslu SR (ZAP) nesúhlasí s niektorými zmenami v zákone o dani z príjmov
Fotobanka Pixmac
13. októbra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Zväzu sa nepozdáva, že vláda v novele zákona o dani navrhuje zrušenie jednej z metód odpisovania, a to pri finančnom prenájme.

Nižší objem investícií bude znamenať stratu príjmov štátu, tvrdí ZAP

Zväz automobilového priemyslu SR (ZAP) nesúhlasí s niektorými zmenami v zákone o dani z príjmov. Nepozdáva sa im, že vláda v novele zákona o dani navrhuje zrušenie jednej z metód odpisovania, a to pri finančnom prenájme.

„Finančný prenájom – lízing, zohráva dôležitú úlohu pri obstarávaní majetku na podnikanie. Na Slovensku sa využíva už 24 rokov, pričom vďaka nemu rastú investície rýchlejším tempom. Počas tohto obdobia bol prefinancovaný majetok v hodnote viac než 30 mld. eur, prostredníctvom ktorého boli vygenerované vyššie príjmy do štátneho rozpočtu v stovkách miliónov eur,“ uviedol zväz.

Podľa analýzy ZAP spomínaný návrh neprinesie zvýšenie príjmov do štátneho rozpočtu, ale naopak, príjmy v budúcom roku poklesnú asi o 11 mil. eur. „Hlavným prínosom lízingu je, že pomáha zvyšovať investičný apetít najmä u malých a stredných podnikateľov, ktorí nemôžu získať zdroje financovania z bánk,“ upozorňuje zväz, podľa ktorého objem financovania prostredníctvom lízingu poklesne o 10 až 15 %, čo je asi 250 mil. eur.

„Následne, nižší objem investícií bude znamenať stratu príjmov štátu cez nižší rast objemu výroby a služieb, ktoré nevyprodukujú predpokladané inkaso dane z príjmov, DPH a odvodov, nehovoriac o raste zamestnanosti,“ myslí si zväz. 

ZAP verí, že poslanci parlamentu napokon ponechajú popri iných metódach aj odpisovanie pri finančnom prenájme. „Upozorňujeme, že lízing je investičný impulz, ktorý nevyžaduje žiadne priame dotácie, či úľavy a v tejto dobe, keď vláda podporuje proinvestičné opatrenia a hľadá nových investorov, zostane optimálnym nástrojom podpory podnikania, ktorý budú môcť využiť tisíce domácich podnikateľských subjektov,“ konštatoval zväz.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X