3 praktiky skutočne výnimočných lídrov. Ste ako oni?
Stať sa dobrým lídrom nie je jednoduchou úlohou pre nikoho z nás a vyžaduje si mnoho profesionálnych skúseností. To je však len jedna strana mince. Nemenej dôležité sú aj charakterové vlastnosti človeka, ktoré sa následne odrážajú na jeho návykoch a konkrétnych konaniach.
Jim Collins, ktorý napísal knihu s názvom „Good to Great“, ktorú by sme mohli voľným prekladom nazvať aj ako od dobrého ku skvelému, skúmal 1 435 „dobrých“ spoločností. V tomto množstve objavil 11 unikátnych firiem, ktoré následne označil ako „skvelé“. Toto označenie si vybrané subjekty zaslúžili najmä preto, že v ich vedení sa nachádzali lídri, ktorých označovali za ľudí, ktorým nevládne ich vlastné ego.
Collins v rámci prieskumu ďalej odhalil, že títo lídri sa vyznačovali paradoxnou kombináciou profesionality a extrémnej pokory. Popísal ich ako veľmi skromných ľudí, ktorých cieľom bolo prinášať výsledky bez toho, aby sa zameriavali sami na seba. Miesto toho sa podľa neho vyznačovali jednou spoločnou črtou, ktorou bolo uznávanie práce iných. Lídri, ktorých možno charakterizovať ako pokorných, sa všeobecne vyznačujú aj nasledovnými návykmi.
Nechajú hovoriť iných
Títo ľudia majú jednu spoločnú vlastnosť – miesto seba nechávajú hovoriť iných. Pravdou je, že na tejto stratégii je niečo, čo je neuveriteľne oslobodzujúce. Vyskúšajte a posúďte sami.
Dve magické slová
Títo lídri sa tiež zhodujú na tom, že nasledovné dve zázračné slová by ste mali používať vždy vtedy, keď je to opodstatnené. Sú to tieto dve slová: „Máš pravdu“.
Hľadajú odpovede
Spoločnou črtou týchto lídrov je aj to, že sa veľa pýtajú. Neváhajú sa spýtať ani to, ako treba niečo urobiť. Tým prejavujú svoju pokoru a dodávajú potrebnú váhu odporúčaniam iných. Sú zdravo zvedaví a tým ukazujú otvorenosť a aj to, že ani oni nie sú perfektní.
Výsledkom všetkých vyššie uvedených praktík je celkové zlepšenie vzťahov, zníženie napätia a nervozity v danom kolektíve a v neposlednom rade aj zvýšenie sebavedomia všetkých zúčastnených. Uvedené praktiky vám nezaručia pozitívne výsledky zo dňa na deň. Ukazujú však smer, ktorým sa možno vydať na ceste za zdokonalením vašich riadiacich zručností. Určite stojí za to sa nad nimi zamyslieť.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.