Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Brusel začal konanie voči Slovensku pre pomoc poisťovniam

začala konanie voči Slovensku pre pomoc poisťovniam
Foto: SITA
17. septembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Európska komisia (EK) začala preverovať, či Slovensko od roku 2004 neposkytovalo neoprávnenú štátnu pomoc v súčasnosti už neexistujúcej Spoločnej zdravotnej poisťovni (SZP) a Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP).
 
Voči Slovensku preto začala konanie. V najbližších dňoch sa k nemu budú môcť vyjadriť okrem SR aj ostatné členské štáty EÚ a všetky dotknuté subjekty.
 

Komisia bude skúmať možné porušenie hospodárskej súťaže

Podnet na prešetrenie postúpila komisii ešte v roku 2007 zdravotná poisťovňa Dôvera. Ako uviedol Andrej Králik zo zastúpenia EK na Slovensku, namietaná štátna pomoc mala spočívať v zvýšení základného imania SZP vo výške 15 mil. eur, či splatení dlhu tejto poisťovne spoločnosťou Veriteľ, a.s. v rokoch 2004 a 2005 v dvoch splátkach vo výške 52,7 mil. eur a 28 mil. eur.
 
Problémové majú byť aj dotácie zo strany ministerstva zdravotníctva pre SZP v roku 2006 vo výške 7,6 mil. eur, ako aj štátom financované zvýšenie základného imania VšZP k 1. januáru 2010 v objeme 65,1 mil. eur. „V prípadoch, kedy EK zistí, že došlo k poskytnutiu neoprávnené štátnej pomoci, ktorá nie je zlučiteľná s vnútorným trhom, prijímateľ musí pomoc vrátiť,“ uviedol Králik. V tomto prípade by tak išlo o takmer 170 mil. eur. 
 
EK pri posudzovaní štátnej pomoci bude skúmať, či spomínané opatrenia boli financované zo štátnych zdrojov, či išlo o selektívnu hospodársku výhodu pre podniky a rovnako tak sa pozrú na to, či sa tým narušila, alebo ohrozila hospodárska súťaž. „Pre posúdenie bude kľúčové ustáliť, či príjemcov pomoci možno považovať za podnik v zmysle pravidiel EÚ o hospodárskej súťaži, a teda či povinné zdravotné poistenie v SR možno považovať za hospodársku činnosť,“ uviedol Králik. Komisia o ďalšom postupe voči Slovensku rozhodne po tom, čo dostane všetky stanoviská. 
 

 
Koordinátorom štátnej pomoci je Ministerstvo financií (MF) SR, ktoré zabezpečuje aj vzájomnú komunikáciu medzi EK a poskytovateľmi pomoci v SR. „MF SR preto požiadalo Ministerstvo zdravotníctva SR ako poskytovateľa údajnej štátnej pomoci o súhrnné stanovisko k rozhodnutiu Európskej komisie týkajúcemu sa uvedeného opatrenia pomoci. Súhrnné stanovisko formou pripomienok bolo postúpené Európskej komisii 30. augusta 2013,“ uviedol v reakcii rezort financií.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X