Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Čerstvá novela o dani z príjmov zrejme skončí na ústavnom súde

dane-a-odvody/dan-z-prijmu/cerstva-novela-dani-prijmov-zrejme-skonci-ustavnom-sude
Zľava: Nezaradení poslanci NR SR Jozef Kollár, Daniel Krajcer a Juraj Miškov počas rokovania 37. schôdze Národnej rady SR. Foto: SITA
30. októbra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Opozícia tvrdí, že zmeny v odpisoch sú retroaktívne.

Rozsah zmien výrazne komplikuje daňový systém, tvrdí Kollár

Ani nie hodinu po schválení rozsiahlej novely zákona o dani z príjmov už opozícia avizovala jej napadnutie na Ústavnom súde SR. Poslanec Jozef Kollár totiž tvrdí, že schválené zmeny v odpisoch sú retroaktívne. Doba odpisovania nevýrobných nehnuteľností sa totiž zdvojnásobuje z 20 na 40 rokov a predĺženie sa bude podľa schváleného znenia uplatňovať aj na majetok, ktorý podnikatelia nadobudnú pred 1. januárom budúceho roku a teda ho už odpisujú podľa súčasných pravidiel.

„Chcem vyzbierať 30 podpisov od opozičných poslancov a podať podanie na ústavný súd práve kvôli retroaktivite,“ vyhlásil Kollár na štvrtkovej tlačovej konferencii. Znenie zákona sa v tejto súvislosti pokúsil zmeniť aj v pléne pozmeňujúcim návrhom. Podľa neho sa mali nové pravidlá odpisovania uplatňovať až na majetok obstarávaný po 1. januári budúceho roku. Poslanci však jeho návrh neschválili. 

» Poslanci schválili novelu o dani z príjmov – detaily

Celkovo pritom Kollár považuje novelu zákona o dani z príjmov za skryté zvyšovanie daní, za veľký transfer peňazí od podnikateľov do štátnej kasy. „Bolo by to úplne v poriadku, ak by tieto zdroje boli použité na skvalitňovanie verejných služieb, znižovanie deficitu alebo by sa vrátili do ekonomiky napríklad vo forme znížených odvodov. Pôjdu však na krytie neproduktívnych štátnych výdavkov,“ tvrdí. 

Navyše, rozsah prijatých zmien podľa neho zodpovedá výraznému zvýšeniu samotnej dane z príjmu. Podľa neho vláda vďaka schváleným zmenám počíta v nasledujúcich troch rokoch s dodatočnými príjmami na úrovni 840 mil. eur. „Je to to isté, keď to prepočítame na daň z príjmov, ako keby vláda zvýšila daň z príjmov právnických osôb z 22 % na 25 %,“ povedal Kollár.

Navyše, rozsah zmien, ktoré vládni poslanci schválili, podľa neho výrazne komplikuje daňový systém, ktorý by mal byť našou komparatívnou výhodou. „Daňové zmeny by sa mali robiť skalpelom a nie kladivom, ako to robí Peter Kažimír,“ dodal. 

Zmeny ohrozujú udržateľnosť verejných financií

Ku kritike zmien v daňovom zákone sa pridali aj Kollárovi opoziční kolegovia z SaS. Jozef Mihál tvrdí, že vláda sa pri zmenách v odpisoch správa príliš krátkozrako. Zvýši si síce príjmy v budúcom roku, zároveň však znižuje rozpočtové príjmy budúcich vlád a ohrozuje tak udržateľnosť verejných financií. Podľa liberálov by mal byť prístup štátu k odpisom úplne opačný. „Myslíme si, že podnikatelia by mali mať možnosť nastaviť si odpisy, ako chcú,“ tvrdí Mihál. 

Minister financií Peter Kažimír však s kritikou z radov opozície nesúhlasí. Tvrdí, že podstatná časť príjmov z tejto novely, ktoré by mali budúci rok dosiahnuť 265 mil. eur, by mala do rozpočtu prísť vďaka lepšej efektivite výberu a pokračujúcemu boju proti daňovým únikom. „Ak vyberieme na hociktorej dani viac peňazí, neznamená to, že zvyšujeme daňové zaťaženie. Snažíme sa o spravodlivejšie rozloženie tohto zaťaženia. Žijeme v prostredí, kde je zvykom obchádzať daňové zákony,“ povedal po schválení novely v parlamente minister. 

Názory právnikov sa líšia

Podstatné podľa Kažimíra pritom je, že zásadné opatrenia z návrhu sa netýkajú malých a stredných podnikateľov, ale veľkých firiem či finančných inštitúcií. „Je to zákon, ktorý je veľmi dôležitý pre stavbu rozpočtu na ďalšie roky, znižujeme deficit, vykročili sme správnou nohou k vyrovnanému rozpočtu v roku 2017,“ hovorí. 

Reagoval aj na iniciatívu poslanca Kollára, ktorý chce návrh napadnúť na Ústavnom súde SR. Kažimír tvrdí, že vláda návrh za retroaktívny nepovažuje. „Je to podobná téma ako pri odpisovaní strát, ktorá je na ústavnom súde. Je to legitímne právo poslancov sa obrátiť na ústavný súd, ale podotýkam, že preberali sme túto tému s legislatívcami a názory právnikov sú iné ako pána poslanca,“ konštatoval.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X