Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Daňové raje: Seychely sú na ústupe, dobrý tip sú Marshallove ostrovy

Daňové raje: Seychely sú na ústupe, dobrý tip sú Marshallove ostrovy
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
29. januára 2014 Zdroj Podnikam.SK, IT Tlačiť

Počet slovenských spoločností, ktoré majú vlastníka so sídlom v daňovom raji, ku koncu roka 2013 dosiahol počet 3 853 a medziročne sa zvýšil o 5,68 % (207).

Slovenskí podnikatelia odchádzajú z Cypru aj z Luxemburska

Záujem tuzemských podnikateľov o založenie firmy v daňových rajoch v porovnaní s predchádzajúcim rokom mierne utíchol. Zatiaľ čo v roku 2012 sa počet firiem s vlastníkom z daňového raja zvýšil o 553, v roku 2013 môžeme hovoriť iba o miernejšom náraste (207). 
 

 
„Záujem o daňové raje sa oproti vlaňajšku spomalil. Pripisujeme to pokračujúcemu tlaku Európskej únie a USA na off-shore destinácie, v ich dôsledku vstúpila do platnosti zásadná legislatívna zmena na Seychelách, ktorá tejto destinácii čiastočne odoberá status administratívne nenáročného daňového raja, chrániaceho identitu vlastníkov spoločností,“ komentuje Milan Seliak, riaditeľ poradenskej spoločnosti Bisnode Slovensko.
 

Česi objavili Marshallove ostrovy. Pôjdu Slováci za nimi?

„Predpokladáme, že v roku 2014 sa bude situácia ohľadom daňových rajov vyvíjať podobne ako v roku 2013, neočakávame dramatický pokles záujmu. Podnikatelia sa budú snažiť nájsť nové možnosti na zabezpečenie anonymity, ochranu majetku alebo zníženie daní. Českí podnikatelia sa začali sústrediť na „novú“ off-shore lokalitu – Marshallove ostrovy. Očakávame, že aj záujem Slovákov o Marshallove ostrovy v nasledujúcom roku vzrastie a stanú sa preferované hlavne kvôli rýchlosti zakladania firiem, zaisteniu maximálnej anonymity a diskrétnosti údajov o spoločnostiach a ich vlastníkoch,“ uviedol ďalej Milan Seliak.
 
 Zdroj: poradenská spoločnosť Bisnode Slovensko, informácie sú čerpané výhradne z verejných zdrojov
 
Najväčší absolútny prírastok v roku 2013 dosiahli Spojené štáty americké (99 nových), Seychely (40) a Panama (32). Z relatívneho pohľadu boli najzaujímavejšie Bahamy (+114 %), Kajmanie ostrovy (+100 %) a Panama (+ 52 %). Naďalej však klesá počet firiem s vlastníkmi z Luxemburska (-38) a Cypru (-12). „Na rozdiel od Čechov, naši podnikatelia z Cypru odchádzajú. Ovplyvnila ich kríza a nestabilná situácia. Odkedy sa Luxembursko rozhodlo zmierniť svoje pravidlá, týkajúce sa bankového tajomstva a nestavať viac na ľuďoch, ktorí chcú ušetriť na daniach, pre našich podnikateľov prestalo byť atraktívnym,“ hodnotí aktuálne štatistiky Milan Seliak.
 

 
Najviac spoločností podniká v oblasti veľkoobchodu a maloobchodu, opravy a údržby motorových vozidiel (26 %). Nasledujú profesijné, vedecké a technické činnosti (21 %) a činnosti v oblasti nehnuteľností (15 %).
 

 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X