Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

KDH chce v parlamente riešiť problém neplatenia faktúr

Podpredseda KDH Ján Hudacký. Foto: SITA
10. februára 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Okrem platby DPH až po zaplatení faktúry kresťanskí demokrati navrhujú, aby sa lehota splatnosti faktúr znížila na 30 dní.

Problémom je podľa KDH zlá platobná disciplína firiem

Ako na  tlačovej konferencii povedal podpredseda KDH Ján Hudacký, výsledkom zlej platobnej disciplíny je aj stav, keď podnikateľ dodal svojmu odberateľovi tovar alebo službu a ten mu v dohodnutej lehote splatnosti nezaplatí. Napriek tomu takýto dodávateľ si musí splniť zákonnú povinnosť a uhradiť štátu daň z pridanej hodnoty (DPH).

„Takto sa obyčajne malí podnikatelia a živnostníci dostávajú do finančných problémov,“ povedal Hudacký. Preto strana opakovane predkladá novelu zákona o DPH, ktorá upravuje platenie dane.

Problémy s platením finančných záväzkov sa podľa Hudackého bežne vyskytujú aj pri realizácii verejných zákaziek. Veľké a úspešné firmy si podľa neho často objednávajú dodanie tovarov alebo služieb od menších firiem alebo živnostníkov. Podľa Hudackého však títo musia neprimerane dlho, v priemere viac ako 50 dní, čakať na úhradu vystavenej faktúry.

Napriek tomu sú však povinní zaplatiť štátu DPH najneskôr do 25 dní nasledujúceho mesiaca po vystavení faktúry. „So svojimi kolegami som preto opakovane predložil na januárové rokovanie parlamentu novelu, ktorá upravuje platenie DPH až po úhrade faktúry odberateľom a tak prispeje k zlepšeniu finančnej disciplíny v obchodnom styku,“ pokračoval Hudacký. 

Strana KDH vyzýva poslancov vládnej strany, aby podporili návrh novely zákona o DPH, ktorý je momentálne v programe schôdze. Podľa Hudackého nie je podstatné, kto predkladá tento návrh. Podstatné podľa neho je, aby sa čím skôr vyriešil problém, ktorý dostáva mnohých malých podnikateľov a živnostníkov do vážnych existenčných situácií.

Dôsledkom sú bankroty firiem, prepúšťanie zamestnancov, exekúcie majetku živnostníkov a ich rodín. KDH v tejto právnej úprave dáva taktiež stručnú novelu Obchodného zákonníka. „Lehota splatnosti faktúr je v súčasnosti 60 dní, my chceme, aby sa lehota splatnosti znížila na 30 dní,“ doplnil Hudacký.

Odporúčané ebooky

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

27júl6:30Výkon činnosti stavbyvedúceho a vedúceho montéra 6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

06aug6:30Daňový špeciál: DPH a DZP v roku 2018 v praktických príkladoch6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH,Účtovníctvo

06aug6:30Riadenie stavebného projektu (vecné, organizačné, časové a nákladové plánovanie projektu)6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X